Корекция на декларация 7

15.05.2018, 15:03 4121 2

15.05.2018, 15:03
Публикации: 38 / 3
Синът ми е студент, през 2017 година с ПИК подаде декларация обр.7 за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски за  месеците юли, август и септември. Като дата за възникването на задължението е посочена 1.07.2017 г. Декларацията е подадена в срок, отговор от обработката, че е приета. Здравните осигуровки са платени. На пръв поглед всичко е наред. Да ама не. Училището е подало информация и за месец юли 2017/ а на децата бяха казали, че ги осигуряват до 30 юни/, тоест подадената декларация е невярна - трябва да е с начало на възникване на осигуряването 01.08.2017. Платените пари си висят и не се засичат с декларацията. Трябва да се коригира декларация 7, но как да стане това. Влязох с ПИК - не виждам опция за корекция на подадената декларация. Ако подадем нова, то не подлежим ли на санкция - как да подам период на осигуряване от 01.08.2017 г. с дата от май 2018 г.?
                                                                                   
                                                                                         
#1 | 15.05.2018, 15:23
Публикации: 9335 / 1570
Имах такъв случай, само че го "хванах" само след три месеца. Отидохме на място в НАП, обяснихме ситуацията и подадохме нова Д7. Без санкции.
Беше преди 5 години и тогава нямахме ПИК. Все си мисля, че ако подадете Д7 с ПИК, вероятността за глоба ще е минимална.
#2 | 15.05.2018, 16:20
Публикации: 38 / 3
Аз днес случайно разбрах в каква каша сме. Синът ми започва работа и минах да питам само в университета ли трябва да подаде декларация, че ще бъде осигуряван от работодател или трябва да се подава някаква информация и към НАП. Една много любезна служителка каза само към университета, ако прекъсне работа пак трябва да ги уведоми. Каза чакайте да погледна данните  и ме застреля, че се води август и септември без здравно осигуряване. Обясних ситуацията , тя ми каза за корекцията и аз тръгнах. Реших, че ще е с ПИК-а, но опция за корекция няма. Май ще скачам в дълбокото с нова и ако тръгнат да налагат глоба ще обжалвам. Спрямо устната информация дадена на децата аз съм действала коректно и своевременно. Не ми се мисли колко още негови съученици са в същото положение. Отделно, че вече съм платила за три месеца, а той дължи дефакто за два, тоест има надвнесени здравни осигуровки.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група