Съкращаване на работник

16.03.2018, 10:58 3251 9

16.03.2018, 10:58
Публикации: 48 / 1
Имаме шофьор, който заспива, докато кара. Вече има две катастрофи за 2 години, за щастие без жертви или сериозни последици.  Шофьорът не си признава катастрофите да са по негова вина, не осъзнава, че е болен, не се лекува по никакъв начин. Колегите му казват, че шофира много опасно, постоянно заспивал.
Как можем да го съкратим? Страх ни е да не стане по-сериозно произшествие. Ако го уволним дисциплинарно, нямаме основание, на което да докажем, че той е причинил катастрофите или това, че заспива. Ще се радвам, ако ми дадете някоя идея.
#1 | 16.03.2018, 11:32
Публикации: 261 / 41
примерно съкращаване на щата/намаляване на работата. Задължително подбор, при който катастрофите би трябвало да наклонн везните към въпросният служител. Документите трябва да са много добре изготвени и сте пито-платено
#2 | 16.03.2018, 13:09
Публикации: 48 / 1
Не можем да съкратим щата или да намалее работата, тя се увеличава, със сигурност ще наемем поне един или двама човека след това на негово място.
#3 | 16.03.2018, 13:28
Публикации: 1 / 0
Сещам се за няколко неща. В случай, че не желае по взаимно съгласие, може по ваша инициатива срещу уговорено обезщетение. Ако и това не е вариант, тогава го преназначете на друга длъжност. Ако се съгласи на това обезателно сложете срок на изпитване, за да може да го прекратите по чл.71
#4 | 16.03.2018, 13:29
Публикации: 1 / 0
Здравейте, имам следния казус. С решение на съда с влязло в сила решение имам възстановен служител. В последствие аз трябва да освободя служителя, който до момента е заемал въпросната длъжност. Същият е с тр. договор за неопределено време. Към момента е в болнични /майчинство/ и вече майка на дете /4 дни/. Мога ли да освободя лицето на основание чл. 328, ал.1 т.8 от КТ .
#5 | 16.03.2018, 13:36
Публикации: 1302 / 183
Едно не ми стана ясно по отношение на заспиващия красавец... ъъъъъ извинявам се, шофьор, как може да е направил катастрофи, които по никакъв начин не са били регистрирани.  :blink:

Що се отнася до чл. 328 (1) т. 8 няма закрила по чл. 333, така че теоретично може.
#6 | 16.03.2018, 14:23
Публикации: 4367 / 719
За шофьора -  шофьорите нямат ли имат ежедневни прегледи? Преглеждащият не може ли да подскаже вариант? Събрани писмени докладни и свидетелства от негови колеги, че така и така може да са в помощ при евентуален опит за освобождаване.
#7 | 16.03.2018, 16:38
Публикации: 48 / 1
За заспиващия щофьор - той кара в Румъния. И двете катастрофи са се случили там. Аз нямам никакви документи за тези катастрофи при мене.  Прегледите са преди да тръгне на път, тоест един път в месеца, после той цял месец си шофира в Румъния. Прегледите са проформа. 
Благодаря за коментарите по моя казус.
#8 | 16.03.2018, 17:37
Публикации: 1302 / 183
Да, за прегледите на заспиващия е ясно, аз за това не попитах.
Може би инструктажа да е ежедневен, но и това не е сигурно.
При тия ПТП-та изобщо викана ли е полиция?
Казвате, че няма щети, това означава ли, че не се е налагало да се ползват застраховки?
Ами резервният ви вариант е вече да го изпращате с резервен водач, за да има свидетел.
Така или иначе ще се наложи да го следите, докато намерите приложим вариант...
Успех и късмет!
#9 | 27.03.2018, 11:48
Публикации: 9 / 0
важи ли чл.333 - защита
За освобождаване по чл.328 ал.1 т.10 от КТ на лице придобило право на пенсия за ОСВ, което е председател на фирмена синдикална организация.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група