Обезщетение на борсата 2018 г.

17.10.2018, 11:57 166339 577

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.



P.G.H.R.

Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 321 | 17.10.2018, 14:25
Въобще не разбрах въпроса.
Сумата, която ще ви изплащат като обезщетение за безработица зависи от това на основание кой член от КТ са ви освободили, ако това питате.

JoryBlack

  • Публикации: 1 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 322 | 19.10.2018, 11:56
Привет, имам следния казус. Мъжът ми започна напусна работа и започна нова преди два месеца. Времето между двете беше 2 седмици. Поради непрестанни командировки, които не бях в неговата длъжностна характеристика, той напусна новата работа по взаимно съгласие преди 5 дни.
Въпросът ми е - мога ли да го назнача в моята фирма за 3-4 семици и да го уволя по чл.71, за да получава обезщетение от борсата докато си намери нова работа? Също така - проблем ли са тези 2-3 семици без работа?

P.G.H.R.

Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 323 | 19.10.2018, 12:15
Почетете отговор № 313 и няколко от следващите в тази тема.

TEDI2713

  • Публикации: 1 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 324 | 30.10.2018, 13:04
Здравейте,въпросът ми е следния:
 сключен трудовия договор по чл.68,ал.1,т.2 от КТ-срочен трудов договор до завършване на определена работа
 и освободен по чл.325,ал.1,т.4 -със завършване на определената работа,ще взимам ли обезщетение 60% от среднодневния осигурителен доход от бюрото по труда според осигурителния и трудовия стаж,който е 11години.

P.G.H.R.

Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 325 | 30.10.2018, 15:15
Вижте отговор № 289 на същата тема и проследете линка, който съм поставила там.

sunny19

  • Публикации: 1 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 326 | 07.11.2018, 00:16
Здравейте, предстои ми съкращение в близкия месец, два. Имам трудов стаж 15 г. придобит след 2002 г. Ползвала съм обезщетение за безработица от 09.2015 до 02.2016. Счита ли се, че са минали 3 години откакто съм ползвала правото на обезщетение за безработица ( от кога се счита - от датата , на която съм получила 1-то обезщетение :09.2015 или от последния месец, в който съм получавала : 02.2016)? Благодаря

ХХХХХ

  • Публикации: 6273 / 915
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 327 | 07.11.2018, 08:24
Датата на отпускане - 09.2015

A.Маринов

  • Публикации: 5 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 328 | 08.11.2018, 11:54
Здравейте! Предварително се извинявам, ако не е тук мястото да задам въпросите си. Надявам да не изглеждам прекалено глупав, но от два дни се опитвам да си разясня нещо, и явно за мен тази материя е доста сложна. Съпругата ми след дълъг престой у дома (аз не и позволявах да работи), започна работа през месец октомври 2017 г. в магазин хранителни стоки. Назначена е по чл. 67 ал. 1 т. 1 от КТ на трудов договор за неопределено време, във връзка с чл. 70 чл. 2 в полза на работодателя. За съжаление, през месец декември се случи така, че тя преживя мозъчна операция, вследствие на която беше продължително време в болнични. Шест месеца с ЛКК, и още четири, продължени от ТЕЛК. На 06.11.2018 г. се яви на ТЕЛК за освидетелстване и и бе дадена трета група ТЕЛК - 50% трайно намалена работоспособност за период от една година, като противопоказни условия на труд са отбелязани - тежък физически труд, нервно-психическо напрежение. Експертното мнение на комисията е, че тя не може да изпълнява настоящата длъжност. Тя знае, че работодателят и иска да я освободи от работа, защото не иска да си навлича неприятности заради здравословното и състояние. Магазина е малък и цялата работа, от приемане на стоки, подреждане, прибиране в склада, както и въвеждане в системата, освен продажбите е вменена на продавачката. От това, което изчетох тук във форума, разбрах, че работодателя и би могъл да и предложи позиция, съобразена с нейното здравословно състояние, но конкретно в нейния случай няма такава алтернатива. Въпросите ми са няколко:
1. Работодателят и, може ли да я освободи, без да се иска разрешение от ИТ? (прочетох, че работници с ТЕЛК са защитени от уволнение)
2. Би ли могло да бъде съкратена по чл. 325 ал. 1 т. 4 КТ за да ползва обезщетение от ТБ, ако въобще има право на борса? Общия и стаж е малко над десет години.
3. Какви обезщетения следва да и изплати работодателя, ако се стигне до уволнение, или съкращение?
И последен въпрос - разбрахме, че платеният и годишен отпуск сега когато е с ТЕЛК се увеличава на 26 дни годишно. Това увеличение на дните важи ли за тази календарна година, или е за в бъдеще време?
Предстои и тези дни да представи последния си болничен и решението от ТЕЛК, на работодателя си, затова търсим най-безболезнен и удовлетворяващ вариант и за двете страни. Ще Ви бъда признателен, за съветите и препоръките! Хубав и усмихнат ден!

marpan_64

  • Публикации: 5665 / 474
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 329 | 08.11.2018, 12:23
Какъв срок на изпитване е посочен в договора?

ХХХХХ

  • Публикации: 6273 / 915
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 330 | 08.11.2018, 13:07
Какъв срок на изпитване е посочен в договора?
Едва ли е един месец.

Г-н Маринов, съберете действително отработените периоди (без болничните, отпуските и другите отсъствия), сравнете със срока на изпитване, посочен в договора. Ако този срок не е надвишен, работодателят има пълното право да прекрати договора по чл.71, ал.1 без обяснение, без обезщетения и без защита. Единственото, което дължи, е обезщетение за неизползван отпуск.
Като допълнение: този начин на прекратяване на ТД дава право на "пълна" борса. Ако са спазени останалите изисквания, разбира се.

marpan_64

  • Публикации: 5665 / 474
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 331 | 08.11.2018, 13:11
Платен годишен отпуск
Чл. 319. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., бр. 25 от 2001 г., доп., бр. 108 от 2008 г., изм., бр. 41 от 2009 г., в сила от 1.07.2009 г.) Работниците и служителите с трайно намалена работоспособност 50 и над 50 на сто имат право на основен платен годишен отпуск в размер не по-малко от 26 работни дни.

nati_87_pz

  • Публикации: 30 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 332 | 08.11.2018, 14:05
Эдравейте, бях в отпуск по майчинство до 04.10.2018г. Сега съм в неплатен отпуск до 30.11.2018г. Възможно ли е по мое искане безсрочният ми трудов договор да се превърне в срочен в същата фирма от 01.12.2018 до 31.12.2018 и да отида на борсата за по-дълъг срок?

P.G.H.R.

Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 333 | 08.11.2018, 14:16
И защо това?
Ако правилно се досещам вие искате работодателят да ви освободи без да си навлича неприятности с ИТ, защото като майка на дете под 3 г. имате защита, така ли е?

Ако на една и съща длъжност, на която сте назначена по безсрочен договор и реално сте работила преди да излезете в майчинство, искате да получите ДС със срок, то работодателят ще е още по-уязвим.

Би могъл по ваше желание да ви преназначи на друга длъжност с изпитателен срок и да ви освободи в периода на изпитателния срок, ако толкова много настоявате.  :smile1:

A.Маринов

  • Публикации: 5 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 334 | 08.11.2018, 14:30
Какъв срок на изпитване е посочен в договора?
Няма посочен срок на договора. Единственото което пише е - На основание чл. 67 ал. 1 т. 1 от КТ  Трудов договор за неопределено време. Във връзка с чл. 70 чл. 2 в полза на работодателя, се сключи настоящия трудов договор между страните... Описано е единствено, че срокът за предизвестие при прекратяване е еднакъв и за двете страни, и е в размер на 30 дни.

marpan_64

  • Публикации: 5665 / 474
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 335 | 08.11.2018, 14:42
Прочетете добре отговора от 13.07 часа на петте хикса.

nati_87_pz

  • Публикации: 30 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 336 | 08.11.2018, 14:54
И защо това?
Ако правилно се досещам вие искате работодателят да ви освободи без да си навлича неприятности с ИТ, защото като майка на дете под 3 г. имате защита, така ли е?

Ако на една и съща длъжност, на която сте назначена по безсрочен договор и реално сте работила преди да излезете в майчинство, искате да получите ДС със срок, то работодателят ще е още по-уязвим.

Би могъл по ваше желание да ви преназначи на друга длъжност с изпитателен срок и да ви освободи в периода на изпитателния срок, ако толкова много настоявате.  :smile1:
Да, точно, защото съм защитена. Значи не е добър вариант срочният договор. Благодаря Ви!

A.Маринов

  • Публикации: 5 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 337 | 08.11.2018, 15:06
Прочетете добре отговора от 13.07 часа на петте хикса.
  В интерес на истината няколко пъти препрочитах, докато осмисля, какво точно означава  " на основание чл. 67, ал. 1, т. 1 КТ - безсрочен трудов договор" и чл.70 ал.2. Реално тя е работила три месеца, преди да се разболее, и въпреки, че няма упоменат срок на изпитване, работодателя може според този чл.70 да я уволни, защото е все още в изпитателен срок, който е бил прекъснат от заболяването и.  Благодаря Ви за бързите отговори!  :noexpression:

ХХХХХ

  • Публикации: 6273 / 915
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 338 | 08.11.2018, 15:15
въпреки, че няма упоменат срок на изпитване,
Я пак погледнете за такъв срок. КТ дава право изпитването да е ДО 6 месеца, но не поставя долна граница. Ако срокът наистина не е упоменат, на работодателя ще е трудно да докаже, че не е 2 месеца например и може и да го осъдите за прилагането на чл.71.

A.Маринов

  • Публикации: 5 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 339 | 08.11.2018, 15:21
въпреки, че няма упоменат срок на изпитване,
Я пак погледнете за такъв срок. КТ дава право изпитването да е ДО 6 месеца, но не поставя долна граница. Ако срокът наистина не е упоменат, на работодателя ще е трудно да докаже, че не е 2 месеца например и може и да го осъдите за прилагането на чл.71.
Бих могъл да Ви го изпратя някъде за да се уверите лично, че не е упоменат срок на изпитване.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook