Дневни пари при командировки

25.10.2013, 11:39 115229 57

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


alfa

  • Публикации: 2041 / 246
Re: Дневни пари при командировки
Отговор 40 | 25.10.2013, 11:39
Един последен въпрос свързан с командировъчните: за разликата над двойния размер само ДДФЛ ли се начислява, или и осигуровки?

И осигуровки :

(8) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 10 от 2003 г., в сила от 01.01.2003 г., предишна ал. 6, изм. и доп. - ДВ, бр. 21 от 2004 г., доп., бр.15 от 2007 г., в сила от 01.01.2007 г.; доп., бр. 16 от 27.02.2009 г., в сила от 27.02.2009 г.; предишна ал. 7, бр. 14 от 2011 г., в сила от 01.01.2011 г.) Не се изчисляват и внасят осигурителни вноски върху: 1. (доп. - ДВ, бр. 10 от 2003 г., в сила от 01.01.2003 г.; изм. изцяло, бр. 16 от 2012 г., в сила от 01.03.2012 г.) дневните пари при командировка до двукратния им размер, определен в нормативен акт, пътните и квартирните пари при командировка или заместващите ги възнаграждения, включително тези по § 3 от допълнителните разпоредби на Постановление № 133 на Министерския съвет от 1993 г. за приемане на Наредба за допълнителните и други трудови възнаграждения (обн., ДВ, бр. 67 от 1993 г.; изм. и доп., бр. 1 от 1994 г. и бр. 25 от 1999 г.) и изплатените пътни и квартирни пари за сметка на възложителя на лица, работещи без трудови правоотношения;

One_new

  • Публикации: 140 / 2
Re: Дневни пари при командировки
Отговор 41 | 25.10.2013, 11:50
Благодаря, alfa! :flowers:

markus_h

  • Публикации: 85 / 0
Re: Дневни пари при командировки
Отговор 42 | 04.01.2014, 12:12
Правилно ли е да заключим,че ако се командирова в дадена чужда държава лице на трудов договор и спазим стойността на сумите(дневни и квартирни) по приложение 2 на  НАРЕДБАТА ЗА СЛУЖЕБНИТЕ КОМАНДИРОВКИ И СПЕЦИАЛИЗАЦИИ В ЧУЖБИНА - няма да се дължат осигуровки и зддфл от лицето до двойния им размер обърнат от валута в лева?

Vivaz1

  • Публикации: 1 / 0
Re: Дневни пари при командировки
Отговор 43 | 15.01.2014, 16:50
Здравейте,  имам следния казус. Изпратен съм командировка от Каварна в София за 8 дни.  Тръгвам във вторник, от деня в който започва командировката ми в сряда и четвъртък работя на смени по 12 часа, петък и събота почивам, неделя и понеделник отново давам две смени по 12 часа  и във вторник последния ден от командировката ми си пътувам за Каварна. Работодателят ми признава 4 смени по 12 часа тъй като съм на нормирано работно време, а дните на пътуването ми ги брои за почивка. Нормално ли е да се водят за почивка и времето за пътуване да не ми се брои за работно и за дните на пътуването да получавам 50% от дневните за командировка.

CheraNi

  • Публикации: 1 / 0
Re: Дневни пари при командировки
Отговор 44 | 26.02.2014, 10:16
Имам специфичен въпрос:

Собственик-управител чужденец на фирма регистрирана у нас пътува със самолет до България по въпроси на фирмата. Това като командировка в чужбина ли да се отчете или като командировка в страната? Благодаря!

савеко

  • Публикации: 5 / 0
Re: Дневни пари при командировки
Отговор 45 | 03.11.2014, 13:17
Когато командированият работи в град различен от постоянният му адрес е командирован в града по постоянен адрес в рамките на един работен ден ,има ли право на дневни в размер на 10,00 лева ?

Lora Petrova

  • Публикации: 86 / 3
Re: Дневни пари при командировки
Отговор 46 | 17.11.2014, 11:56
За шофьор, курса на който за почва от България и преминава в страните от Европейският съюз, дните в които е шофирал в България дневните би следвало да се заплащат по Наредбата за командировките в станата. Съгласно чл. 6 на същата наредба, обаче:
Чл. 6. (Изм. - ДВ, бр. 21 от 1991 г.) (1) Не се считат командировани лицата, които:
1. извършват постоянната си работа през време на пътуването - работници от локомотивни и други превозни бригади, шофьори, летци, моряци, ловни и риболовни надзиратели от подвижната охрана и др.;

Това как би следвало да се тълкува, че не му се изплащат командировъчни ли?

aniviara

  • Публикации: 3 / 0
Re: Дневни пари при командировки
Отговор 47 | 11.12.2017, 14:25
Здравейте, искам да попитам, служител на минимална работна заплата може ли да бъде командирован за цял месец в друг град с нощувки и може ли да получи по- голяма сума за командировки от заплатата си - има ли ограничение

irenabrili

  • Публикации: 6128 / 965
Re: Дневни пари при командировки
Отговор 48 | 11.12.2017, 14:49
Здравейте, aniviara,
Командировъчните не са обвързани с размера на трудовото възнаграждение. В този смисъл не може да се говори за ограничение на размера им, в зависимост от размера на заплатата.
Те се изплащат по реда на съответната Наредба и тя трябва да се спази.

