Граждански договор, СОЛ ЕООД

23.04.2018, 23:15 8886 13

23.04.2018, 23:15
Публикации: 3 / 0
Здравейте, имам ЕООД от което нямам доходи (само фирмата има) и се осигурявам като СОЛ, през миналата година съм имал и доходи като физическо лице по граждански договор за дейност не свързана с тази на ЕООД, както и по трудов договор (пак не свързан с ЕООД-то). С изненада открих, че най-вероятно от доходите ми по ГД ще бъдат отдържани осигуровки като на СОЛ (30.3%), въпреки, че основанието да съм СОЛ не е, че упражнявам свободна професия, а че съм оправител на ЕООД. Не би ли било логично за дейност несвързана с тази на ЕООД-то (заради което съм регистриран като СОЛ) да не бъда третиран като СОЛ? Това нещо ще ми коства хиляди левове и честно казано се чувствам ограбен, тъй като няма нужда да съм самоосигуряващ се, освен като управител на ЕООД-то. Та въпроса ми е: има ли разлика между СОЛ със свободна професия и управител на ЕООД. Мога ли със задна дата да мина на договор на управление и да не се водя СОЛ? за да избегна третиране като СОЛ за дейност не свързана с тази на ЕООД-то на което съм управител. Предполагам, че отговора е не, но все пак ....
#1 | 24.04.2018, 07:34
Публикации: 9298 / 1557
От въпросите Ви се вижда, че много неща не са Ви ясни.
1. Фирмата Ви няма приходи. Подразбирам, че въобще няма дейност. Тогава Вие нямате основание за самоосигуряване. Ако не докажете някаква дейност (не само приходи, а поне някакви разумни разходи), има голяма вероятност осигурителния стаж  да не бъде зачетен, а осигуровките да се считат за недължимо внесени.
2. Регистрацията като СОЛ е на физическото лице. Дали сте регистриран като собственик на ЕООД, ЕТ, свободна професия, земеделски производител ... има значение само за основанието и при внасяне и деклариране на осигуровките. Щом веднъж сте СОЛ, Вие сте такъв и при всяка нова Ваша дейност, подлежаща на самоосигуряване. Няма законов начин да сте регистрирани като СОЛ на някакво основание и при работа по ГД на не Ви третират като СОЛ.
3. След като вече сте СОЛ и имате доход по граждански договор, то при получаване на сумата трябва да декларирате това обстоятелство пред възложителя. Възложителят не начислява и не удържа осигуровки и данък по този ГД и не издава сметка за изплатени суми. За получената сума Вие издавате документ с реквизитите на фактура (независимо от наименованието)  и сам си дължите осигуровки и данък.
4. Когато СОЛ има доходи от ГД, то довнася или не осигуровки при годишното изравняване на осигурителния доход с годишната данъчна декларация. Данъкът се дължи авансово на тримесечие по реда на чл.55 и свързаните с него членове от ЗДДФЛ. След като ГД не е с дружеството, в което сте съдружник или собственик, осигурителния доход от ГД е сумата, намалена с НПР (най-често 25%).
5. Довнасянето на осигуровки е само върху разликата между избрания осигурителен доход, върху който са внесени осигуровки като СОЛ и осиг.доход от ГД и другите дейности,ако има такива. След като говорите за хиляди левове довнасяне, вероятно имате немалки доходи. Редно би било да отделите малко за консултация със счетоводител.
#2 | 24.04.2018, 08:02
Публикации: 3 / 0
Здравейте,

благодаря за отговоря. Като физическо лице нямам доход от ЕООД-то си, но то има печалба и е вече осчетоводено, просто не съм си раздавал дивидент (за 2017) все още, това имах предвид. Отделно имам доходи от граждански договор за наистина не малка сума с друга компания. Кашата е по-голяма, защото тази компания ми е удържала авансово данък и осигуровки и ми издаде служебна бележка за това, а сега разбирам, че за СОЛ това не се прави. Дали НАП ще признае данъка и осигуровките, който те са ми внасяли или ще трябва да ги плащам пак? Относно осигуровките аз съм си внасял авансово на 460 лв. през годината, така, че там не би трябвало да е ОК (с точност до това, че може да загубя тези внесени от другата фирма), но данък авансово не съм внасял (по-гражданския договор). Колкото до НПР със или без него разпределената сума е над 2600 тоест предполагам, ще дължа осигуровки на върху 2600 - (заплата по трудов договор). Знам, че сам съм си виновен за кашата, но ме подведоха (по-скоро от незнание) от фирмата , с която имам граждански договор тъй като бяха наясно, че се самоосигурявам
#3 | 24.04.2018, 08:30
Публикации: 9298 / 1557
Правилното решение е: отивате при възложителя, показвате грешката, молите да коригира плащанията и подадените от него декларации обр.1 и 6, както сметките за изплатени суми и сл.бележки. Ако не Ви тегли една и се навие да си почерни живота и да оправи нещата, връща Ви удръжките, Вие си декларирате дохода и довнасяте осигуровки върху разликата от 450 до 2600.
Ако не сте дали писмена декларация, че сте СОЛ, забравете за подобен вариант. Би Ви услужил само мазохист. При наличие на писмена декларация, настоявайте да оправят нещата. Устното уведомяване не се зачита.
Неправилно, незаконно, но някакво решение е, да не включвате дохода от ГД в таблици 1 и 2. Дали ще Ви "хванат" или не, не мога да кажа. Действате незаконно, но не ощетявате фиска.
#4 | 24.04.2018, 08:43
Публикации: 3 / 0
Благодаря пак за отговора. Със собствениците на фирмата се познавам от години и съм сигурен, че ако могат ще помогнат. В крайна сметка работата ще я свършат счетоводителите им. Освен това те са внасяли малко осигуровки (тъй като плащанията са само четири). Притеснявам се НАП да не ме глобят за липсата на авансово внесен данък от мен, въпреки че другата фирма го е внесла. Дали НАП ще признаят внесеният от тях данък директно, или трябва и той да се връща и прочее?

Благодаря пак за отговора, ще се консултирам и директно със счетоводител, но тази с, която работя е доста заета в момента ...
#5 | 28.06.2018, 15:16
Публикации: 68 / 4
Здравейте,

при ГД за 2500 лв. със самоосигурен, но не като свободна професия, а като съдружник във фирма. Булстата е написан и има ОД за месец юни от 510 лева                                  1.   ако е като свободна професия се издава фактура от СОЛ ,  плаща фактурата и се декларира в декл.чл.73
2    ако е като съдружник във фирма осигурява се като СОЛ плаща се ГД от 2500 лева след приспадане 25 % НПР , издава СИС, удържат се  осигуровки и ДОД  , декларират се декларация чл.73

така ли е правилно ?
Благодаря
#6 | 28.06.2018, 17:44
Публикации: 9298 / 1557
Не, не е правилно.
И в двата случая СОЛът издава документ с реквизитите на фактура, не се удържа данък и осигуровки. Разлика- когато ГД е между съдружник и неговата фирма, чрез която се самоосигурява. Тогава гледате т. 26и от ДР на ЗДДФЛ, §1
#7 | 29.06.2018, 10:30
Публикации: 68 / 4
XXXXX, много Ви благодаря и хубав ден!
#8 | 29.06.2018, 11:31
Публикации: 99 / 15
Моят казус е малко по-сложен. Имам сключен ГД през м.04.2018 и е под МР, но досега не са ми зиплащали суми по този ГД. От 02.07. 2018 ще съМ СОЛ /СВОБОДНА ПРОФЕСИЯ/. Очаквам да ми изплатят някакви суми по ГД през м.08.2018г., трябва ли да издавам фактура за получените суми за периода от м.04.2018 до м.06.2018, или  само СИС?
#9 | 29.06.2018, 12:34
Публикации: 261 / 24
На вас трябва да издадат СИС за периода 04,2018-06,2018. Когато ви плащат през м.08 за м. 07. вие ще попълните декларация че сте СОЛ, и нищо няма да ви удържат , нито документ да  ви издадат/СИС/ . За този период вие ще трябва да издадете документ на Възложителя.
#10 | 29.06.2018, 12:40
Публикации: 9298 / 1557
Ако като СОЛ продължавате работа по същия ГД, при плащането сумата трябва да се раздели пропорционално на отработеното време преди и след регистрацията Ви като СОЛ. За първия период се попълва СИС, а за втория издавате фактура.
#11 | 29.06.2018, 12:57
Публикации: 68 / 4
Фирма е сключила ГД за 2500 лв. със СОЛ, което декларира, че като съдружник в ООД, се самоосигурява на 510 лв. и няма други доходи за месеца. СОЛ не е регистрирано като лице упражняващо свободна професия и няма БУЛСТАТ регистрация.
Следва ли да изплатим ГД, да издадем СИС, и дали да удържаме осигуровки и данък ИЛИ трябва да получим от СОЛ фактура или друг документ?

#12 | 29.06.2018, 13:07
Публикации: 11932 / 2174
Обърнете внимание на текста още в началото на СИС :
Скрит текст :


#13 | 29.06.2018, 14:43
Публикации: 9298 / 1557
Фирма е сключила ГД за 2500 лв. със СОЛ, което декларира, че като съдружник в ООД, се самоосигурява на 510 лв. и няма други доходи за месеца. СОЛ не е регистрирано като лице упражняващо свободна професия и няма БУЛСТАТ регистрация.
Следва ли да изплатим ГД, да издадем СИС, и дали да удържаме осигуровки и данък ИЛИ трябва да получим от СОЛ фактура или друг документ?
Не питахте ли същото и в друга тема?
Не Ви ли казах, че не е от значение на какво основание е СОЛ, а това, дали се самоосигурява през същото дружество, в което е съдружник или не.
Хайде да почетете тук там преди да питате :(
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група