Полагане на личен труд от собственик на ЕООД

13.02.2018, 20:46 10303 32

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


gergana1313

  • Публикации: 26 / 1
Здравейте,

Собственик на новорегистрирано ЕООД иска да полага личен труд в дружеството си. Месечното възнаграждение ще 5000лв.  Разходите за осигуровки и възнаграждението ще бъдат ли признат разход за фирмата? Трябва ли да се регистрира като СОЛ?

Благодаря предварително!

ХХХХХ

  • Публикации: 6289 / 920
За възнаграждението - да.
За осигуровките - не.

p.i

  • Публикации: 147 / 38
Здравейте,

Възможно ли е собственикът на новорегистрирано дружество да получава възнаграждение по договор за управление и контрол в собственото си дружество ?

Защо е избрал да полага труд само като собственик, тоест като СОЛ ?

Приятна работа.

ХХХХХ

  • Публикации: 6289 / 920
Възможно е.
На кратко - възможностите за осигуряване на управителя  на ЕООД, ако той е И собственик, са:
- ДУ, ако само управлява
- ДУ за управлението + СОЛ за труда му извън управлението (продавач, консултант, монтьор, чистач...)
- СОЛ за всичкия му труд, вкл. и управленски.

И няма значение дали дружеството е новорегистрирано или действащо. Винаги може да взаме решение за преминаване от един вариант към друг.

Таня Попова

  • Публикации: 100 / 14
Може би не е тук мястото, но искам да попитам възнагражденията за личен труд посочвате ли ги в ГДД по чл. 92 в раздел VI. Понеже пише, че не се посочват възнагражденията от трудови правоотношения, и малко се обърках...

ХХХХХ

  • Публикации: 6289 / 920
Може би не е тук мястото, но искам да попитам възнагражденията за личен труд посочвате ли ги в ГДД по чл. 92 в раздел VI. Понеже пише, че не се посочват възнагражденията от трудови правоотношения, и малко се обърках...

Не се попълват данни за  лица, наети  по трудови правоотношения по смисъла на § 1, т. 26 от ДР на Закона за данъците върху доходите на физическите лица.

Става въпрос за цялата т.26, значи и за буква "и" :)

Таня Попова

  • Публикации: 100 / 14
Много благодаря за бързия и компетентен отговор 5х. Хубав празник днес:)

gergana1313

  • Публикации: 26 / 1
Бихте ли ми казали дали е разсъждавам правилно:

Ако собственикът на ЕООД има ДУК в дружеството си с възнаграждение 5000лв, разходите за осигуровки и възнаграждение ще бъдат признат разход за фирмата. Отделно той може да полага личен труд във фирмата си, за което възнаграждение няма да плаща осигуровки, защото се осигурява на максималния праг по ДУК. Възнаграждението му за полагане на личен труд също ще бъде признат разход за фирмата.

Благодаря предварително!

delphine

  • Публикации: 8724 / 1466
Така е, както сте го написали - правилно.
Само да допълня - по ДУК разход е брутното възнаграждение и осигуровките за сметка на работодателя / както при трудовите договори / . По възнаграждението за личен труд няма осигуровки, но има данък.

gergana1313

  • Публикации: 26 / 1
Много благодаря за отговора!!!

NikolovaMihaela

  • Публикации: 1 / 0
Здравейте, ще използвам темата, за да задам въпросът си.

При полагане на личен труд от собственик на ЕООД, който се осигурява на МОД като СОЛ - 510,00 лева, ако възнаграждението за този руд е примерно 1000,00 лева, дължат ли се осигуровки за разликата от 490,00 лева, или не?

ХХХХХ

  • Публикации: 6289 / 920
Сега не е задължително. При годишното изравняване - вероятно ще дължи

Kriskalfova

  • Публикации: 56 / 2
Здравейте,

Ще използвам темата за да и аз в малко по различна насока. Собственик на ЕООД, което се самоосигурява в дружеството и полага личен труд. Командирован е в април 06.04-09.04, което са празнични дни за България. При самоосигуряващите се лица полагащи личен труд, важи ли същото както лицата на трудов договор да се плаща двоен размер на възнаграждението? Знам че за самите командировъчни той може да получи до двойния размер, но за самото възнаграждение никъде на успях да намеря материал.

Благодаря много на отзовалите!

delphine

  • Публикации: 8724 / 1466
Договорът за личен труд не е договор по КТ - само е приравнен на трудово правоотношение по отношение на дължими осиг. вноски и ДДФЛ. Не следва да начислявате допълнително възнаграждение за работа в празнични дни.

elly86

  • Публикации: 3 / 0
Здравейте. СОЛ пенсионер, който си плаща от лична сметка само здравно. Сега иска да си плати за три месеца по 200 лева личен труд. Възможно ли е да си плати сума под МОД и в този случай ДОД 20лева ли ще б бъде, защото осигуровките не са внесени през дружеството? Благодаря

delphine

  • Публикации: 8724 / 1466
Да, всичко е точно така . Сумата е без значение каква е - няма ограничения за нея, а данъкът ще бъде 20 лв. , защото осигуровките не следва да се ползват в този случай за намаляване на данъчната основа.

ХХХХХ

  • Публикации: 6289 / 920
Възможно е. Никъде няма изискване за минимална сума на възнаграждението за личен труд. Няма и ограничение за максимума.

elly86

  • Публикации: 3 / 0
А трябва ли да коригирам декларация 1 за февруари, март и април като попълня клетки 31 и 31а и да подам декларация 6 за изплатените през месец май доходи за февруари март април с общата сума от 60лева?
Ще ги начисля месец да месец по 200 лева, а ще ги платя наведнъж през май?
Бъркам ли в разсъжденията си?

delphine

  • Публикации: 8724 / 1466
Всичко е точно така . :smile1:

petya111

  • Публикации: 6 / 0
Имам подобен случай като на колежката. Искам да попитам в този случай кога следва да се състави статията за начисляване на ДОД - заедно с месечното начисляване на разхода за заплати на СОЛ или в момента на изплащане на възнагражденияето му?

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook