Справка за окончателния размер на осигурителния доход

22.02.2018, 13:53 948 13

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Rositca123

  • Публикации: 26 / 1
Здравейте!
СОЛ, което се осигурява като собственик на ЕООД, не получава възнаграждение за личен труд, не е разпределило и дивидент през 2017г..
През 2017г. обаче получава доход по чл.35 от ЗДДФЛ - ваучер. В сл.бележка за получения доход няма удържан данък. В ГДД по чл.50 попълва приложение 6.
В Таблица 1, колона 4 на Справката попълних осигурителния доход по месеци, върху който са внасяни авансово вноски за ДОО и ДЗПО. Дохода по чл.35 от ЗДДФЛ не се попълва тук, нали?
В таблица 2, колона 4 пак осигурителния доход по месеци, върху който са внасяни авансово вноски за ЗО. В колона 5 попълних дохода по чл.35 от ЗДДФЛ.
Лицето има и внесени през годината ЗО по чл.40, ал.5 от ЗЗО като безработно. Тези вноски трябва ли да се посочат някъде? Не можах да намеря дали трябва.
Понеже няма други получени доходи, освен този ваучер, не се дължат осигурителни вноски за довнасяне, а само данък 10%, нали?

Pupeshche

  • Публикации: 2154 / 221
Т2 ще я попълните за месеците като СОЛ със съответния доход и за месеците като безработен, пак със съответния доход, върху който сте внасяли здравни. Ще разделите дохода от ваучера на броя на месеците, в които лицето е било безработно, защото като СОЛ, този доход не се облага.
Така мисля аз.
После, че сте много прилежна :)

Rositca123

  • Публикации: 26 / 1
А дохода, върху който се внасят ЗО като безработен, в коя колона трябва да се попълни?

Pupeshche

  • Публикации: 2154 / 221
кол. 4 трябва да е. Все е СОЛ

Rositca123

  • Публикации: 26 / 1
А в Д6 на СОЛ по ЕГН 13-ка за 2017г. трябва ли да се включат и ЗО като безработен?

Калина Янкова

  • Публикации: 580 / 82

Rositca123

  • Публикации: 26 / 1

Надя ВИ

  • Публикации: 11 / 0
Това не си ли противоречи - хем ЗО като безработен да се включват в Т2 на ГДД, хем в годишната декл.6 да не се включват

delphine

  • Публикации: 7285 / 1202
Това не си ли противоречи - хем ЗО като безработен да се включват в Т2 на ГДД, хем в годишната декл.6 да не се включват

Д6/13 се подава само от СОЛ по смисъла на КСО , а Т2 се попълва / съгласно указанията / от СОЛ по смисъла на КСО и ЗЗО.:smile1:

dyndla

  • Публикации: 207 / 3
Добър ден. За да не отварям нова тема ще питам тук за изравняването на ЗО на безработен при доходи от наем.
Безработно лице, получава доходи от наем през 2017г. Съответно трябва да изравни дохода получен от наемите в Таблица 2 за здр. осг., понеже не е осигурен на др. основание. Само че това лице почва работа на ТД от 09.03.2017г. Така излиза, че то трябва да попълни само първите два или три реда от Таблица 2.
 В пояснението при попълване на таблица 2 пише това нещо:- сумата в ред 13, формирана от облагаемия доход от упражняване на трудова дейност на лицето на основание чл. 40, ал. 1, т. 2 от ЗЗО се разделя на броя на месеците, през които лицето е получило доходи на това основание, независимо от броя на отработените през месеца дни.
Питането ми е свързано с това дали трябва да попълним и ред три за получения доход от наема? Според мен да независимо, че е почнало работа от 09.03.2017г.
Благодаря предварително на отговорилия.

delphine

  • Публикации: 7285 / 1202
И аз мисля така - до 09.03.2017 лицето е било СОЛ съгласно ЗЗО и изравнява за 3 месеца .

ХХХХХ

  • Публикации: 4900 / 641
Във връзка с гортото питане /и като допълнение/:
При положение,че лицето е безработно 5 от 22 р.д. при наем условно 220 лв, каква сума трябва да се попълни в Т2 за м. 03 - 50 или 220 лв?

delphine

  • Публикации: 7285 / 1202

akont2009

  • Публикации: 75 / 2
Пак във връзка с Т1 или по-скоро с Т2.Как се попълват на лице което е свободна професия -СОЛ ,на трудов договор и освен това , с много болнични.Ясно ни е как да попълваме при СОЛ,НО нещо се запънахме с трудовия договор .По -детайлно,как да попълним дохода в Т2 от ТД/като се има предвид и болничните.Ох ,така го сложно го обясних,съжалявам много .
Предварително благодаря.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група

Харесайте ни във Facebook