Обезщетение на борсата 2018 г.

17.05.2018, 09:27 140144 503

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


n_alex76

  • Публикации: 1521 / 166
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 60 | 17.05.2018, 09:27
Току що прочетох, че лица, включени в програми за подкрепа на майчинството и насърчаване на заетостта, не се осигуряват за безработица, а това са първите ми 11м.

Последно бях на борсата през 2009г.

Ако сте били по схема "Отново на работа" би трябвало да се осигурявана и за безработица.

ratsa

  • Публикации: 13 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 61 | 17.05.2018, 14:08
Ако сте били по схема "Отново на работа" би трябвало да се осигурявана и за безработица.
Не, програмата беше ОСПОЗ.

marpan_64

  • Публикации: 5565 / 455
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 62 | 17.05.2018, 14:21
Преди доста години имах хора по тази програма. При тях наистина нямаше осигуровки за безработица.

marpan_64

  • Публикации: 5565 / 455
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 63 | 17.05.2018, 14:23
Този код се посочва в д.1 за лицата по програма ОСПОЗ.
- 25 - за лицата, включени в програми за насърчаване на заетостта, които не се осигуряват за безработица;

ratsa

  • Публикации: 13 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 64 | 17.05.2018, 14:42
Този код се посочва в д.1 за лицата по програма ОСПОЗ.
- 25 - за лицата, включени в програми за насърчаване на заетостта, които не се осигуряват за безработица;
Какво е д.1?

В крайна сметка излиза, че не са сгрешили, за жалост.
Обаче се питам следното - тъй като са ми изпратили 3 бр. листи - в единия ми отпускат обезщетение от 20.03. до 20.07. В другия прекратяват изплащането с мотиви обезщетение за оставане без работа, а в последния възобновяват изплащането от 20.04 до 20.08.

Имам ли право да обжалвам, защото с този месец ми стават точно 3 години?

Peciii

  • Публикации: 2 / 1
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 65 | 18.05.2018, 16:24
 Здравейте, може и да повтарям вече задаван въпрос, но ме интересува, ако напусна работа по собствено желание и след това се назнача фиктивно в друга фирма и ме съкратят в срока на изпитване ще получавам ли пълна борса, т.е. 60% за 10 месеца. Имам стаж без прекъсване над 10 години и никога не съм ползвал борса. Чух че от тази година има промени и се изисквало да имаш 3 месеца при новия работодател и чак тогава можеш да ползваш пълно обезщетение, това вярно ли е? Преди съм чувал че и една седмица да си при новия работодател ако те съкрати ти се полага това пълно обезщетение. Въпроса ми е гледа ли се стажа при новия работодател или се гледа общия трудов стаж в годините назад и някой то вас тази година възползвал ли се е от тази вратичка в закона?


ХХХХХ

  • Публикации: 6006 / 874
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 66 | 18.05.2018, 18:29
Това изискване за трите месеца не е прието. И ден е достатъчен (теоритично), но е добре да са поне 5-6.
За определяне периода на обезщетението се гледа осигурителния стаж с осигуровки за безработица от 01.01.2002 г. насам. 10 месеца се полагат при стаж от 11 години и 1 ден до 15 години.
Подробности - КСО, чл.54в

Peciii

  • Публикации: 2 / 1
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 67 | 18.05.2018, 18:55
Много благодаря за отговора!

ratsa

  • Публикации: 13 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 68 | 21.05.2018, 16:51
Току що ми отговориха от счетоводната фирма на бившия ми работодател, че обезщетението по чл.222, ал,1 от КТ не включва осигуровки за фонд Безработица и здравни осигуровки. Което май значи, че не ми се води като осигурителен стаж.

Възможно ли е аз лично да си платя за този месец осигуровката за фонд Безработица, за да мога да взимам от НОИ още 2 месеца обезщетение? (не ми достига 1 месец)

Благодаря!

ХХХХХ

  • Публикации: 6006 / 874
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 69 | 21.05.2018, 16:59
Времето с обезщетение по чл. 222, ал.1 се води за осигурителен стаж при пенсиониране, но тъй като няма осигуровки за безработица, не влиза в стажа за определяне периода ан обезщетението.
Няма начин сам/а да си внесете осигуровка за безработица. Просто ще трябва да поработите още един месец.

ПП  Тъй като стана въпрос за осигуровките  върху обезщетението по чл. 222, ал.1, напомням, че върху него не се дължат здравни осигуровки и сте длъжни сам/а да си внесете здравните за периода.

Малеев

  • Публикации: 12 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 70 | 23.05.2018, 11:40
Имам бърз въпрос. Напуснах по чл.325. Ще ме назначат фиктивно за 5 дена и ще ме съкратят по чл. 71. На 10.2014 година съм бил на борсата за 1 месец 10 дена след това на 09.2015 пак съм бил за месец и малко. Въпроса ми е имам ли още право да се запиша ? И другото, което искам да попитам е следното, в трудовата ми книжка пише, че съм осигуряван на 550лв, но мен брутната ми заплата е около 1200-1400 лв и имам 23% удръжки на тези пари. Та тези 60 % за 24 месеца, кое ще се има предвид от двете ? Благодаря ви : )

marpan_64

  • Публикации: 5565 / 455
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 71 | 23.05.2018, 11:52
Това - на 09.2015 пак за месец и малко - продължение на борсата от 10.2014 ли е?

Малеев

  • Публикации: 12 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 72 | 23.05.2018, 12:16
Да

Малеев

  • Публикации: 12 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 73 | 23.05.2018, 12:56
Това - на 09.2015 пак за месец и малко - продължение на борсата от 10.2014 ли е?

Да

marpan_64

  • Публикации: 5565 / 455
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 74 | 23.05.2018, 13:00
В трудовата Ви книжка няма как да е посочена сумата на която сте осигуряван. Там е посочена основната заплата по договор. Осигурителният доход се формира от основната заплата + допълнителни възнаграждения. Размерът на обезщетението се изчислява от осигурителния доход.

Малеев

  • Публикации: 12 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 75 | 23.05.2018, 13:04
В трудовата Ви книжка няма как да е посочена сумата на която сте осигуряван. Там е посочена основната заплата по договор. Осигурителният доход се формира от основната заплата + допълнителни възнаграждения. Размерът на обезщетението се изчислява от осигурителния доход.

Ясно. А имам ли право пак да се запиша на борсата ?

ХХХХХ

  • Публикации: 6006 / 874
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 76 | 23.05.2018, 13:34
Ясно. А имам ли право пак да се запиша на борсата ?
Казвате, че това през 2015 е било продължение на онова недоизползвано обезщетение, отпуснато през 2014? Значи от датата на ОТПУСКАНЕ на предходното обезщетение са минали 3 години. Ще имате право на "пълна борса". Стига да отговаряте на останалите условия.

Малеев

  • Публикации: 12 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 77 | 23.05.2018, 14:17
Благодаря ви за бързите отговори !  :good:

black_mamba

  • Публикации: 6 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 78 | 23.05.2018, 17:58
Здравейте, имам един малко по-различен въпрос, чийто отговор не видях до момента. Аз също ще бъда съкратена по член 71 и ще се запиша на борса за въпросните 60% осигуряване.

Същевременно фирма регистрирана в Англия ми предлага работа на граждански довогор със заплащане над минималната заплата в България.

Едното пречи ли на другото или ако сама не си подавам данъчни няма как да си повлияят?

Мерси

zganev

  • Публикации: 2 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 79 | 24.05.2018, 03:45
Здравейте. Имам следният въпрос /предполагам, че съм един от многото/ Тъй като в момента работя и искам по свое желание да напусна фирмата, след това ще се запиша в друга фирма за един месец за да мога да взема така наречената "пълна борса". Та въпросът ми е - Веднага ли трябва да се запиша в новата фирма/тъй като може би ще имам един период от 2 седмици в които това няма да може да се случи поради определени причини/?

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook