Окд 5 Сол прекъсване или прекратяване дейността във връзка с обезщетение

03.04.2018, 15:26 5549 4

03.04.2018, 15:26
Публикации: 154 / 5
Здравейте, днес трябва да подам декларация Окд 5  ! Поне така си мисля!
 Затруднявам се какво да посоча в декларацията !
Случаят е следният
за 15 дни, считано от 01.04.2018  трябва да поема остатък от 15 дни отпуск за отлеждане на малко дете до 2 години на внукът ми. Навършва 2 години на 15 април.
Работя на трудов договор на 4 часа в друга фирма  ,като в същото време съм съдружник /50%/ и управител в работещо ООД  - СОЛ с личен труд !
Даже не съм наясно или сигурна да кажа от всичко прочетено по въпроса какво и как да направя!Моля, за помощ!
#1 | 04.04.2018, 10:35
Публикации: 154 / 5
Здравейте ,днес бях на консултация в НОИ за консултация ,относно моя въпрос! Споделям   ,за да съм полезна и на други хора с моя казус!
*********
Решение:
първо - избирам едно ,от двете работни места къде се осигурявам за основно !
 Работодателят подава приложение 10.
 /Срок за подаване до 10 число на месеца ,следващ месеца през който е настъпило обстоятелството/
в случая избирам там където съм на ТД
второ- на другото работно място / СОЛ с личен труд /  се внасят в пълен размер осигуровки за периода, но без възнаграждения за личен труд !

Не се подава в НАП Окд5 за периода за прекъсване или прекратяване на осигуряването на СОЛ.

Хубав ден и весели празници на всички!
#2 | 04.04.2018, 10:49
Публикации: 6668 / 658
Леко ме притеснява това, което са Ви отговори в НОИ, защото в чл.3, ал.3 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица е записано така:
(3) (Изм. - ДВ, бр. 15 от 2007 г., в сила от 01.01.2007 г.; изм., бр. 12 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г.; изм., бр. 67 от 2009 г.; изм., бр. 17 от 2014 г., в сила от 01.01.2014 г.) Осигурителни вноски не се внасят от самоосигуряващите се лица, които са осигурени за общо заболяване и майчинство за времето, през което са получавали парични обезщетения за временна неработоспособност, бременност и раждане, отглеждане на малко дете и при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст, и за периодите на временна неработоспособност, бременност и раждане, отглеждане на малко дете и при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст, през които не са имали право на парично обезщетение.
#3 | 04.04.2018, 10:54
Публикации: 11932 / 2174
Този избор си мисля, че е само по отношение на това кой подава документите за НОИ. А това да се осигурявате като СОЛ предполага, че извършвате дейност, което пък е в противоречие с факта, че всъщност няма да упражнявате дейност / не би и следвало / .
Аз съм ЗА консултацията на Марпан / без претенции, че съм права / . :good:
#4 | 04.04.2018, 11:03
Публикации: 154 / 5
благодаря ви , все пак съм в срок за подаване на въпросната Окд 5 в НАП и с оглед вашите обосновани законово  забележки, наистина смятам да подам декларацията. 
Имайки впредвид ,че при устна консултация никой не дава в писмен вид отговорите и не ги подписва, няма как да ги докажа !
Изрично я попитах за осигуровките на СОЛ  за периода!, Ясно е че няма да има възнаграждение!
 :good: :smile1: :wink1:
 
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група