Обезщетение на борсата 2018 г.

09.06.2018, 21:53 20521 184

DESAN, valenciq и 8 Гости преглежда(т) тази тема.


Qvtima

  • Публикации: 2 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 140 | 09.06.2018, 21:53
Да .
Благодаря ви!

veneta_eta

  • Публикации: 45 / 1
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 141 | 10.06.2018, 11:03
Здравейте! Благодаря на всички за помощта - получих решението от НОИ и размерът на обезщетението е съвсем близо до това, което си сметнах с ваша помощ. Има друго обаче, което ме притеснява - пишат осигурителен стаж 2год и 9 месеца, явно не включват в него двете ми майчинства /2009 - 2013г./ Аз ги ползвах като СОЛ /ако това има някакво значение/. Според тях имам право на 4 месеца пълна борса, а аз се надявам да се включва и периодът на майчинство и да е поне 6 месеца. Да обжалвам ли решението на НОИ? Благодаря!

ХХХХХ

  • Публикации: 5054 / 688
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 142 | 10.06.2018, 13:21
Брои се само осигурителния стаж от 01.01.2002година насам (КСО , чл.54в) за който има осигуровки за безработица. При осигуряване като СОЛ няма осигуровки за безработица. Щом сте ползвала майчинство като СОЛ, няма основание този стаж да се отчита при определяне периода на платената борса.

veneta_eta

  • Публикации: 45 / 1
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 143 | 10.06.2018, 13:44
ок, благодаря

DesSt

  • Публикации: 1 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 144 | 12.06.2018, 17:25
Здравейте, Имам трудов стаж над 7 години. В началото на септември 2016 г. бях съкратена. Постъпих на борсата и получавах 6 месеца обезщетение в размер на 60%. През юни 2017 започнах работа ,на която съм и до сега. По стечение на обстоятелствата желая да прекратя трудовите си взаимоотношения. Въпросът ми е : ще имам ли право на обезщетение, какво и има ли значение как ще бъде прекратен трудовият ми договор?
Благодаря предварително.

P.G.H.R.

Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 145 | 12.06.2018, 18:48
Прегледайте ТАЗИ тема, ще намерите точно отговори на своите въпроси. :smile1:

Лаленце

  • Публикации: 4 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 146 | 13.06.2018, 15:02
Здравейте ! Чета и оставам с впечатление, че дори човекът да е прекратен по чл. 71 то той отново може да получава минимална борса, дори и да не е ползвал борса в последните 3 години. Правилно ли разбирам ?
Ако работодателя е подал уведомление за прекратяване по чл 71, но е отбелязал че инициативата е на работника, то работника няма да може да получава максимална борса така ли ? Уведомлението е решаващо ? Преди май всеки прекратен по чл. 71 взимаше максималното обещетение.

delphine

  • Публикации: 7496 / 1247
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 147 | 13.06.2018, 15:19
Уведомлението е решаващо ?

Не, решаващо е обстоятелството чия е инициативата за прекратяване на трудовия договор.

ХХХХХ

  • Публикации: 5054 / 688
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 148 | 13.06.2018, 15:20
Когато прекратяването на ТД по чл.71 е по инициатива на работника, борсата е минимална. Когато е по инициатива на работодателя - "пълна". И това е откакто помня.
В уведомлението за прекратяване на ТД никъде не се посочва основанието. В трудовата книжка се пише само члена, а в заповедта се вписва по чия инициативата е. За това от бюрото по труда търсят и заповедта.
От тази година в декларация 1 при прекратяване на ТД се вписва един код, който показва дали се ограничавате до минимума или не. Кодът се вписва на база на заповедта и ако има разлика, трябва да се коригира.

Лаленце

  • Публикации: 4 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 149 | 13.06.2018, 15:28
Добре, а ако в заповедта не е уточнено ?
Просто пише че договора се прекратява по чл. 71 и толкова. Без пояснения.

delphine

  • Публикации: 7496 / 1247
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 150 | 13.06.2018, 15:35
Така или иначе в Д1 трябва да чекнете код дали прекратяването е в обхвата на случаите по чл.54б ал.3 КСО или не. В такъв смисъл следва да е ясно по чия инициатива се прекратява ТД - дали клауза в ТД, дали молба за напускане - все нещо трябва да указва чия е инициативата.

Лаленце

  • Публикации: 4 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 151 | 13.06.2018, 15:59
Аз винаги когато прекратявам човек по чл 71, независимо чия е инициативата го пиша с кода извън членовете посочени в чл. 54б. Тоест с код 1. Просто защото чл 71 не е изброен в чл. 54б и логиката ме води към това. Не мислех че мога хем да го прекратя по чл 71, хем в уведомлението или Д1 да посоча код 2 по желание на работника.

delphine

  • Публикации: 7496 / 1247
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 152 | 13.06.2018, 16:48
Един такъв теоретичен вариант - в ТД е уговорен срок на изпитване в полза на двете страни. Работникът обаче решава, че ще напусне и се възползва от правото, което му дава договореното . Подава молба и напуска . Прекратяването няма как да е извън обхвата на 54б.

Лаленце

  • Публикации: 4 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 153 | 13.06.2018, 17:45
Права сте Делфинче. Но не ми се е случвало. Винаги договорите при мен са само в полза на работодателя.

Hrili

  • Публикации: 1072 / 204
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 154 | 14.06.2018, 08:50
Ъкхъм... аз доколкото съм си приказвал с НОИ, те изобщо не следели за този маркер в електронния регистър... Даже една дама ме пита "Ние чухме, ама къде точно е това нещо?"...

ХХХХХ

  • Публикации: 5054 / 688
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 155 | 14.06.2018, 09:13
Ъкхъм... аз доколкото съм си приказвал с НОИ, те изобщо не следели за този маркер в електронния регистър... Даже една дама ме пита "Ние чухме, ама къде точно е това нещо?"...
По този повод:
Прекратих един ТД през последните дни на м.май. Чл. 325/1/3. Още не съм подала Д1. Човекът си е подал документите в БТ и НОИ и вече /!?!/ има отпуснато обезщетение.
Та към момента май нещата са както казваш.

delphine

  • Публикации: 7496 / 1247
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 156 | 14.06.2018, 09:30
Това с Д1 го приемам в момента като една "прелюдия" към електронното регистриране на безработните която идея го и породи.

Малеев

  • Публикации: 10 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 157 | 14.06.2018, 11:26
Когато се назначавам фиктивно във фирма и след това ме освобождават, ако не ми е попълнено в трудовата книжка, тези 5 дена това ще бъде ли проблем ?

P.G.H.R.

Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 158 | 14.06.2018, 11:28
Не би трябвало, но е желателно заповедта за освобождаване да е готова.

Малеев

  • Публикации: 10 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 159 | 14.06.2018, 11:45
Не би трябвало, но е желателно заповедта за освобождаване да е готова.

Да е готова имате в предвид, да си носа копие от прекратяването на договора ли ?

В момента тук са: DESAN, valenciq и 8 Гости


Facebook група

Харесайте ни във Facebook