Нов служител в отпуск за отглеждане на дете до 2 г.

04.07.2018, 19:06 2810 6

04.07.2018, 19:06
Публикации: 93 / 2
Здравейте,

Наехме жена, която е в отпуск за отглеждане на дете до 2 годишна възраст. Съответно тя попълни Приложение 8  и декларира т. 10 - Не ползвам отпуск за отглеждане на дете по чл. 164, ал. 1 КТ.
В Приложение 10 в електронен вариант - в Раздел II си намирам т. 22 Отпускът на лицето на основание..... е прекратен, обаче не ми излизат основанията и не мога да я попълня. Явно трябва да се попълни Раздел I, в който посочвам вид осигурен. Обаче не ми го приема без да попълня т. 3 - Към деня, от който е разрешен отпускът лицето има/няма 12 месеца осигурителен стаж за общо заболяване и майчинство - какъв отпуск и аз как да знам дали има или няма осигурителен стаж?
#1 | 05.07.2018, 17:32
Публикации: 1302 / 183
При вас на втори трудов договор ли ще бъде?
#2 | 25.07.2018, 13:22
Публикации: 244 / 6
Здравейте и на нас ни предстои да назначим жена, която в момента е в майчинство до 410 дни в друга фирма, но ще бъде освободена от там, защото е била на срочен договор по заместване и титуляра се връща. Има още два месеца до навършване на годинка на детето. Ние ще я назначим в нашата фирма за да не загуби майчинството си. Ще получава 190 лв + заплата, за втората година.Но идеята е да я освободим и да получава пълното майчинство. Това го искат шефовете, аз съм само изпълнител. Та възможно ли е такъв вариант и ако е възможно по какъв член трябва да бъде освободена и колко време трябва да има работено преди да "напусне". И кога да я назначим, веднага след като бъде освободена от другата фирма или да изчака да свърши отпуска до 410-тия ден, което е  след два месеца?
#3 | 25.07.2018, 13:31
Публикации: 1302 / 183
 :blink: :blink: :blink:
...е нищо не разбрах... от коя фирма ще се освобождава и в коя ще се назначава... и какво всъщност се пита в задачката...
#5 | 27.07.2018, 08:44
Публикации: 244 / 6

Благодаря за линковете. Значи до 410-тия ден и да остане без работа, т.е. след като бъде освободена сега /60 дни преди да изтекат 410-те/ за тези 60 дни ще продължава да получава обезщетение от НОИ дори да не започне работа. И на 411-тия ден трябва да сключи при нас договор, да отработи 1-2 дни и да подаде молба за отпуск по майчинство за втората година. Така ли е, защото са и казали на майката че за да получава майчинство за втората година не трябва да има прекъсване, т.е. като прекратят единия договор още на другия ден трябва да започне работа в новата фирма. Иначе нямало да има право на майчинство за втората година
#6 | 27.07.2018, 10:27
Публикации: 1705 / 207
Погледнете чл.53 , ал.4 КСО.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група