Доплащане от превръщане на нощните часове в дневни

18.04.2018, 13:21 2961 6

18.04.2018, 13:21
Публикации: 4 / 0
 Здравейте, искам да попитам как процедирате при сумирано изчисляване на работно време /смените с нощен труд са с под 4 часа нощен труд/ - начислявате допълнителното възнаграждение, получено след превръщането на нощните часове в дневни - всеки месец или в месеца на изравняване и как го представяте във фиша на лицето?
#1 | 18.04.2018, 18:05
Публикации: 1302 / 183
Искате да кажете, че действително отработеното време след корекцията на часовете НТ е повече от нормативно установеното за месеца и питате за допълнителното заплащане по чл. 262 (1) т. 4 от КТ.
Това ли питате?
#2 | 19.04.2018, 09:51
Публикации: 4 / 0
Не, питам за увеличеното заплащане по чл.9, ал.3 от НСОРЗ
#3 | 19.04.2018, 15:26
Публикации: 1302 / 183
Точно такъв случай не съм имала, явно смените при вас са доста нестандартни, щом като НТ е само 4 ч., но очевидно и това го има.
Обаче, ето го текста от НСОРЗ:
(3) При сумирано изчисляване на работното време трудовото възнаграждение, заработено по трудови норми, се увеличава с коефициент, равен на отношението между часовете, получени след превръщането на нощните часове в дневни, и действително отработените часове през месеца или установения друг период.

Само разсъждавам, без да твърдя, че разсъжденията ми са правилни, опитвам се да са логични и въпросът е: те по ТРУДОВИ НОРМИ ли работят?
Ако отговорът е ДА, то би трябвало да ги начислите в същия месец, защото изпълнението на нормите може да се окаже различно в различните месеци или между актуалния месец и този на изравняването.
Аз бих го начислила в същия месец.
Да видим дали някой от колегите е имал подобен казус и дали ще сподели.
Успех и късмет!
#4 | 20.04.2018, 09:20
Публикации: 4 / 0
Благодаря Ви за отговора!
 и аз така го правя, но при проверка от ИТ казаха, че трябва да е в изравнителния месец и затова зададох тук въпроса, т.к. не съм убедена, че са прави.
#5 | 20.04.2018, 12:27
Публикации: 1302 / 183
Ами да помислим логично!
Какво ще стане, ако човекът преди изравнителния месец напусне или му повишите заплатата, или (не дай си Боже) умре?
Търсих по документите, никъде няма категоричен текст, което за мен означава, че трябва да се действа по логика, а не по фантасмагории.
И аз мисля, че не са прави.
Нека се позоват на текст от държавен нормативен документ и ние ще го спазим, нали така...
 :good:
Успех и късмет желая!
#6 | 20.04.2018, 12:53
Публикации: 4 / 0
Благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група