Новите драми със защита на личните данни

21.05.2018, 13:28 90746 440

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


ditzve

  • Публикации: 903 / 50
Явно сега е време за записване на деца в детски градини.Затрупана съм с искания за издаване на служебни бележки.И сега се питам трябва ли в служебната бележка,която се издава на лицето и която ще се даде в някоя детска градина ,освен трите имена да впиша и ЕГН-то ?До сега винаги съм ги вписвала.А,сега,дали не е в нарушение на регламента?

Catch-22

  • Публикации: 217 / 22
имена и ЕГН задължително. Ти бележката я даваш на самото лице, а то на кого ще я дава и дали ще я дава въобще си е негова работа.


п.с. на много бележки имах зададени адрес и данни за лична карта. Тези данни с чисто сърце вече няма да попълвам. Ако на институцията им трябват, самото лице може да си ги попълне. Име + егн са достатъчни индетификатори

delphine

  • Публикации: 8724 / 1466
И според мене не е нужно да се вписва никъде вече личната карта и адреса.Трите имена и ЕГН са напълно достатъчни.

ХХХХХ

  • Публикации: 6288 / 920
имена и ЕГН задължително. Ти бележката я даваш на самото лице, а то на кого ще я дава и дали ще я дава въобще си е негова работа.

В тази връзка - непрекъснато издаваме всякакви служебни бележки - по чл. 45, СИС,  за детски, за стипендии, за записване в детска градина, .... . Част от тях са наше задължение по ЗДДФЛ, друга - поради хрумка на някоя общинска или училищна администрация, трети - щото му трябват на човека.  И всичко с мноооого лични данни.
Питам: ако в политиката ми на поверителност е записано, че ще предоставям личните данни на работещите по ТД само на НАП, НОИ и СТМ и само във връзка с задължителното деклариране на данни, свързани с трудовото правоотношение, в нарушение ли съм, когато издавам сл.бележка, удостоверяваща месечния доход на работник, който иска да докаже на бъдещия си наемодател, че е платежоспособен? Или предавайки сл.бележка на лицето не нося понататъчна отговорност къде и на кого ще я представя? Т.е. - отговорността за предоставяне на ЛД пред трети лица си е негова?

bobo

  • Публикации: 2831 / 384
Струва ми се логично при поискване от работника да му се дават безпроблемно документи с негови ЛД. Даваме документа на него, а той къде го представя вече не е наша работа. В такъв случай обаче, може би трябва да се премахне текста "Да послужи пред...", ако има такъв.

delphine

  • Публикации: 8724 / 1466
Всъщност в тези Вътрешни правила за обработване и защита на личните данни излиза, че следва да опишем всички тези положения, които сега коментираме. Това обаче само показва, че тези вътрешни правила ще се допълват непрекъснато поне в началния период до един момент, в който ще ги счетем за изчерпателни.
И аз мисля, че можем при поискване на лицето да издаваме съответни служебни бележки без да носим отговорност на кого ги предоставя самото то. Много е уместна забележката на bobo да не се вписва пред кого да послужат. Сега се сещам за бланките на различни банки, които искат да се попълнят от работодателите при отпускане на заеми на наети лица. По същата логика, ако попълним наша бланка и я дадем на лицето няма проблем на кого я предоставя, но какво става, ако самата бланка е на банката и е очевидно, че я адресираме до нея ?

ХХХХХ

  • Публикации: 6288 / 920
За да не стават правилата/политиките прекалено разводнени, смятам да впиша само задължителните случаи на предоставяне на данни /НАП, НОИ и други институции, когато за това работодателят е задължен със закон;  обслужващата служба по трудова медицина; ЧСИ; банките, в които работникът е кредитоискател, поръчител по кредити и/или се превежда трудовото възнаграждение и обезщетенията/. При всички останали случаи смятам да искам писмено съгласие за конкретните данни и конкретния получател.
Например: "Долуподписаният... на основание чл.... от Политиката за поверителност на ЛД на фирма... , давам съгласието си личните ми данни, посочени в сл.бележка с изх.№ .../.... да бъдат предоставени на ....". Чудя се дали да не вмъкна текста в сл.бележки, издавани със свободен текст.   

