Обезщетение на борсата 2018 г.

22.05.2019, 23:14 134345 488

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.


ХХХХХ

  • Публикации: 5941 / 864
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 480 | 22.05.2019, 23:14
Не става.
Е, става, но най-малко след 3 години

alamani

  • Публикации: 2 / 0
Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 481 | 27.05.2019, 00:36
Здравейте.
Имам следния случай : От 10 години работя на постоянен трудов договор във фирмата. Наложи ми се да използвам 6 месечен болничен за тежка операция в края на 2018г. При завръщането си на работа ми връчиха  предизвестие за съкращение по чл.328, ал.1, т.3 от КТ, с обяснението, че обема на работа е намалял. Ще се регистрирам на борсата.
Въпроса ми е :  Времето през което съм получавала обезщетение за нетрудоспособност /болнични/ ще бъде ли включено в изчисленията за обезщетение от борсата? На база на кой доход ще се изчисли в този случай?
Простете, ако вече сте коментирали някъде такъв казус. Кажете ми къде мога да прочета нещо по темата?
Благодаря.

ХХХХХ

  • Публикации: 5941 / 864
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 482 | 27.05.2019, 06:21
Да, ще бъде.
Базата - доходът, от който е било изчислено обезщетението за временната неработоспособност.
По темата: Кодекс за социално осигуряване, чл. 54а -  54к и на страницата на НОИ http://www.nssi.bg/benefits/benefits/101-unemployment/625-pokso

alamani

  • Публикации: 2 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 483 | 27.05.2019, 06:55
Благодаря ХХХХХ.
Хубава седмица на всички Вас, които помагате.

Тетраедър

  • Публикации: 3 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 484 | 31.05.2019, 06:51
        Здравейте, имам следния казус... Назначена съм на срочен, 3 годишен договор във фирма, която има договор с държавно предприятие за същия срок. В договора ни пише, че ако фирмата загуби преди този срок договора (с държавното предприятие) фирмата веднага прекратява всички правоотношения с нас. Тъй като, това вероятно ще се случи до няколко дни, искам да попитам. Първо, длъжни ли са да ми платят неизползван годишен отпуск 20 дни(10 дни  от 2018г и 10 от 2019г ). Второ, мога ли при тези условия да отида на борсата при пълно обезщетение. До края на договора остават 5 месеца.
      Предварително благодаря!

ХХХХХ

  • Публикации: 5941 / 864
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 485 | 31.05.2019, 07:59
По първия въпрос: да, длъжен е. Обезщетението за неползван отпуск се дължи независимо от начина на прекратяване на договора.
По втория въпрос : щом имате повече от 12 месеца работа по ТД от последните 18, имате право на обезщетение. Дали обезщетението ще е минимално или според дохода и стажа, зависи от начина на прекратяване на ТД. Минимално ще е, че ако прекратяването е по взаимно съгласие или по Ваше желание. Или ако през последните 3 години сте били на борсата. Според стажа и дохода ще е при прекратяване на срочен договор (с изтичане на срока, завършване на работата...), с предизвестие от работодателя и др.
При начина, по който е формулиран Вашия ТД, не мога да гадая по какъв начин ще бъде прекратен. Особено ако е сключен на основание на чл. 68, ал. 1, т. 1. Ако основанието е чл. 68, ал. 1, т. 2, нещата са по-прости (прекратяване по чл. 325, ал. 1, т. 3 и "пълна"  борса)

Тетраедър

  • Публикации: 3 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 486 | 31.05.2019, 08:15
По първия въпрос: да, длъжен е. Обезщетението за неползван отпуск се дължи независимо от начина на прекратяване на договора.
По втория въпрос : щом имате повече от 12 месеца работа по ТД от последните 18, имате право на обезщетение. Дали обезщетението ще е минимално или според дохода и стажа, зависи от начина на прекратяване на ТД. Минимално ще е, че ако прекратяването е по взаимно съгласие или по Ваше желание. Или ако през последните 3 години сте били на борсата. Според стажа и дохода ще е при прекратяване на срочен договор (с изтичане на срока, завършване на работата...), с предизвестие от работодателя и др.
При начина, по който е формулиран Вашия ТД, не мога да гадая по какъв начин ще бъде прекратен. Особено ако е сключен на основание на чл. 68, ал. 1, т. 1. Ако основанието е чл. 68, ал. 1, т. 2, нещата са по-прости (прекратяване по чл. 325, ал. 1, т. 3 и "пълна"  борса)

   Здравей ХХХХХ, на договора ми пише " ... на основание чл.68, ал1, т.2 и във връзка с чл.67, ал.1, т.2"  - означава ли, че мога да се надявам на чл.325, ал.1, т.3

ХХХХХ

  • Публикации: 5941 / 864
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 487 | 31.05.2019, 08:52
Да.

Тетраедър

  • Публикации: 3 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 488 | 31.05.2019, 08:54
Много Ви благодаря, ХХХХХ!

В момента тук са: 0 Потребители и 3 Гости


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook