Обезщетение на борсата 2018 г.

24.05.2018, 06:25 153556 521

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.


ХХХХХ

  • Публикации: 6131 / 889
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 80 | 24.05.2018, 06:25
Здравейте. Имам следният въпрос /предполагам, че съм един от многото/ Тъй като в момента работя и искам по свое желание да напусна фирмата, след това ще се запиша в друга фирма за един месец за да мога да взема така наречената "пълна борса". Та въпросът ми е - Веднага ли трябва да се запиша в новата фирма/тъй като може би ще имам един период от 2 седмици в които това няма да може да се случи поради определени причини/?
Не е задължително веднага.

ХХХХХ

  • Публикации: 6131 / 889
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 81 | 24.05.2018, 06:36
Здравейте, имам един малко по-различен въпрос, чийто отговор не видях до момента. Аз също ще бъда съкратена по член 71 и ще се запиша на борса за въпросните 60% осигуряване.

Същевременно фирма регистрирана в Англия ми предлага работа на граждански довогор със заплащане над минималната заплата в България.

Едното пречи ли на другото или ако сама не си подавам данъчни няма как да си повлияят?

Мерси
Може и да пречи.
Нямам представа какви са осигурителните закони в Англия, но ако подлежите на задължително осигуряване по законодателството на друга държава нямате право на обезщетение за безработица. Справка - КСО, чл.54а, ал.1, т.3.
Дали от НОИ ще разберат, че Ви осигуряват в Англия (ако този ГД води до осигуряване), не мога да кажа.

zganev

  • Публикации: 2 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 82 | 24.05.2018, 11:47
Не е задължително веднага.

Благодаря за отговора!

Имате ли представа как точно изчисляват обезщетението? Дали дните в които не  се водиш на работа се взимат под внимание или само дни/месеци в които си работил? /Предварително се извинявам за глупавите въпроси/.

ХХХХХ

  • Публикации: 6131 / 889
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 83 | 24.05.2018, 12:15
Благодаря за отговора!

Имате ли представа как точно изчисляват обезщетението? Дали дните в които не  се водиш на работа се взимат под внимание или само дни/месеци в които си работил? /Предварително се извинявам за глупавите въпроси/.
Естествено, че имам представа :)
Взема се дохода 24 месеца назад, считано от месеца, преди този, през който е прекратен договора. Т.е., ако договора е прекратен от 15.05.2018, ще се вземе сумарния доход от 01.05.2016 до 30.04.2018 г., це се раздели на броя раотни дни в периода и полученото среднодневно възнаграждение ще се умножи по 60%.  Така ще се получи по колко ще Ви плащат на ден.
Ако в този период има дни без осигуровки - за тях ще се вземе минималната работна заплата. Ако има дни с болнични - дохода, от който е изчислен болничния

busta18

  • Публикации: 2 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 84 | 28.05.2018, 00:30
Здравейте на всички,

За хората които са работили в чужбина няколко години и сега се прибират към България - съществува ли все още вариантът да бъдат назначени във фирма фиктивно за някой друг ден/ седмица и след това да се възползват от въпросното обезщетение за безработица (60 на 100)? Като имаме предвид, че отговарят на изискванията да са имали определени доходи и да са внасяли осигуровки за безработица в последните месеци х от общо месеци х или има някакви новости, които пречат на това да се случи?
Сестра ми се прибира от Англия след 2 седмици и ме помоли да попитам счетоводител относно това, но моята счетоводителка е в отпуск и не знам с кого да се консултирам.

Благодаря предварително за отделеното време  :good:

ratsa

  • Публикации: 13 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 85 | 28.05.2018, 15:15
Здравейте отново!

Ако брутното ми възнаграждение е 528лв, то на колко лева се развняват 37 дена отпуска, както и трудовата заплата за март /до 20.03.2018г/?

Благодаря!

ratsa

  • Публикации: 13 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 86 | 28.05.2018, 15:36
Здравейте отново!