Pupeshche

  • Публикации: 2315 / 246
По-разумно ми се струва, отколкото да имаш по допълнителен хвърчащ лист към всяка СБ...

delphine

  • Публикации: 8724 / 1466
За да не стават правилата/политиките прекалено разводнени, смятам да впиша само задължителните случаи на предоставяне на данни /НАП, НОИ и други институции, когато за това работодателят е задължен със закон;  обслужващата служба по трудова медицина; ЧСИ; банките, в които работникът е кредитоискател, поръчител по кредити и/или се превежда трудовото възнаграждение и обезщетенията/. При всички останали случаи смятам да искам писмено съгласие за конкретните данни и конкретния получател.

Един вид за тези задължителни случаи и институции съгласие не ни е необходимо, нали ? Извън това - искаме декларация за съгласие от лицето .


delphine

  • Публикации: 8724 / 1466
Например: "Долуподписаният... на основание чл.... от Политиката за поверителност на ЛД на фирма... , давам съгласието си личните ми данни, посочени в сл.бележка с изх.№ .../.... да бъдат предоставени на ....". Чудя се дали да не вмъкна текста в сл.бележки, издавани със свободен текст.

Ами, ако се наложи да се предоставят не точно на посочения адресат ? Аз мисля без това ...

ХХХХХ

  • Публикации: 6288 / 920
Може да си направя отделна колона в книгата за изходящи номера. Важното е всичко да е с "доброволно" съгласие и това съгласие да е писмено документирано.

delphine

  • Публикации: 8724 / 1466
За да не стават правилата/политиките прекалено разводнени, смятам да впиша само задължителните случаи на предоставяне на данни ...

Хиксче, ако приемем, че ще си попълним и ползваме табличката на bobo на практика ще имаме вече създаден Регистър на видовете лични данни, които обработваме по закон. В правилата / политиките дори може и да не ги упоменаваме, а само да впишем , че обработваме данни по видове и на основания от Регистъра / табличката на bobo / .

Catch-22

  • Публикации: 217 / 22
Може да си направя отделна колона в книгата за изходящи номера. Важното е всичко да е с "доброволно" съгласие и това съгласие да е писмено документирано.
когато имаш законово основание, не само, че не ти е необходимо писмено съгласие, а дори е вредно да се взема, понеже така залъгваш субекта, че може да го оттегли. Уведомяване на какво основание се събират данните - да, но писмено съгласие за данни събирани на основание законови нормативи - не

ХХХХХ

  • Публикации: 6288 / 920
Един вид за тези задължителни случаи и институции съгласие не ни е необходимо, нали ? Извън това - искаме декларация за съгласие от лицето .

Нещо не можах да разбера дали ни е необходимо съгласие за задължителните случаи или не. За по сигурно смятам да опиша в декларацията за информираност къде ще предоставям ЛД и че ще искам съгласие за всеки друг случай.
Още не съм съставила текста на тази декларация, защото още не съм прочела всички материали, но се насочвам към няколко задължителни елемента в нея:
- какви данни се събират /име, егн, паспортни данни, адрес, медицинско, стаж.../ - на кого се предоставят по силата на закон
- срок за съхранение
- кои данни не могат да бъдат "забравени" по желание на лицето
- допълнителни условия за предоставяне на ЛД на трети лица по желание на лицето
- допълнителни условия за предоставяне на ЛД на трети лица по желание на администратора на ЛД

Допълнение по повод Отговор 331 на Делфинчето: Не е задължително вида на ЛД и предоставянето им по закон да са изброени -  може и с препратка към Регистъра.


Ако успея да измъдря нещо за дребните работодатели, които сами си обработват ЛД, ще го публикувам.

P.G.H.R.

Аз пък си блъскам главата за друго... и искам да споделя.
От 01.01.2019 г. УП-тата отпадат, но както писа колега по-горе е добре да ги пазим, защото по един или друг начин са свързани с ведомостите.
Обаче, работите ли с разни сертификати?
Нямам пред вид свидетелствата за съдимост и медицинското за започване на работа, а сертификати за квалификация, примерно шофьорски книжки?
В тях има лични данни и още как...
Колко време ще съхраняваме копията от тях?
Освен това, за желанието на лицето "да бъде забравено".
Ами ако лицето стане обект на съдебно издирване и са необходими стари данни?
Да, знам че ще се обосновем на правилата, които са създадени и спазени, но не мислите ли, че по този начин може да се унищожат, ако щете следи за престъпление?

Предупреждавам, че не гледам криминални филми.  :smile1:
Може би съм леко професионално деформирана и като онзи дето духал тиквите още на стобора съм прекалено предпазлива, защото не веднъж ми се е налагало да доказвам пред съда, че работодателят е спазил закона.

delphine

  • Публикации: 8724 / 1466
Аз лично не възнамерявам да унищожавам нищо от досиетата преди 25.05.2018. Каквото ми е трябвало съм събирала и комплектувала там. Ако тази книжка примерно е била нужна, за да докаже лицето правоспособността си ще я пазя. След 25.05.2018 - по новите правила. Какъв ресурс от време и труд би трябвало да се изразходва назад във времето за нещо такова !!!
По този повод един адвокат се изрази "Колко време сме отделили да го съберем, а сега още повече да го унищожаваме" . Нека ме проверят, да ми препоръчат да унищожа...ами и за тях работа да има.

petR

  • Публикации: 57 / 11
Качвам документ за информираност на субекта на лични данни - служител.

dany_np

  • Публикации: 1 / 0
Здравейте,

Много се извинявам за лаишкия въпрос, с уточнението че нямам юридическо и/или счетоводно образование, но има ли някъде тълкование за понятието "име" на ФЛ, в светлината на темата за личните данни. С други думи, всеки формат на изписване на името ли може да се приеме като индивидуализиращи данни за конкретно лице (говорим само и единствено за име, без то да е в съвкупност с други индивидуализиращи данни на лицето)? Или името, като индивидуализиращи данни за конкретно лице, се счита само когато са изписани и трите имена по документ за самоличност? Ако са изписани само 2 от имената? Или ако името е изписано във формат със съкращение, примерно "Д. Павлова"?

Не намерих определение в ЗЗЛД. Опитах да намеря някакво тълкувание  от КЗЛД, но не успях. В едно от становищата на КЗЛД на въпрос "Информацията от личния телефонен номер, би ли могла да доведе до индивидуализиране на конкретно физическо лице и тя попада ли в определението "лични дънни"", комисията се е произнесла със следното становище:

"Информацията за телефонния номер може да се разглежда като лични данни на конкретно физическо лице, единствено в съвкупност с други индивидуализиращи данни на лицето, като например трите имена, адрес, ЕГН. В разглеждания случай телефонния номер е в съвкупност с данни на юридическо лице, което по никакъв начин не би могло да доведе до индивидуализиране на физическо лице. "

Тук косвено комисията е определила за формата на името, като индивидуализиращи данни на лицето и трите имена.

Съжалявам ако въпросът звучи глупаво, но си мисля, че ако единственият формат, в който името се определя като индивидуализиращи данни на лицето е при изписване и на трите имена по документ за самоличност, онези "10 000 лични данни" ще се съкратят малко.

Предварително благодаря, за отделеното внимание!

valenciq

  • Публикации: 187 / 17
Ами, ако се наложи да се предоставят не точно на посочения адресат ? Аз мисля без това ...

Молбата за издаване на документ няма ли да свърши работа в този случай - нещо от рода на - Моля да ми попълните приложената сл.бележка от ДСК за доход за последните 3 месеца /примерно/.

delphine

  • Публикации: 8724 / 1466
Молбата за издаване на документ няма ли да свърши работа в този случай - нещо от рода на - Моля да ми попълните приложената сл.бележка от ДСК за доход за последните 3 месеца /примерно/.

Очертава се да не даваме нищо, непоискано писмено май...да не правим непоискано добро.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook