Обезщетение на борсата 2018 г.

20.09.2018, 10:41 160882 535

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.


Fenix42

  • Публикации: 131 / 21
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 280 | 20.09.2018, 10:41
Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица“ най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:
- са регистрирани като безработни в Агенцията по заетостта;
- не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в Република България или пенсия за старост в друга държава или не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а или професионална пенсия по чл. 168;
- не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по КСО или законодателството на друга държава, с изключение на лицата по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на труда.

ADAV

  • Публикации: 3 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 281 | 20.09.2018, 11:00
Бих искала да попитам може ли лицето със задна дата да внесе тези вноски за този прекъснат месец осигуряване и така да се изпълни условиета за непрекъснати 12 месеца?

marpan_64

  • Публикации: 5650 / 472
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 282 | 20.09.2018, 11:20
Бих искала да попитам може ли лицето със задна дата да внесе тези вноски за този прекъснат месец осигуряване и така да се изпълни условиета за непрекъснати 12 месеца?

Няма начин лицето да си внесе осигуровките.
Никъде не пише, че този период от 12 месеца трябва да е непрекъснат.

Bro0z3r

  • Публикации: 2 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 283 | 21.09.2018, 11:22
Здравейте, изчетох цялата тема, но не намерих отговор на моя проблем. А той е следният:
Преди около месец се завърнах от Великобритания и се регистрирах в бюрото по труда, спазвайки срока от 7 дни, но не съм се регистрирал в НОИ за получаване на обезщетение за безработица. Получих предложение за временна работа, което смятам да приема. Съответно трябва да отида в бюрото по труда с лична карта и копие на трудовия договор, това ми е ясно.
Въпросът ми е мога ли да се регистрирам отново на борсата след приключване на работата и дали евентуалното обезщетение за безработица (може и да не стигна въобще до там) ще се изчислява по каналния ред?
Благодаря предварително на отзовалите се!

Да се самоцитирам, понеже въпроса ми се изгуби назад...  :smile1:

P.G.H.R.

Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 284 | 21.09.2018, 12:43
И на двата ви въпроса отговорът е ДА. :good:

Magaba

  • Публикации: 2 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 285 | 23.09.2018, 21:48
Здравейте, моля, посъветвайте ме как да постъпя... От два месеца работя на изпитателен срок във фирма, която искам категорично да напусна, защото всичко там е ужасно. Какво трябва да направя, за да мога да отида на борсата с максимален срок на обезщетение и максимална месечна сума? Имам 15 години трудов стаж без прекъсване, не съм била досега на борсата. Просто направих грешка като си напуснах работата, за да започна в сегашната фирма и искам да имам време да си намеря нова работа, след като се махна от тоя ад в момента. В изпитателния срок имам едномесечно предизвестие, демек договът е в полза на работодателя. Как да постъпя, за да мога да отида на борсата и всичко да е в моя полза? Ако напусна в изпитателния срок по моя инициатива, това кой член от закона ще бъде и на какво обезщетение ще имам право? Имам нужда от съвет и подкрепа, защото се чувствам много срината емоционално.

ХХХХХ

  • Публикации: 6195 / 899
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 286 | 23.09.2018, 23:09
Ако напуснете по своя инициатива (чл. 326) или по взаимно съгласие (чл. 325, ал.1, т.1) обезщетението може да бъде единствено минималното ( 4 месеца по около 200 лв).
Ако се разберете с работодателя да прекрати договора по чл.71, ал.1 по негова инициатива, ще имате право на "пълна" борса.

DESAN

  • Публикации: 11 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 287 | 24.09.2018, 12:36
Здравейте в много деликатна ситуация съм: Искам да се разделя със сегашната си работа със право на борса (6 месеца) имам над 3 г трудов стаж. Говорих с работодателя ми, той се направи на разсеян с довода, че нямало проблем да е по взаимно съгласие и така пак съм имал право на борса и т.н. което не е съвсем така и аз му подадох молба, че напускам по взаимно съгласие. подписана е и от двамата. След това говорих с него и се съгласи да ме съкрати по чл328. ал1 т3 връчи ми предизвестие което изтича след 31.09 следва да се прекрати трудовото ми правоотношение. предизвестието е от 31.08 До тук добре но при въпрос какво стана с книжката Ми и заповедта за прекратяване днес ми отговори, че след 01.10 ще ми даде заповед и после ще чакам да ми "обработи" счетоводителката книжката и т.н. още 5 дни примерно. Питането ми е има ли риск за мен да изтърва някакви срокове да се регистрирам на борсата, може ли да ми извърти номер и да ми връчи заповед по взаимно съгласие(вместо) на 03.10 и понеже са минали 3 дни аз да не мога и да почна работа другаде за да бъда съкратен правилно? Аз имам подписано предизвестие по чл. 328 той има подписана молба по взаимно съгласие какво става в този случай? Какъв е срока ако е по взаимно съгласие и ме замотае с книжката да почна другаде работа за да не губя борса? Ако пък спази члена 328 обаче ми даде на 10.10 заповедта и книжката изтървам ли срокове да се регистрирам на борса нещо?

terrific

  • Публикации: 1 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 288 | 24.09.2018, 14:25
Здравейте!
Искам да попитам дали мога да ползвам обезщетение за безработица, при положение че съм ползвал такова преди 2 години и половина (на 1.02.2016г.) ?

P.G.H.R.

Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 289 | 24.09.2018, 14:55
terrific,
прочетете точка 7 от текста.

DESAN,
първо да се разберем, че м. септември няма 31 дни и евентуално връченото ви от работодателя предизвестие трябва да изтече на 30.09.18 г., предполагам че това е техническа грешка и в предизвестието няма вписана дата 31.09.

Дали ще ви освободи по единия или по другия начин?
Честно казано, никой не би могъл да ви отговори на този въпрос, решението ще си бъде на работодателя, при съкращение той би имал повече разходи и като едното нищо може да се отметне от обещанието си.
Срокът ви за регистрация в АЗ е 7 дни, така че ако работодателят ви обработи и връчи документите за 5 дни, както е обещал, няма да имате проблем.
След като ви освободят и не сте се регистрирал в АЗ може да започнете работа когато си искате, то не е обвързано със срокове.

DESAN

  • Публикации: 11 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 290 | 24.09.2018, 19:53
terrific,
прочетете точка 7 от текста.

DESAN,
първо да се разберем, че м. септември няма 31 дни и евентуално връченото ви от работодателя предизвестие трябва да изтече на 30.09.18 г., предполагам че това е техническа грешка и в предизвестието няма вписана дата 31.09.

Дали ще ви освободи по единия или по другия начин?
Честно казано, никой не би могъл да ви отговори на този въпрос, решението ще си бъде на работодателя, при съкращение той би имал повече разходи и като едното нищо може да се отметне от обещанието си.
Срокът ви за регистрация в АЗ е 7 дни, така че ако работодателят ви обработи и връчи документите за 5 дни, както е обещал, няма да имате проблем.
След като ви освободят и не сте се регистрирал в АЗ може да започнете работа когато си искате, то не е обвързано със срокове.
То не е обвързано със срокове ама идеята е да не губя борса а не да започна работа другаде...в този случай почването на работа е с цел съкращение по член който да ми даде правото да получа пълното обезщетение за безработица. Та казано другаяче ако напусна по взаимно съгласие в какъв срок трябва да ме назначат за да се води непрекъснат стаж и да е възможно след това да получа борса в пълен размер?

ХХХХХ

  • Публикации: 6195 / 899
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 291 | 24.09.2018, 21:17
Тъй като се изискват 12 месеца от последните 18 с осигуровки за безработица, то ако нямате други пропуски, паузата може да е почти 6 месеца

Aleks92

  • Публикации: 2 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 292 | 26.09.2018, 17:25
Искам да попитам имам 2 години и 11 месеца на постоянен трудов договор , сега като напускам по взаимно съгласие по колко пари ще ми се изчисли обещетението ако отида на борсата ?

P.G.H.R.

Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 293 | 26.09.2018, 17:27
При прекратяване на ТД по взамно съгласие ще получавате минималното обезщетение за срок от 4 месеца.

Aleks92

  • Публикации: 2 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 294 | 26.09.2018, 18:47
А колко е минимално обещетение и има ли значение на колко са ме осигурявали

P.G.H.R.

Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 295 | 26.09.2018, 18:56
Няма значение на колко са ви осигурявали, за тази година минималното е 9 лв./ден.

VladoA

  • Публикации: 3 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 296 | 27.09.2018, 14:51
Здравейте!
Напуснах работа с предизвестие от моя страна по чл. 163 от ЗОВС, с 26 г осигурителен стаж без прекъсване. От прочетеното в темата разбирам, че за да получавам максималния размер обезщетение би трябвало да съм регистриран в бюрото по труда и да сключа временен трудов договор за изпълнение на определена работа, след което договорът да бъде прекратен по чл. 325 (1), т.4 от КТ. Въпросите ми са:
- Ако с временният договор е уговорена заплата равна или по-ниска от минималната трябва ли да ходя до бюрото за деклариране на промяна в статуса ми;
- Какъв е минималният срок, за който трябва да бъде сключен договорът;
- В какъв срок след напускане на работа (или регистрация в бюрото) трябва да е сключен въпросният временен трудов договор?
Благодаря предварително!

P.G.H.R.

Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 297 | 27.09.2018, 15:28
Доста разбъркано сте чел темата.
Напуснал сте работа.
Не е задължително веднага да се регистрирате в АЗ.
Можете да започнете работа при друг работодател.
За да ви освободят по чл. 325 (1) т. 4 със завършване на определената работа (както сте написал) трябва да сте бил назначен по чл. 68 (1) т. 2 от КТ до завършване на определената работа.
При договор на такова основание няма как да се фиксира срок.
Нямате срок, в който да сключите договор със следващия си работодател, трябва да са внасяни осигуровки за ф. Безработица поне 12 месеца през последните 18 месеца.

АЗ не се интересува от промените в заплащането ви, докато работите.
Изобщо, нямате причини да си контактувате в АЗ, ако не сте безработен.
Срокът ви за регистрация в АЗ е 7 р.д. след освобождаването ви, но дори да го пропуснете не е фатално. Пак ще си получите обезщетението, само че за по-къс период от време.


VladoA

  • Публикации: 3 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 298 | 27.09.2018, 16:57
........

АЗ не се интересува от промените в заплащането ви, докато работите.
Изобщо, нямате причини да си контактувате в АЗ, ако не сте безработен.
Срокът ви за регистрация в АЗ е 7 р.д. след освобождаването ви, но дори да го пропуснете не е фатално. Пак ще си получите обезщетението, само че за по-къс период от време.

Но след като вече съм се регистрирал в АЗ от там ме предупредиха, че при промяна в статута ми, т.е. смятам да сключа договор по чл.68 ал.1 т.2 за свършване на определена работа, трябва да декларирам това при тях. Или не съм ги разбрал правилно?! Или вероятно съм избързал въобще с регистрирането там?!

P.G.H.R.

Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 299 | 27.09.2018, 17:08
Не, аз вас не ви разбрах правилно.  :smile1:
Ако вече сте се регистрирал и започнете работа трябва, разбира се, да се отпишете, независимо на какво основание е оформен трудовия ви договор.
Да, побързал сте с регистрацията, но не е фатално, като ви освободят от евентуалната ви следваща работа пак ще се регистрирате.
Успех и късмет!

В момента тук са: 0 Потребители и 3 Гости


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook