Здравни осигуровки за безработен с доход от наем

18.04.2018, 11:00 2558 15

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


noproblem

  • Публикации: 8 / 0
Здравейте,

през изминалата година имам придобит само доход от наем. Плащам си ЗО като безработен. Какви осигуровки имам за довнасяне за здраве /ако въобще имам такива/ като % от наема. Ако наема под МРЗ за 2017 г. дължат ли се осигуровки ?


ХХХХХ

  • Публикации: 6331 / 925
Като безработен сте се осигурявали върху 230 лв месечно /вноска 18,40 лв/.
Ако годишната сума на получения наем е над 12*230=2760 лв, то дължите здравни осигуровки 8% върху разликата над 2760 лв.
Подавате ГДД по чл. 50 и попълвате таблица 2

noproblem

  • Публикации: 8 / 0
Като безработен сте се осигурявали върху 230 лв месечно /вноска 18,40 лв/.
Ако годишната сума на получения наем е над 12*230=2760 лв, то дължите здравни осигуровки 8% върху разликата над 2760 лв.
Подавате ГДД по чл. 50 и попълвате таблица 2

Благодаря за бързия отговор !

Сумата наема бруто или нето се пресмята ? /наемателите плащат данъка от 10% всеки месец/

delphine

  • Публикации: 8777 / 1476
Сумата наема бруто или нето се пресмята ? /наемателите плащат данъка от 10% всеки месец/

За целите на изчисляване на осигуровките - бруто.

ХХХХХ

  • Публикации: 6331 / 925
От указанията към таблица 2:
- лицата, които не са осигурени на друго основание и са внасяли здравноосигурителни вноски на основание чл. 40, ал. 5, т. 1 от ЗЗО ....., попълват облагаемия доход, деклариран в Приложение 3, част І, ред 6, Приложение 4, част І, ред 7, Приложение 5, част ІІ, ред 1 и Приложение 6, част І, ред 3;

Както виждам в Приложение 4, част І, на ред 7 трябва да е записан дохода от наем, намален с 10% НПР /не с 10% данък!/

ПП Междувременно и Делфинчето се е допълнила :)

delphine

  • Публикации: 8777 / 1476
От указанията към таблица 2:
- лицата, които не са осигурени на друго основание и са внасяли здравноосигурителни вноски на основание чл. 40, ал. 5, т. 1 от ЗЗО ....., попълват облагаемия доход, деклариран в Приложение 3, част І, ред 6, Приложение 4, част І, ред 7, Приложение 5, част ІІ, ред 1 и Приложение 6, част І, ред 3;

 :good:

С редакция на моя отговор - бруто минус НПР.

noproblem

  • Публикации: 8 / 0
Благодаря на всички за бързите и точни отговори !

ditzve

  • Публикации: 906 / 50
Здравейте,
Лице,което е безработно ,но от 07.07.2018г. започва да получава обезщетение от БТ и вече не плаща здравни ,има доходи от наем.В Таблица 2 трябва да попълня до м.7,нали?
И платените здравни осигуровки през годината се приспадат от дохода   :question:

ХХХХХ

  • Публикации: 6331 / 925
От мен имаш "да"

ditzve

  • Публикации: 906 / 50
Само още нещо-въпреки,че м.01.2018 и м.07.2018 не са пълни месеци-т.е безработен е от 05.01.2018г. и започва да получава обезщетение от 8.07.2018- зя януари и юли в кол.5 пак попълвам 255лв :question:

akont2009

  • Публикации: 94 / 3
Здравейте!Лице получава наем и е безработно.Ако е назначено на ТД ,на 1 или 2 часа,Ще изравнява ли догодина здравни осигуровки.

delphine

  • Публикации: 8777 / 1476
Ако лицето е на трудов договор и получава наем няма да изравнява.
Ако е безработно и получава наем - ще изравнява.
Ако една част от годината е безработно, а друга - наето по трудов договор ще изравнява за периода на безработица.

ХХХХХ

  • Публикации: 6331 / 925
Само да уточним нещо: Какво разбирате под "безработно лице"? Което получава обезщетение за безработица или което не работи  и само си внася здравните осигуровки по чл. 40, ал.5?
Отговорът на Делфинчето се отнася за тези, дето сами си знасят ЗО. Предполагам и питането е за тях, но все пак трябва да е ясно :)

akont2009

  • Публикации: 94 / 3
Ако лицето е на трудов договор и получава наем няма да изравнява.
Ако е безработно и получава наем - ще изравнява.
Ако една част от годината е безработно, а друга - наето по трудов договор ще изравнява за периода на безработица.
Благодаря,много!Исках да разбера,че работното време по трудовото правоотношение няма значение.

akont2009

  • Публикации: 94 / 3
Само да уточним нещо: Какво разбирате под "безработно лице"? Което получава обезщетение за безработица или което не работи  и само си внася здравните осигуровки по чл. 40, ал.5?
Отговорът на Делфинчето се отнася за тези, дето сами си знасят ЗО. Предполагам и питането е за тях, но все пак трябва да е ясно :)
Здравейте,лицето не получава обезщетение за безработица.

MIMI12

  • Публикации: 4 / 0
Ами ако получава обезщетение  и само  един месец е здравно осигурено по чл.40,ал.5,т1 и същия е получавал доход от наем за цялата година, как ще се разпредели сумата от дохода от наем при годишно изравняване?

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook