Обезщетение на борсата 2018 г.

30.05.2018, 00:12 127891 480

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Esper

  • Публикации: 1 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 100 | 30.05.2018, 00:12
Здравейте,
извинявам се, че отново ви връщам към тази тема, но за да си освободен от работа по чл, 71 ал. 1 ( за да се класираш за 60% борса) колко най - малко трябва да си работил за съответния работодател и влезе ли в сила това, за 2та месеца?
Благодаря оредварително!

ХХХХХ

  • Публикации: 5866 / 853
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 101 | 30.05.2018, 06:41
Теоритично - поне един ден. На практика - поме 5-6.
Няма изискване ,а два месеца.

Vexell1

  • Публикации: 1 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 102 | 30.05.2018, 08:31
Чл. 54а. (Нов - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 115 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2017 г., в сила от 01.01.2018 г.) Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:

Т.е. Вие можете да отработите само 1 ден при съответния работодател, след което той да Ви освободи по чл.71 от КТ, но за да имате въобще право на парично обезщетение за безработица Ви трябва най-малко 1 година трудов стаж, придобит при други работодатели през последните 18 месеца. Или върнато 1 година и половина назад лицето трябва да е било осигурявано поне 1 година.




Dorom

  • Публикации: 30 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 103 | 31.05.2018, 09:30
Здравейте,
Моят въпрос е следния - последното обезщетение за безработица съм получила за м. Юли 2015г. За пълен размер на ОБ трябва да са минали 3г от последното, т.е. последния ми работен ден трябва да е  на 31.07.2018?

Hrili

  • Публикации: 1192 / 224
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 104 | 31.05.2018, 09:39
Тригодишният период започва да тече от датата на отпускане на предходното обезщетение. Справка - НОИПОБ:
Чл. 10. (1) (Предишен текст на чл. 10 - ДВ, бр. 74 от 2002 г., отм. - ДВ, бр. 13 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г., отм. от ДВ, бр. 13 от 2009 г. е отменена, отм. - ДВ, бр. 67 от 2009 г.)
(2) (Нова - ДВ, бр. 74 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 19 от 2004 г., в сила от 01.01.2004 г.) При отпускане на парично обезщетение за безработица по реда на чл. 54б, ал. 4 КСО 3-годишният период се определя от датата на отпускане на предходно парично обезщетение за безработица.

Dorom

  • Публикации: 30 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 105 | 31.05.2018, 09:50
Благодаря за отговора Hrili!
Първото обезщетение е отпуснато за периода 21.02.2014-28.02.2014,
да разбирам, че по горе дискутирания казус и последващо  освобождение по чл.71 - ще получавам пълния размер?

veneta_eta

  • Публикации: 50 / 1
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 106 | 01.06.2018, 11:03
Здравейте! За първи път се регистрирам като безработна и имам няколко въпроса, ще се радвам и ще съм благодарна, ако ми отговорите. Имам 9-те месеца за последните 15 с вноски във фонд "Безработица". Регистрацията ми е от 29-ти май, ТД ми е прекратен по чл.71,ал1 от КТ. Ситуацията 24 месеца назад изглежда така:
април 2016 - януари 2017 - СОЛ и осигуряване по 2-3 дни в месеца като общински съветник. За тези дни имам % безработица.  За останалите осигуряване като СОЛ, но то не се взима предвид, доколкото разбрах. За останалите дни от въпросните месеци /прези които съм била СОЛ/ ще важи ли това: " за времето, през което лицето не е осигурено за безработица – среднодневната минимална работна заплата, установена за страната за съответния период"
февруари 2017 - 26 април 2018 - трудов договор, прекратен по взаимно съгласие
02 май 2018 - 28 май 2018 - трудов договор, прекратен по чл.71, ал.1
Проблем ли е, че имам пауза между двата последни договора /реално само 27-ми април/? При определяне на обезщетението месечния облагаем доход ли се взима, или осигурителния? Благодаря!

ХХХХХ

  • Публикации: 5866 / 853
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 107 | 01.06.2018, 12:00
1. Вече не са 9 от 15, а 12 от 18, но Вие явно ги имате. Освен ако по треме на ТД не сте ползвали неплатен над 30 работни дни.
2. Прекъсването само по себе си не е проблем, стига да е изпълнено условието по т.1
3. Взема се осигурителния доход, върху които се внесени или дължими осигуровки за безработица. Смята се средния доход 24 месеца назад, като за периодите без осигуровки за безработица се взема минималната работна заплата.