mircheva_a

  • Публикации: 3 / 0
Re: Дневни пари при командировки
Отговор 49 | 08.01.2018, 17:11
Здравейте,

Имам следния въпрос по отношение на днвените при командировки в чужбина. Разхода за транспорт от летище до хотел, който превишава 30 % от дневните се признава съгласно наредбата. Това обаче се отнася 30 % от размера посочен в таблицата или от размера за дневен разход, записан в заповедта за командировка (примерно там е записан двойния размер). Друго , разходите за телефон (местни сим карти , телефонни ваучери купени на място) признават ли се за данъчни цели, или влизат в дневните?  За превишението над двойния размер съгласно таблицата се облага съгласно ЗДДФЛ и КСО. Когато служителят е осигурен на максималния праг от 2600, предполагам осигуровки не се дължат, а само ДОД. Към кое възнагражение се добавя превишението, например, ако командировката е през месец Август, но изплатена през Окромври, предполагам към м. Август, а данъка в м. Октомври.
Предварително благодаря, ако има някой , който да сподели мнение.

Лидия Горановс

  • Публикации: 1 / 0
Re: Дневни пари при командировки
Отговор 50 | 26.08.2018, 23:11
здравейте аз искам да попитам каква е сумата на командировъчните като съм в друго населено място със нощувка и храна (в случая лагер с деца) какво се полага 20лв или 10лв щом има и храна

bobo

  • Публикации: 2713 / 362
Re: Дневни пари при командировки
Отговор 51 | 27.08.2018, 12:08
Чл. 23. Не се заплащат дневни пари при ползване служебно на целодневна безплатна храна в мястото на командировката или когато тя се изпълнява в мястото, където фактически живее командированият или неговото семейство.

rina77

  • Публикации: 1 / 0
Re: Дневни пари при командировки
Отговор 52 | 23.10.2018, 11:39
Полагат ли се дневни в деня на прибирането от командировка и ако се полагат в какъв размер - 50 или 100%„ Примерно - свършил си работата към 13 часа и тръгваш от София за Добрич и се прибираш към 22 часа.Какво се полага като дневни в този ден?

bobo

  • Публикации: 2713 / 362
Re: Дневни пари при командировки
Отговор 53 | 23.10.2018, 14:27
Чл. 19 ал. 1. Краят на изречението.

ViTogen

  • Публикации: 2 / 0
Re: Дневни пари при командировки
Отговор 54 | 18.01.2019, 22:16
Аз имам въпрос относно командировъчни за Германия.
Във всички предни фирми са ми превеждали 35 Евро (по спомен) на ден за храна които харча по свое усмотрение, отдлено ми дават пътни + покриват нощувки и самолетни билети.

Сега трябваше да заплатя предварително самолетен билет (който ще ми бъде възстановен като разход, но след значително време), покриват ми нощувката, предвидени са пътни, но за храна ми се полагат колкото аз преценя (да кажем по 30 евро за хранене) и ако не изхарча цялата сума, после искат всичко обратно.
Т.е. ако се храня за по 5 евро и в първия случай ми останат 20 Евро са си за мен, а в този случай на практика нямам такава опция.

Та в този ред на мисли не се ли полага нещо за това, че съм командирован в чужбина?
Въпросът е по-скоро от спортна злоба :)

bobo

  • Публикации: 2713 / 362
Re: Дневни пари при командировки
Отговор 55 | 18.01.2019, 23:21
Принципно, "пари за храна" не се полагат, полагат се "дневни пари", които се харчат за храна, за градски транспорт и др. Може да погледнете наредбата, например чл. 15 и следващите, чл. 37. Общо взето не виждам вариант да се връщат пари ако няма осигурена храна.

irenabrili

  • Публикации: 6128 / 965
Re: Дневни пари при командировки
Отговор 56 | 19.01.2019, 08:41
Та в този ред на мисли не се ли полага нещо за това, че съм командирован в чужбина?
Въпросът е по-скоро от спортна злоба :)
Полагат Ви се дневни пари, които се определят в Заповедта. Не сте длъжни да отчитате с документ за какво са изхарчени дневните, още по-малко да връщате такива неотчетени.

Deniz_

  • Публикации: 1 / 0
Re: Дневни пари при командировки
Отговор 57 | 01.02.2019, 17:18
Здравейте! Предстои ми командировка във Франция и счетоводителите във фирмата ни твърдят, че трябва да ми изплатят сам0 70% от дневните, а останалите 30%, които според тях се водят за вътрешен транспорт, трябва да отчета с билетчета от автобуси и метро, за да ми бъдат изплатени. За първи път чувам за подобно нещо, обикновено се изплаща пълният размер (в случая 35 евро) и не се търси отчет за тези пари. Права ли съм или наистина вътрешният транспорт трябва да се отчете и чак тогава да бъде изплатен пълния размер на дневните?

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook