Обезщетение на борсата 2018 г.

18.06.2018, 23:26 321418 602

#180 | 18.06.2018, 23:26
Публикации: 9299 / 1557
Здравейте. Работил съм откакто завърших всичко на всичко близо 4 години. На постоянна работа пълен работен ден съм, понеже работодателя ми няма да ми направи услугата да ме съкрати а от много време искам да напусна тази работа и да запиша да ставам програмист някак си ми допада зарибих се тука по СофтУни... Та целта ми е да използвам максимума от това което мога да извлека от борсата преди да започна да горя спесяванията си. [До колкото прочетох начина е следния:
Подавам заявление, че напускам, с предизвестие 1 месец както си е по договор . След 1месец ме назначава друга фирма за срок от 1 седмица и ме съкращава "хубаво" имам право на борса. 6 месеца на 60% от брутното си възнаграждение.] Въпросите ми са следните:
1. Работодателя има ли как да контрира този сценарии ако иска да ми прави мръсно, например може ли да ми забави трудовата книжка за да изтърва срок за започване след предизвестието... може ли да срещна спънка понеже това не е по взаимно съгласие напускане а по мое желание и той примерно иска да ме мъчи малко садист си пада...
2. В какъв срок и до какъв срок трябва след предизвестието да започна работа на друго място (имаше едни 2 месеца има ли ги няма ли ги как стои въпроса)?
3. Трябва ли длъжността да е сходна?
4.1. Под какъв член трябва да ме назначи и в смисъл на постоянна работа ли трябва да ме назначи или може и на граждански договор за 1 седмица няква работа?
4.2. Под какъв член трябва да ме освободи другият работодател за да ида на борсата по-добрия начин.
5. По принцип това голяма услуга ли е, трудно ли ще намеря такъв човек да ми свърши работа и въобще голяма драма ли е за човек с фирма да ми свърши такава услуга, ясно е, че такси по осигуровки и др. ще си ги поема... Просто се страхувам че фирмата която уж ми обещава тази работа или няма да е няаясно какво точно трябва да правят, или ще се окаже прекалено голям "жест" от тяхна страна и понеже не сме рода ще ме отрежат, а аз ще съм напуснал вече и ще увисна с безплатна супа и 7 лв на ден за 3 месеца. Та като цяло трудно ли ще намеря фирма да ми направи тази услуга ако не стане работата с тази дето за сега уж е "насреща"...
6. Последен въпрос понеже и на борса не съм бил до сега, да кажем, че съм на борсата и ми звъннат да ме зарадват, че са ми намерили някаква работа, да де ама аз уча за Програмист, ако откажа "офертата" губя ли си борсовите пари щот не ща да работя каквото ми дадат?
1. Може и да може, но не е законно. Можете да го съдите. Може да не е съгласен на "взаимно съгласие" и да иска да си отработите предизвестието. Само толкоз.
2. Няма никакви 2 месеца
3. Няма никакво значение.
4.1. Има няколко възможности Бъдещият Ви работодател (или ТРЗ-то ми, или счетоводителя му) трябва да знае.
4.2. Основанието за прекратяване най често е свързано с основанието за сключване на договора. Вижте 4.1.
5. Принципно си е бюрокрация, натоварване (и заплата!) на счетоводителя или ТРЗ-то, но не е чак толкова непосилно за работеща фирма.
6. При два или три отказа (не помня точно колко) ще останеш без обезщетение. Макар че и за това има вратички.
#181 | 19.06.2018, 09:41
Публикации: 11 / 0
ХХХХХ Благодаря за изчерпателните отговори , понеже специалността ми е доста търсена , но откровенно съм се разочаровал от действителността си, какви са вратичките за борсата ако ми предлагат много оферти а аз не искам?
#183 | 19.06.2018, 10:09
Публикации: 9299 / 1557
Ако предлаганата работа не е според специалността и образованието Ви, можете да откажете.
Ако работата наистина е подходяща - започвате със срок на изпитване, не Ви харесват, прекратяват договора и отново се връщате на борсата за остатъка от обезщетението. При следващия работодател  пак така... Вярно - разправия е, може да не искат да Ви изпускат и т.н. Но в края на краищата борсата е именно за това - да Ви търси работа, а не да Ви издържа.
От друга страна - при 3 до 7  години стаж обезщетението е 6 месеца, три от които ще преминат докато се pегистpиpате в НОИ .

И обърнете повече внимание на правописа!
#184 | 20.06.2018, 14:57
Публикации: 11 / 0
XXXX Благодаря за отговорите. Ако поне 3 месеца ми е гарантирано 60% бруто това пак е вариант. Мисля да запиша една магистърска програма паралелно и да стана студент за година и половина, а това с борсата ще ми е като финансова помощ един вид, (не разчитам изцяло на това).
#185 | 23.06.2018, 16:50
Публикации: 12 / 0
Здравейте, ако срока от 7 дена който имам за записване на борсата от дадата на съкращаването съм го пропуснал ще мога ли да се запиша ? Въпроса ми е дали да ходя до там да питам или няма начин ?
#186 | 23.06.2018, 18:37
Публикации: 1302 / 183
Да, разбира се, че можете, но ще получавате обезщетението с толкова дни по-малко, колкото сте закъснели.
Например, ако сте се записал на 8-мия ден и имате право на обезщетение 4 м. ще го получавате 4 м. без един ден.
Успех и късмет! :good:
#187 | 25.06.2018, 12:59
Публикации: 41 / 0
Важна е дата на връчване на заповедта, защото от нея се брои 7 дни
#188 | 27.06.2018, 15:31
Публикации: 1 / 0
Здравейте. Надявам се, че ще може да ми помогнете. Приятелят ми работеше в Англия и имаше договор с агенция там и договора с тях е прекратен с молба от негова страна. Искам да попитам ако се назначи във фирма тук в България за какъв срок трябва да е и на каква минимална заплата трябва да се осигурява за да може после като го освободят да се ползва и дохода, който има от Англия за да не е на минималното обезщетение от 9  лв. Благодаря предварително!
#189 | 28.06.2018, 13:06
Публикации: 1 / 0
Здравейте преди 3 месеца си подадох документите за борса сега в сайта на ной пише че са приети документите от Великобритания и в момента се обработват знаете ли колко време отнема а и също така от 15 месеца имам 11 без прекъсване това добре ли е за хубава борса
#190 | 28.06.2018, 13:12
Публикации: 1187 / 228
За да имате право на хубава борса, трябва да имате най-малко 12 месеца през последните 18  преди прекратяване на осигуряването, осигурена за съответния риск. В този вид, месеците не ви достигат. Дано съберете още един през останалите 3(споменавате 15 месеца). От значение е и също основанието за прекратяване на правоотношението.
В светлината на казаното, има и реална  перспектива да отидете на лошата борса, съдейки от това, с което разполагаме и липсващата информация...
Иначе с документите от чужбина, когато се изискват по служебен ред от НОИ, има забавяне, да - понякога дори и повече.
#191 | 28.06.2018, 17:01
Публикации: 3 / 0
Здравейте на всички, прочетох цялата тема и добих доста информация, обаче не открих отговор на моят въпрос!!

Имам стаж и всичко, регистрирал съм се в бюрото по труда, разбрах, че имам 3 месеца за да събера необходимите документи от Англия - P45.
Имам доста отпуска и чакам да се изплати, ще получа П45 в Англия и после мой познат ще ми го прати в БГ. Ако примерно си изискам документа началото на август месец и го чакам до октомври, откога ще ми се начисляват парите по борсата, ако евентуално я взема и се взима накуп, доколкото разбрах. От регистрацията в бюрото по труда или изискването на документа U1 от НОИ.

Благодаря :)
#192 | 29.06.2018, 14:17
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
бих искаала да се възползвам от пълна борса и искам да съм максимално информирана, тъй като не искам да съм в тежест на фирмата, която ще ми направи услуга.

Въпросите ми са следните:
1. Има ли значение на какъв доход ще съм назначена в тази "приятелска фирма"? В сегашната ми работа съм на максимален осигурителен доход 2600лв през последните 2 години. "Приятелската фирма" надали има служители с толкова висок доход и се притеснявам да не изглежда съмнително. Вие какво бихте ме посъветвали?
2. Обезщетението което се взима от борсата на каква база се смята - 60% от максималния осигурителен доход или 60% от чистата заплата, която съм получавала последните еди-колко-си години?
3. Има ли някакъв вариант, в който не-умишлено бих "прецакала" тази "приятелска фирма" с молбата си?

Благодаря!
#193 | 29.06.2018, 14:39
Публикации: 9299 / 1557
1. Няма значение. Освен да намали с малко размера на обезщетението
2. 60% от среднодневния осигурителен доход с осигуровки за безработица от последните 24 месеца преди началото на месеца, през който е прекратен договора.
3. Можете. Ако разказвате наляво и надясно лакво са направили за Вас. Или ако счетоводителят/ТРЗ-то не знае какво прави.
#194 | 29.06.2018, 16:08
Публикации: 1187 / 228
Между другото, напоследък НОИ  пъти прави проверки на фирми, които назначават хора за по 5-6 дни, след работа на предно място, за да ползват максимална борса. Случва ми се от няколко различни града. Не, че е проблем, защото говорим за право на работодателя, без допълнителни условности, но създава излишна суматоха и напрежения. И е начин за своеобразно сплашване на фирмите, да не вършат подобни "услуги", водещи до последващо натоварване на бюджета. Изискват ведомости с подпис, присъствени форми, заповеди за прекратяване, справки и уведомления за сключване и прекратяване на трудов договор, писмено обяснение по какви причини, аджеба, сме прекратили толкова бързо договора и с какво не са удовлетворени работодателите. От едно НОИ даже искаха диплома, за да сравнят длъжността, да се види дали имала квалификация да я изпълнява...
От началото на март имаме осем подобни проверки от три различни поделения на НОИ... Не знам дали е повсеместна практика, или постоянно теглим "късата клечка"...
Твърдо ме съмнява, че догодина ще въведат допълнително изискване за отработване на минимален срок с последващо прекратяване на трудов договор със срок на изпитване, за право на максимална борса...
#195 | 29.06.2018, 16:20
Публикации: 11932 / 2174
Твърдо ме съмнява, че догодина ще въведат допълнително изискване за отработване на минимален срок с последващо прекратяване на трудов договор със срок на изпитване, за право на максимална борса...

А дано си прав и ограничат тази практика, че лично на мене ми писна да отделям ценно време за врътки и частни услуги на неизвестни "познати" на тоя и оня с една едничка цел - да осигуряваме "хубава" борса.
#196 | 29.06.2018, 16:28
Публикации: 1187 / 228
Абе от една страна действително е така, признавам, ама от друга колко прекарани хора има, накарани насила да си подпишат молбата... Ако е от глупост - как да е, но идва ей-сега едно момиченце, дето след майчинство го повикал шефа и нам кой още, натиснали го и то написало и подписало каквото му казали, че даже и ордер за изплатена заплата и обезщетение, после ние  вършим услуга от милозливост, а накрая - проверка от НОИ за "благодарност" свише...
#197 | 30.06.2018, 11:41
Публикации: 2 / 0
Здравейте, въпросът ми е следния:
На работа съм от 02.10.2017 г. на срочен трудов договор. Последната година и половина преди това съм била без работа и съм ползвала обезщетение от борсата.
Предишният ми трудов договор е от 01.02.2015 г до 31.03.2016 г.
Въпросът ми е: искам да подам молба за напускане. Какъв е вашият съвет, по какъв член да подам молбата си за напускане: по взаимно съгласие или с предизвестие? Какъв е срокът на предизвестие и имам ли право на обезщетение при двата случая?
Благодаря!
#198 | 30.06.2018, 12:07
Публикации: 9299 / 1557
 Последната година и половина преди това съм била без работа и съм ползвала обезщетение от борсата.
При тая ситуация както и да напуснете, обезщетението може да е само 4 месеца по 9 лв на работен ден. Ако имате право.

На работа съм от 02.10.2017 г. на срочен трудов договор. ....
Предишният ми трудов договор е от 01.02.2015 г до 31.03.2016 г.
По тази информация няма да имате право на обезщетение, защото нямате 12 месеца с трудов договор от последните 18 месеца.

по какъв член да подам молбата си за напускане: по взаимно съгласие или с предизвестие?
Ваша работа. Може да подадете молба за освобождаване по взаимно съгласие, пък яко работодателя не е съгласен, пускате предизвестие

Какъв е срокът на предизвестие
Какъвто е записан в трудовия Ви договор /от 30 до 90 дни/
#199 | 30.06.2018, 21:55
Публикации: 2 / 0
Благодаря за изчерпателни я и бърз отговор!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група