Дано последните три години не сте ползвали такова обезщетение и дано сте приключили със СОЛството.

veneta_eta

  • Публикации: 50 / 1
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 108 | 01.06.2018, 12:31
Благодаря, Оса! Не съм ползвала такъв отпуск, а от 2017 год вече не съм СОЛ, нито съдружник в дружеството. За месеците като общински съветник - пример: 3 дни с осигурителен доход напр. 300лв, посочени са с начало и край на осигуряването, видях от справката в НОИ. Ако месецът е с 20 работни дни, за останалите 17 МРЗ ли се взима при определяне на обезщетението за безработица? Или аз нещо се бъркам.

veneta_eta

  • Публикации: 50 / 1
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 109 | 01.06.2018, 12:43
Т.е. 300 /за трите дни като съветник/ + 357 /за останалите 17, ако МРЗ тогава е била 420лв/, става 657лв базата за месеца, която ще се взима предвид при изчисляването. Ако е така, ще е супер, притеснявам се да не е само осигуряването като съветник.

Малеев

  • Публикации: 12 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 110 | 01.06.2018, 18:48
Бърз въпрос. Както ви казах, напуснах по взаимно съгласие и ще бъда назначен фиктивно във фирма за 5-6 дена. Въпроса ми е, има ли проблем, че м/у освобождаването ми по взаимно съгласие и назначаването ми в другата фирма ще има период от 1 месец, в който аз нито работа нито съм на борсата ?

Hrili

  • Публикации: 1192 / 224
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 111 | 04.06.2018, 09:17
Не, принципно, ако няма други алтернативи. Може малко да ви падне коефициента - зависи на какъв осигурителен доход сте осигуряван. Общо взето базата е 24 месеца назад, а за времето, през което лицето не е осигурено за безработица, се взема среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период.

pra_ale

  • Публикации: 5 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 112 | 04.06.2018, 12:32
Здравейте,

Искам да попитам имам ли право на някакво обезщетение за безработица от държавата при прекратяване на трудови правооотношения от страна на работодателя заради съкращаване на проекта/позициите при положение, че нямам необходимите 12 месеца осигурителни вноски за последните 18 (както е по-новите изисквания) и ако да, в какъв размер?

Благодаря!

marpan_64

  • Публикации: 5513 / 451
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 113 | 04.06.2018, 12:43
След като нямате 12 месеца - нямате право на обезщетение.

black_mamba

  • Публикации: 6 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 114 | 04.06.2018, 13:37
Здравейте. Аз също ще се записвам в бюрото, но нямам адресна регистрация в София, а живея тук. Мога ли да се запиша от родния ми град и после да се подписвам от всяко едно бюро в страната? Това определено ще е по-лесният вариант, отколкото да си правя регистрация тук.

Ще бъда много благодарна ако някой потвърди или вече го е правил.

Поздрави

pra_ale

  • Публикации: 5 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 115 | 04.06.2018, 13:43
След като нямате 12 месеца - нямате право на обезщетение.
Дори на минимално ли, при положение, че имам 10 месеца от тези 12? Ако напусна по мое желание дори имам право на такова, а при съкращение не по моя вина, не. И това ако не е парадокс..

marpan_64

  • Публикации: 5513 / 451
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 116 | 04.06.2018, 13:45
Ако напуснете по Ваше желание отново няма да имате право на обезщетение щом не отговаряте на условието - 12 месеца с осигуровки за фонд Безработица от последните 18.

black_mamba

  • Публикации: 6 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 117 | 04.06.2018, 13:47
И да добавя още един въпрос - казаха ми че между старата и новата работа в която ще ме съкратят фиктивно, не трябва да има разлика от над 3 работни дни. Това вярно ли е?

pra_ale

  • Публикации: 5 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 118 | 04.06.2018, 13:47
Ако напуснете по Ваше желание отново няма да имате право на обезщетение щом не отговаряте на условието - 12 месеца с осигуровки за фонд Безработица от последните 18.
Разбирам, благодаря.

ХХХХХ

  • Публикации: 5866 / 853
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 119 | 04.06.2018, 18:39
И да добавя още един въпрос - казаха ми че между старата и новата работа в която ще ме съкратят фиктивно, не трябва да има разлика от над 3 работни дни. Това вярно ли е?
По принцип не е вярно.
Вярно е само в случай, че вече имате периоди без осигуровки 5 месеца и 27 дни през последните 18 месеца.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook