Обезщетение на борсата 2018 г.

24.11.2018, 17:00 134337 488

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.


P.G.H.R.

Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 360 | 24.11.2018, 17:00
А защо трябва да се отпишете, за да започнете да си търсите работа?
Стойте си записана и си търсете работа.
Отпишете ли се от борсата трябва да съобщите в НОИ, за да ви спрат обезщетението.

Deanna158

  • Публикации: 3 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 361 | 24.11.2018, 18:49
Имам предвид след като ми преведат обезщетението дали мога да се отпиша от борсата и да си започна работа.

ХХХХХ

  • Публикации: 5941 / 864
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 362 | 24.11.2018, 19:16
Не е много ясно какво имате предвид с това: "след като ми преведат обезщетението"  -само първото обезщетение или обезщетенията за всички месеци на периода на "платената" борса?
След като получите и последното обезщетение, можете да се отпишете от борсата и да правите каквото искате /да търсите работа, да не търсите работа.../. Можете и да не се отписвате и пак да си търсите работа. Отписването е задължително когато си намерите работа и започнете да работите.
Докато получавате обезщетение, имате право да си търсите работа и дори да започнете да работите /при започване на работа се отписвате/. При определени условия, ако напуснете новата работа, можете да продължите да получавате остатъка от неполученото предходно обезщетение.

Deanna158

  • Публикации: 3 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 363 | 24.11.2018, 19:42
Записана съм на борсата още от 5.05.2018г.Но тъй като обезщетението,което ще получа е за работа в чужбина,пристигането на нужните документи се проточи много както при повечето хора.В крайна сметка решението ми дойде преди няколко дни и ми казаха,че ще ми преведат парите другия месец.Включва периода 5.05.2018-04.09.2018.

ХХХХХ

  • Публикации: 5941 / 864
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 364 | 24.11.2018, 20:00
Значи: Можете и да не се отписвате и пак да си търсите работа. Отписването е задължително когато си намерите работа и започнете да работите.

Екатерина Михайлова

  • Публикации: 1 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 365 | 27.11.2018, 15:49
Здравейте, имам следният проблем. Работя в една частна фирма от 8 месеца и  искат да ме съкратят, а същевременно имам едно ЕООД което е със задължения към осигурителната система и няма дейност от около една година. Новите ми работодатели казват, че не мога да се регистрирам на борсата заради фирмата която имам. Така ли е?

ХХХХХ

  • Публикации: 5941 / 864
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 366 | 27.11.2018, 15:55
Ако фирмата не е действаща и сте подали декларация за спиране на самоосигуряването, не би трябвало да имате проблем.

antb

  • Публикации: 15 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 367 | 28.11.2018, 12:54
Здравейте, как се определя размера на обезщетението за безработица, ако през последните 24 месеца имам стаж в чужбина? Става въпрос за периода януари 2017 до юни 2017 имам стаж в Германия. Последната ми месторабота е в България и от там съм съкратен по чл.328. Питам защото в НОИ ми обяниха, че този стаж в чужбина  не влияе на размера, а само на периода на обезщетението. Или аз нещо не съм разбрал.

ХХХХХ

  • Публикации: 5941 / 864
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 368 | 28.11.2018, 13:52
Почти правилно сте разбрали. За времето на работа в чужбина и се взема минималната работна заплата. Сптавка: КСО,  чл. 54б или 54в.
Ако в чужбина сте работили чрез български работодател, е по-различно, защото осигуровките са внасяни тук.

antb

  • Публикации: 15 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 369 | 28.11.2018, 14:36
Значи за времето ми в чужбина се пресмята като минимална работна заплата за съответната година?

antb

  • Публикации: 15 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 370 | 28.11.2018, 17:14
10. Особености при определяне размера на паричното обезщетение за безработица:

Когато в периода, от който се определя среднодневното възнаграждение или среднодневният осигурителен доход, се включва време, което се зачита за осигурителен стаж без да се дължат осигурителни вноски, или през което лицето не е осигурено за безработица, при определяне на осигурителния доход се вземат съответно:
за времето, зачетено за осигурителен стаж по законодателството на друга държава на основание на международен договор, по който Република България е страна - среднодневната минимална работна заплата, установена за страната за съответния период;
Това не го разбирам?

ХХХХХ

  • Публикации: 5941 / 864
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 371 | 28.11.2018, 17:43
за времето, зачетено за осигурителен стаж по законодателството на друга държава ..... - среднодневната минимална работна заплата, установена за страната за съответния период;

Кое точно не е ясно? Ако сте работили в чужбина от 01,12,2017 до 15,03,2018, то за това време ще се смята както следва:
м.12.2017 - 18 работни дни - 460 лв
м.01,2018 - 22 р.д. - 510 лв
м. 02.2018 - 20 р.д. - 510 лв
01.-15.03,2018 - 10 р.д. - (510/21)*10=242,86 лв

Това се сумира с осигурителния доход през останалите месеци от 24-месечния период. Общата сума се дели на сумата работни дни и полученото се умножава с 60% или 0,60 и това е обезщетението за 1 работен ден.

