Място на изпълнение на доставка на услуга?

27.04.2018, 17:51 2653 3

27.04.2018, 17:51
Публикации: 37 / 1
Здравейте ,
казуса е  ние ме бълг. фирма регистрирана по ддс, наема ни фирма от ес- да извършим следните услуги: 1.доставка на кабел 2. Полагане и монтаж на кабелни скари в цех намиращ се в България 3. Реконструкция на  съоражения в същия цех.

Според мен място на изпълнение е България и съответно сме издали фактури с ддс.

 Днес се обадиха от фирмата  възложител, искат да редактираме фактурите като доставката да бъде с ддс, а фактурите за положения труд да бъдат без ддс.

Очаквам техния отговор на какво основание искат тази редакция, но междувременно след препрочитане на разни материали започнах да се съмнявам , че наистина издадените фактури са грешни...

#1 | 27.04.2018, 20:22
Публикации: 11956 / 2182
Чл. 21. (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) 
Скрит текст :
Този текст и член от ЗДДС следва да Ви ориентират при определяне на мястото на изпълнение. Ако мястото , където получателят е установил независимата си икономическа дейност е съответната страна от ЕС то и мястото на изпълнение не е България, а държавата-членка от ЕС и на услугата / труда / не следва да начислявате ДДС.
Все пак Вие знаете какви са обстоятелствата по сделката. :smile1:
#2 | 27.04.2018, 20:47
Публикации: 37 / 1
Благодаря, delphine

Първоначално и аз мислех така, после реших че сделката е по чл.21 ал.4, защото е на територията на България, въпреки че нашата дейност не е описана в изброените букви.

Използвах наличната проверка с място на изпълнение БГ и излезе облагаема доставка.

Проверка за място на изпълнение при доставка на услуга, съгласно ЗДДС
Мястото на изпълнение на доставка е на територията на България.

Съгласно чл.12, ал.1 доставката е облагаема с ДДС.
Година:2018

Вие
Вие сте:доставчик
с място на икономическа дейност и постоянен обeкт, от който се предоставя услугата (ако няма, то мястото на пребиваване на доставчика):България
и данъчно задължено лице, съгласно определението в ЗДДС:Да

Вашият контрагент
Вашият контрагент е:получател (клиент)
с място на икономическа дейност и постоянен обeкт, на който се предоставя услугата (ако няма, то мястото на пребиваване на получателя):Европейски Съюз
и данъчно задължено лице, съгласно определението в ЗДДС:Да

ЗДДС
услуги по подготовка и координация на строителни работи, свързани с недвижим имот, като архитектурни, инженерни, надзорни и други - чл.21, ал.4, т.1, буква б
мястото, където имота се намира е: в България

Явно не е трябвало да се задълбочавам толкова много, сега ми е каша:)
#3 | 27.04.2018, 20:54
Публикации: 11956 / 2182
Щом сте направили запитване изчакайте и техния отговор за основанието. Не мога да преценя доколко можем да отнесем тези услуги, които извършвате към "строителни работи, свързани с недвижим имот". Явно те не гледат на тях като на такива след като искат фактура без ДДС.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група