Ако брутното ми възнаграждение е 528лв, то на колко лева се развняват 37 дена отпуска, както и трудовата заплата за март /до 20.03.2018г/?

Благодаря!
Извинявам се, не брутното ми възнаграждение, а основната ми заплата (по договор). Не съм сигурна дали има разлика.

P.G.H.R.

Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 87 | 28.05.2018, 15:36
Има разлика, ако получавате клас.
Тази отпуска реално ли е ползвана или е обезщетение?

ratsa

  • Публикации: 13 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 88 | 28.05.2018, 15:44
Има разлика, ако получавате клас.
Тази отпуска реално ли е ползвана или е обезщетение?
Не получавам клас.
Не е ползвана отпуската, обезщетение за неизползвана такава е.

P.G.H.R.

Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 89 | 28.05.2018, 15:51
Освободена сте считано от 20.03 или от 21.03.18?

ratsa

  • Публикации: 13 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 90 | 28.05.2018, 15:52
Освободена сте считано от 20.03 или от 21.03.18?
От 20.03.2018г.

P.G.H.R.

Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 91 | 28.05.2018, 15:57
За март имате 12 р.д., чистата ви заплата би трябвало да е 234.12 лв. по мои изчисления.

marpan_64

  • Публикации: 5606 / 461
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 92 | 28.05.2018, 15:58
Заплата за м.март (до 19-ти включително) - 12 работни дни - 301.71 лв. - брутна и 234.13 лв. - нетна (след осигуровки и данък).
За обезщетение за отпуск - 976.80 лв. - 97.68 лв. данък = 879.12 лв. чиста сума за получаване

ratsa

  • Публикации: 13 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 93 | 28.05.2018, 16:05
Много ви благодаря!  :heart:

P.G.H.R.

Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 94 | 28.05.2018, 16:07
Марпанчето голям бързак, докато го изчисля и ме изпревари... да, това са сумите.  :smile1:

ratsa

  • Публикации: 13 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 95 | 28.05.2018, 16:13
А обезщетението по чл.222, ал.1 чистата сума на основната заплата ли трябва да е? Т.е. в моя случай - 528лв? Мерси!

ХХХХХ

  • Публикации: 6131 / 889
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 96 | 28.05.2018, 16:17
А обезщетението по чл.222, ал.1 чистата сума на основната заплата ли трябва да е? Т.е. в моя случай - 528лв? Мерси!
От обезщетението по чл.222, ал.1 се удържат осигуровки и данък. Чистото, което може да очаквате, е малко повече от "стандартната" Ви чиста заплата.

marpan_64

  • Публикации: 5606 / 461
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 97 | 28.05.2018, 16:18
А обезщетението по чл.222, ал.1 чистата сума на основната заплата ли трябва да е? Т.е. в моя случай - 528лв? Мерси!

Малко повече. Няма здравни осигуровки. Те са Ваше задължение.

black_mamba

  • Публикации: 6 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 98 | 29.05.2018, 12:00
Здравейте, освен фактът че трябва да си съркратен по член 71. за получаване на 60% от брутното възнаграждение за последните 24 месеца, има ли нещо друго което трябва да се има предвид?

Например има ли особености при договора за наемане или вида фирма, която те наема?
Благодаря

ХХХХХ

  • Публикации: 6131 / 889
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 99 | 29.05.2018, 12:04
Здравейте, освен фактът че трябва да си съркратен по член 71. за получаване на 60% от брутното възнаграждение за последните 24 месеца, има ли нещо друго което трябва да се има предвид?

Например има ли особености при договора за наемане или вида фирма, която те наема?
Благодаря

Вида на договора и вида на фирмата нямат значение. Има значение дали през последните 3 години сте получавали обезщетение за безработица, дали сте пенсионер, дали полагате труд, подлежащ на задължително осигуряване но КСО /ЕТ, фирма.../

В момента тук са: 0 Потребители и 4 Гости


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook