Как се изложих

17.02.2012, 18:07 14682 6

17.02.2012, 18:07
Публикации: 186 / 38
Не че мога всичко да знам, ама съм пропуснала, че възнаграждения на участници в изборите НЕ се облагат по ЗДДФЛ.  Ама защото в ЗДДФЛ  не съм срещнала такова нещо?  А се оказа, че то било записано в  ИЗБОРЕН КОДЕКС.
 Чл. 18. (1) Членовете на избирателните комисии получават възнаграждение за работата си в съответната комисия.
(2) Възнагражденията на членовете на районните, общинските и секционните избирателни комисии не се облагат с данъци по Закона за данъците върху доходите на физическите лица.

Ама аз като не се интересувам от избори - пропуснала съм го. И тръгнах да пиша един такъв доход в годишна данъчна декларация на физическо лице.
Сега не мога да си наместя знанията.

Значи - в ЗДДФЛ - ч.13 - необлагаеми доходи - не намирам  текст, че членовете на СИК не се облагат за доходите си от изборите.
Ама хората си имат едни служебни бележки за получени доходи, естествено без удържан данък.
В Изборния кодекс - пише го.
Ама  в случая - кой закон е общ, кой специален?
Кажете ми - как се ориентирахте вие ? То аз при цялото ми старание че се изложих  - едно на ръка. Ама как успявате да следите всичко  ?
#1 | 17.02.2012, 19:06
Публикации: 6403 / 1129
ето дискусия, в която пуснах тълкувание на НАП по въпроса с облагане членовете на изборни комисии
http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,2241.0.html
 :smile1:
#2 | 17.02.2012, 20:55
Публикации: 186 / 38
Благодаря.
Ама не беше ли редно това изменение да се впише някак и в ЗДДФЛ ?  Или поне в указанието за попълване на  данъчната декларация по чл. 50 ?
#3 | 18.02.2012, 00:37
МамаБожка
Доне, имаше моменти в които много се стягах, когато взема че пропусна нещо... толкова сме обременени с какви ли не глупости, указания които ни разясняват закон, че и указанията които не можеш да разбереш какво указват, че повече няма и накъде... така, че споко не си само ти :air_kiss:
#4 | 22.03.2012, 14:35
Публикации: 2 / 0
В крайна сметка трябва ли да се декларират тези доходи и какво да се прави???? Не съм наясно. Държавата за своя сметка ли плаща .... данъците върху този вид  доход!!!????? Да се подава ли данъчна декларация?
#5 | 22.03.2012, 15:09
Публикации: 6403 / 1129
Нелито, доходите на членовете на изборни комисии не се облагат с данък по ЗДДФЛ. Осигуровките са за сметка на бюджета. От това следва, че ако нямате други доходи освен по трудови правоотношения и допълнително от участие в изборите, не следва да подавате декларация. :smile1:
#6 | 22.03.2012, 15:19
Публикации: 2 / 0
И аз без да съм счетоводно грамотна така го разбирам, но реших за всеки случай да се допитам до вас! Благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група