DESAN

  • Публикации: 11 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 372 | 29.11.2018, 10:22
Здравейте!
Съкратен съм по чл.328 ал1 т3 и връчих декларация (по чл.222 ал 1) на моя работодател, че не съм си намерил работа след в 1 месечен период което той ми го подписа, че му е връчено(тоест имам черно на бяло). Аз декларирах в НОЙ, че ще получавам от него  това обезщетение. И сега 1 месец след изтеклия месец нямам обезщетение питането ми е следното ако не ми го плати това какво мога да направя, има ли някакви лихви които да го подпрат и мотивират и какви са те (питам да мога да се позова на тия аргументи). Другото което ме интересува е губя ли нещо ако не си давам книжката да ми отразяват тоя месец на обезщетение нещо наказуем ли съм ...Понеже счетоводителката му ме уведоми че това ми се води осигурителен стаж и т.н. но просто не ми се рискува вероятността да ми кажат трудовата ти книжка я загубихме...?

teoves

  • Публикации: 1 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 373 | 29.11.2018, 10:49
И аз така си мислех, ама в скъпата ни държавица работят олигофрени и мързеливци, на които очевидни неща не им правят особено голямо впечатление. Та съм длъжна да попитам. Разбрах, мерси

Регистрирах се специално, за да напиша колко съжалявам, че на някои колеги им се налага да работят с\за хора като вас!

ХХХХХ

  • Публикации: 5941 / 864
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 374 | 29.11.2018, 11:43
Здравейте!
Съкратен съм по чл.328 ал1 т3 и връчих декларация (по чл.222 ал 1) на моя работодател, че не съм си намерил работа след в 1 месечен период което той ми го подписа, че му е връчено(тоест имам черно на бяло). Аз декларирах в НОЙ, че ще получавам от него  това обезщетение. И сега 1 месец след изтеклия месец нямам обезщетение питането ми е следното ако не ми го плати това какво мога да направя, има ли някакви лихви които да го подпрат и мотивират и какви са те (питам да мога да се позова на тия аргументи). Другото което ме интересува е губя ли нещо ако не си давам книжката да ми отразяват тоя месец на обезщетение нещо наказуем ли съм ...Понеже счетоводителката му ме уведоми че това ми се води осигурителен стаж и т.н. но просто не ми се рискува вероятността да ми кажат трудовата ти книжка я загубихме...?

За да Ви платят това обезщетение, трябва да си го поискате писмено, като попълните декларация, че през този месец не сте работили и представите трудовата книжка за справка. След като платят, че вписването в тр. книжка е за минути и може да стане пред очите Ви. В НОИ обикновено гледат дали има вписване на обезщетението.

violyt

  • Публикации: 2 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 375 | 29.11.2018, 13:54
Здравейте.

Имам въпрос и се надявам тук да получа отговор :

1. Предстои ми съкращение и в сайта на НОИ информацията за обещетение при безработица малко ме обърква :
"Периодът на паричното обезщетение за безработица на лицата, чието осигуряване е прекратено преди 1 януари 2018 г., се определя както следва: "

 "Периодът на паричното обезщетение за безработица на лицата, чието осигуряване е прекратено след 31 декември 2017 г., се определя както следва:".


Това, което не мога да разбера е, моето съкращение ще е сега. В кой от двата срока попада? То всъщност едното не е ли същото като другото?

Всъщност, ако някой знае, моят трудов стаж е 14г и 3м. Колко месеца имам право на обещетение?

ХХХХХ

  • Публикации: 5941 / 864
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 376 | 29.11.2018, 13:59
Датата 29.11.2018 очевидно не е ПРЕДИ 01.01.2018, а е СЛЕД 31.12.2017

От значение ще е не общия Ви стаж, а осигурителния стаж,  с осигуровки за безработица, за времето СЛЕД 31 декември 2001 г. /т.е. - от 01.01.2002 г насам/. За стаж от 11 години и 1 ден до 15 години, обезщетението ще е 10 месеца.
Това е, ако не сте били на борсата през последните 3 години

irenabrili

  • Публикации: 6127 / 965
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 377 | 29.11.2018, 14:02

 "Периодът на паричното обезщетение за безработица на лицата, чието осигуряване е прекратено след 31 декември 2017 г., се определя както следва:".

Очевидно попадате в този период.
Ще получавате обезщетение 10 месеца.


violyt

  • Публикации: 2 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 378 | 29.11.2018, 15:16
Датата 29.11.2018 очевидно не е ПРЕДИ 01.01.2018, а е СЛЕД 31.12.2017

От значение ще е не общия Ви стаж, а осигурителния стаж,  с осигуровки за безработица, за времето СЛЕД 31 декември 2001 г. /т.е. - от 01.01.2002 г насам/. За стаж от 11 години и 1 ден до 15 години, обезщетението ще е 10 месеца.
Това е, ако не сте били на борсата през последните 3 години

Сега като прочетох Вашия отговор си видях заблудата :) Благодаря за отговора.
Ще си позволя още един въпрос. Как да разбера от 2001г насам дали имам обещетение за безработица? Излизането ми на борсата е през 2015 година, като първият превод е април. Последният юни, така че мисля, че има 3 години.

ХХХХХ

  • Публикации: 5941 / 864
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 379 | 29.11.2018, 15:25
Как да разбера от 2001г насам дали имам обещетение за безработица?

Осигуровки за безработица има при трудови договор и при договори за управление и контрол. Няма осигуровки за безработица при граждански договори и самоосигуряване, както и при трудов договор, когато е ползван дълъг неплатен отпуск /над 30 работни дни в годината/

В момента тук са: 0 Потребители и 2 Гости


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook