Уволнение на некоректен служител с ТЕЛК

12.03.2018, 15:38 2283 20

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


bbbisser

  • Публикации: 8 / 0
Здравейте!
Назначих човек,който представи решението  за ТЕЛК едва, след като изтече пробният му период. Но и се оказа, че лицето е некоректен работник.Закъснява редовно за работа, пуска си фалшиви болнични, конфликтна личност. Реших да го уволня, чрез съкрашаване на щата ( член 328), но от ИТ ми отказаха, защото той е защитен по член 333.
Какво да направя?

irenabrili

  • Публикации: 6009 / 933
Опитайте да поговорите с него и да се разделите, отчитайки, че не можете да работите съвместно и е за доброто и на двамата. Процедурите са тежки иначе.

P.G.H.R.

Когато го назначавахте той не представи ли медицинско?
Ако е имал здравословни проблеми в медицинското трябваше да са упоменати.
ТЕЛК-ковото решение преди или след датата на назначаване е излязло?

bbbisser

  • Публикации: 8 / 0
Телковото решение е с дата преди назначението.Но от ИТ ми казаха, че той не е длъжен да го предостави при кандидастване.

P.G.H.R.

Точно така, не е длъжен, макар че губи едни пари, защото си плаща целия ДОД, а губи е няколко дни отпуска.
Точно за това попитах за медицинското.
Защото наличието на ТЕЛК предполага заболяване, което трябва да се впише в медицинското за започване на работа.
Споменахте ФАЛШИВИ болнични, как разбрахте, че са фалшиви?
Това е малко "хлъзгава" ситуация и ще е трудно да я използвате.
Остава ви само да го наблюдавате за дисциплинарни нарушения и след това, сещате се...  :good:

bbbisser

  • Публикации: 8 / 0
Благодаря!
Служителят е близък на мои близки и го взех по тяхна препоръка.На доверие .Тук е моя грешката, че не обърнах внимание на всичко,което е написано в медицинското. А колкото до съчинените болнични, ясно е, че не  мога да докажа , че са такива. Ако съм знчел , че ще стигна до тази ситуация,много неща щях да направя.
Сега, търся съвет как да се справя със ситуацията

P.G.H.R.

Ами, както се казваше в един виц за Нане и Вуте нещо "средню" ще се наложи да направите, но при всички случаи неприятно, де...
Първи вариант, търсите за съдействие близките, дето са ви го натресли и ги карате да говорят с него, че той доброволно да си напусне, както написа колежката Ирена по-горе.
Втори вариант, дебнете го за дисциплинарни нарушения и си го уволнявате по всички правила на изкуството за допуснати такива.
Трети вариант, предлагате му освобождаване по чл. 331, ама скъпо ще ви излезе.
Четвърти вариант, освобождавате си го по 328 и си чакате проблемите от ИТ, ако той не се обади може и да мине номера.
Ако се сетя за нещо друго ще пиша.
ТЕЛК-кът наистина ли е с диагноза, която е под защита и той всъщност трудоустроен ли е? Имам пред вид дали ползва чл. 333 (1) т. 2 или 3.

bobo

  • Публикации: 2470 / 329
...но от ИТ ми отказаха, защото той е защитен по член 333.

Нямал съм такива случаи, но от четене по форуми съм останал с впечатление, че ИТ обикновено дават разрешение. Той единствен работник ли е на тази длъжност/щат или има и други?

bbbisser

  • Публикации: 8 / 0
Днес взех решението на ИТ по мое искане по 333, ал 1, т 2 , в което се казва, че на базата на приложените от мен документи "НЕ ДАВАМ предварително разрешение за уволнението на лицето".  При връчването ми беше споменато да обърна внимание на чл.328, т 4 или спиране на  работата за повече от 15 дни ( ПРЕСТОЙ ).
Интерсува ме, дали може само съответния служител може да бъде в престой, защото аз закривам неговта длъжност ) или трябва, цялото предприятие/фирма да е в престой, за да закрия неговата длъжност?

P.G.H.R.

Спиране на работа на конкретна единица, техника, машина и пр.
Ако управлява багер, примерно, да докажете, че повече от 15 дни нямате намерение да кОпате никакви дупки...  :smile1:
Не става дума да му закриете длъжността, а за 15 дни да няма нужда от съответната дейност.

bbbisser

  • Публикации: 8 / 0
Тоест, ако аз пусна този служител в престой за 15 дни ще мога да го уволня, така ли? Без да подналежи на защита по 333?

P.G.H.R.

Давам пример, че така най-лесно се разбира.
Ако той, примерно, е склададжия, но вие затваряте този склад, защото не ви трябва и, нито има друг склад, нито друг човек на такава длъжност, изобщо... вече ще работите без склад до края на месеца, че и до следващия.
Тогава можете да го освободите.
Но ако имате шивашки цех с 30 машини и решите, че за 15 дни спирате едната от тях то тогава не можете, защото изниква въпроса: защо ТОЧНО тази машина.
Но ако спрете целия цех за 15 дни - може.
Стана ли ясно?

bbbisser

  • Публикации: 8 / 0
Разбрах сега! Благодаря Ви!
Законът изцяло защитава ТЕЛК служителите и такива. като моя се възползват от него.


P.G.H.R.

Нашите недомислени закони не защитават нито работника, нито работодателя, а ние в крайна сметка, сме принудени да се съобразяваме с тях, след което да ни "набиват канчето" и шефовете, и контролните органи... туй то`!  :smile1:

bbbisser

  • Публикации: 8 / 0
Главата ми не го побира, как може да няма  начин да се уволни недисциплиниран работник, който ми размахва ТЕЛК?
Защото, той, си е тръгвал демонстративно пред клиенти, закъснява пред клиенти. Не го спират никакви писмени обяснения за закъсненията и  безпричинните отсъствия


bbbisser

  • Публикации: 8 / 0
Друго, което ми казаха! Мога да подам отново молба за съкращаване на щата отново след 3 дни

P.G.H.R.

Не разбрах...
Да подадете молба или запитване до ГИТ за освобождаване на лицето поради съкращаване на щата?

Catch-22

  • Публикации: 210 / 22
ако отношенията Ви още не са отишли в пета глуха, може да пробвате с преназначение на друга длъжност със срок на изпитание поради факта, че работота на неговата длъжност е силно номаляла и единствените ви възможности са да го преназначите или съкращение заради намаление на работата.

дисциплинарно уволнение силно НЕ го препоръчвам!

Hrili

  • Публикации: 1193 / 224
Главата ми не го побира, как може да няма  начин да се уволни недисциплиниран работник, който ми размахва ТЕЛК?
Защото, той, си е тръгвал демонстративно пред клиенти, закъснява пред клиенти. Не го спират никакви писмени обяснения за закъсненията и  безпричинните отсъствия

Можете да го уволните, но с нужното внимание към детайла. И с предварително разрешение от ИТ. За разлика от прекратяване на правоотношение с майки, за лица с ТЕЛК разрешения се дават, ако си оформите документацията...

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група

Харесайте ни във Facebook