Обезщетение на борсата 2018 г.

12.02.2018, 14:53 321365 602

12.02.2018, 14:53
Публикации: 2 / 0
Здравейте , съпруга ми напуска работа на 12.02.2018 г. по взаимно съгласие , като има трудов стаж от 17 години и е осигуряван върху около 2000 00 лв. , за колко време има право да отиде на борсата и какво обезщетение ще получава. А ,ако започне работа на друго място по чл.  68 т. 2 до завършване на определена работа  за един месец и после отиде на борсата как ще стоят нещата . Благодаря .
#1 | 12.02.2018, 15:16
Публикации: 126 / 21
При сегашният вариант /взаимно съгласие/ - 4 месеца по 9 лв. за всеки работен ден на месеца.
При сключване на договор до завършване на определената работа /чл.68, ал.1, т.2/ и освобождаване със завършване на същата /чл.325, ал.1, т.4/ или по време на срок на изпитване /например чл.71, ал.1/ - на 12 месеца.

Размер на паричното обезщетение за безработица:
Дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими вноски за фонд “Безработица” за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването, и не може да бъде по-малко от минималния и по-голямо от максималния дневен размер на обезщетението за безработица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за всяка календарна година. Определените за 2018 г. минимален и максимален размер на обезщетението са съответно 9,00 лв. и 74,29 лв.
#2 | 12.02.2018, 15:50
Публикации: 2 / 0
Благодаря !
#3 | 12.02.2018, 16:01
Публикации: 4 / 0
1
#4 | 20.02.2018, 11:57
152754
Здравейте,

Понеже съм си хванала най-некадърните счетоводители на света ми се налага да питам по форумите някакви неща. Такъв е животът, плащаш си, за да трябва сам да си търсиш компетентни отговори на въпросите. Извинявайте за отклонението, просто съм бясна.

Та това, което ме интересува е дали все още я има "вратичката" с напускането на една работа по инициатива на служителя и веднага пренаемане в друга фирма за няколко дни, а след това прекратяване на договора с новата фирма в срока на изпитване от страна на работодателя, за да може да се отиде на борсата с пълно обезщетение? Убеждават ме от няколко дни как това вече не било възможно от тази година, а аз чета КСО, чета Закона за бюджета за ДОО и никъде не виждам такова нещо. Обаче ето и тук (http://brigadiri.com/forum/viewthread.php?forum_id=12&thread_id=2777&rowstart=120)  намерих един коментар, където се казва, че вече поне 2 месеца трябвало да си на новата работа. Някой знае ли нещо по въпроса? Цитат на член в закона ще е доста полезен. Благодаря ви!
#5 | 20.02.2018, 12:05
Публикации: 254 / 17
(5) (Доп. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., доп. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., доп. - ДВ, бр. 98 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2017 г., в сила от 01.01.2018 г.) Ако по време на получаване на паричното обезщетение лицето започне да упражнява дейност - основание за задължително осигуряване по чл. 4 или трудова дейност по законодателството на друга държава, която бъде преустановена след по-малко от 12 месеца, изплащането на паричното обезщетение се възстановява за оставащия към датата на прекратяването период, ако регистрацията на лицето в Агенцията по заетостта е направена в срок 7 работни дни от прекратяване на трудовата дейност. Ако регистрацията е направена след този срок по неуважителни причини, изплащането на паричното обезщетение се възстановява от датата на новата регистрация за оставащия към датата на прекратяването период, намален със закъснението.
#6 | 20.02.2018, 12:06
Публикации: 254 / 17
Това не са го разбрали и за това са ви подвели
#7 | 20.02.2018, 12:09
Публикации: 1187 / 228
Ибря - гиди мискини счетоводни!  :smile1:
Има я тази "вратичка", която даже е цял портал. Най-малкото в КСО няма нормативно изменение под ферма на нов текст, касаещ този въпрос. Така че, да, все още след напускане лицето може да поработи няколко дни на трудов договор със срок на изпитване, да бъде освободено на основание чл. 71, ал. 1 и след това да отиде на борса. Може и да има прекъсване между старата и новата(неколкодневна) работа - важно е през последните 18 месеца да имат 12 осигурени за фонд "Безработица".
Слуха, за който говорите(и който бе повече от слух), бе във връзка с предстояща нормативна поправка, касаеща именно този момент, но същата не бе претворена в материя...
#8 | 20.02.2018, 12:16
152754
Мноого благодаря, Hrili  :good:. Чак законопроекта за бюджета и стенограмите от НС четох и не намерих такова животно. Сега на моичките счетита, дето и без това съм им набрала, че по 4 седмици не ми отговарят на въпросите и трябва да ги гоня по телефон и да им се моля, ще им съобщя, че повече няма да го търпя това. Благодаря отново!
#9 | 20.02.2018, 12:18
Публикации: 254 / 17
Масово се тълкува чл 54г, ал.5 КСО.

Просто не отчитат факта, че първото право не е било упражнено.
#10 | 20.02.2018, 12:21
152754
Извинявайте, имам и още един въпрос. Дали ще бъде проблем, ако жената, за която питам, я назначат фиктивно във фирмата, където синът й е собственик и управител (имат еднакви фамилии)? Или по-добре да търсим друга доверена фирма за прекратяването по чл. 71, че да не тръгнат някакви проверки?
#11 | 20.02.2018, 12:24
Публикации: 254 / 17
Този въпрос не може да се задава сериозно от интелигентен човек.
#12 | 20.02.2018, 12:26
152754
И аз така си мислех, ама в скъпата ни държавица работят олигофрени и мързеливци, на които очевидни неща не им правят особено голямо впечатление. Та съм длъжна да попитам. Разбрах, мерси
#13 | 22.02.2018, 19:03
Публикации: 7 / 0
Здравейте,
Разгледах форума, но никъде не намерих отговор на този казус :
- Имат ли студентите редовно обучение, обучаващи се в български университет, в 5 годишен курс на обучение, право на обезщетение от Бюрото по труда, защото преди години имаше полемики по този въпрос ?
Какво е положението към момента? Могат ли студентите да се регистрират в БТ.

#14 | 22.02.2018, 19:49
Публикации: 9297 / 1557
Здравейте,
Разгледах форума, но никъде не намерих отговор на този казус :
- Имат ли студентите редовно обучение, обучаващи се в български университет, в 5 годишен курс на обучение, право на обезщетение от Бюрото по труда, защото преди години имаше полемики по този въпрос ?
Какво е положението към момента? Могат ли студентите да се регистрират в БТ.
Нямат право на обезщетение. За заисване с цел ъсене на работа - няма ограничение
#15 | 22.02.2018, 20:00
Публикации: 7 / 0
Да, и аз така мислех , но сега докато гледам в нета има следната статия :
http://www.bluelink.net/novini/raboteshtite-studenti-veche-shte-imat-pravo-na-parichni-obezshteteniya-kogato-ostanat-bez-rab

Освен това в сайта на Министерството на труда и социалната политика има следния въпрос и отговор :

2018-01-26 23:12:55 - М. Гинева
Ако работещ и осигуряван за всички социални рискове служител-държавен или общински бъде приет студент редовно обучение има ли право на обезщетение за безработица?
2018-02-12 15:19:10 - Дирекция "Политика на пазара на труда и трудова мобилност"
Приети са законодателни промени, които регламентират правото на учащи се, които отговарят на условията за получаване на парично обезщетение за безработица, регламентирани в чл. 54 а, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване, да получават такова обезщетение, независимо от факта, че продължават образованието си. / ДТ


Т.е. не знам към днешна гледна точка как стои въпроса и какви са тези промени, защото и аз знам, че преди години не можеше, но сега как стои въпроса .....
#16 | 22.02.2018, 20:48
Публикации: 9297 / 1557
Приети са законодателни промени, които регламентират правото на учащи се, които отговарят на условията за получаване на парично обезщетение за безработица, регламентирани в чл. 54 а, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване, да получават такова обезщетение, независимо от факта, че продължават образованието си

Ако се вярва на Лекс.бг, не виждам промяна

Закона за насърчаване на заетостта,
 чл.18, ал.2  Търсещите работа лица се регистрират в една от следните групи:
1. безработни;
2. заети;
3. учащи се, които желаят да работят през свободното си от учене време;....

КСО, Чл. 54а. (1)Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:
1. имат регистрация като безработни в Агенцията по заетостта;...

Питайте в Агенцията по заетостта.
#17 | 22.02.2018, 23:12
Публикации: 7 / 0
Благодаря ,
Най- добре към тях да се отправи запитване  :wink1:
#18 | 23.02.2018, 08:50
Публикации: 1 / 0
По горната тема Ви отговарям следното: Лицата, които са студенти при регистрацията си в Бюро по труда декларират, че са безработни и че учат. Те са тези, които определят в групата на учащите или на безработните да се регистрират. Така, че студентите, регистрирани като безработни в ДБТ могат да получават обезщетение при безработица.
#19 | 26.02.2018, 20:03
Публикации: 4 / 0
Здравейте, на 22.,02.18г. бях освободена "по взаимно съгласие" от заеманата длъжност, да разбирам ли, че все още има възможност да бъда наета в друга фирма за 10 дена, например, след което да бъда уволнена и така да получа по-голямо парично обезщетение. Като моят "трудов стаж" е 13 месеца, тоест "борсата" ми ще бъде 4 месеца, но няма да е по 9,00лв./ден, а ще е 60% от средномесечното, нали така?
Другото кеото е, тъй като 4 счетоводители ме убеждаваха, че няма как само за 10-ина дни да бъда назначена и след това освободена и задължително трябват поне 2 месеца, се записах на борсата и по ел.път подадох заявление в НОИ.... ако ме назначат от дата 27.02.18г., дали ще е проблем да се отпиша от борсата иииии.... след 2 седмици да отида отново...
Много благодаря предварително на всеки, който сподели информация и мнение!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група