За майчинството когато липсва трудов стаж

15.02.2017, 11:33 190224 258

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

GM93

• Публикации: 2 / 0
Здравейте нова съм тук, но прочетох доста редове и открих до някъде отговор на моя казус и затова ще ви помоля за съвет-потвърждение.Извинявам се все пак ако е имало подобен въпрос но не съм го видяла.Ето и моя казус.
На 24 години съм и бях студентка до юли месец 2016 година. Забременях края на август месец и започнах работа на 4ти октомври на трудов договор(8ч) и минимални осигуровки. Поради естеството на работа  ми се наложи  да взема болничен заради бремеността ми от началото на януари месец. Тоест имам 3 месеца трудов стаж общо. Първия болничен ми беше издаден до 31 януари, а втория чрез специална комисля до 1.03. Трудовият договор към фирмата не ми е прекратен. От форума разбрах, че нямам право на получаване на болнични обещетения, защото нямам 6 месеца трудов стаж. Въпросът ми е ако болничният ми бъде удължен поради проблемната ми бременност ще получа ли болнични обещетения от април месец когато ще бъде натрупан 6-месечният ми стаж по закон и в какъв размер ако съм осигурявана  на 460лв.
 Вторият въпрос ми е дали ще мога да получа и майчинството ми  за 2 години след като през октомври месец 2017 направя необходимия трудов стаж от 12 месеца, които сега би трябвало да ми се трупат с помоща на болничния.
Последният въпрос ми е кога ще ми бъде изплатен първия болничен от НОИ..

Извинете за множеството въпроси, но не съм наясно с тези неща около майчинството и се притесняваме с приятеля ми, а много искаме това бебче! Поздрави
Блогодаря много за помоща

marpan_64

• Публикации: 4864 / 368
Ако болничния Ви бъде удължен ще започнете да получавате обезщетение от НОИ, когато придобиете необходимия за това стаж - 6 месеца. Времето, през което ползвате болнични, но не получавате обезщетение се зачита за стаж - т.е. от 04.04.2017 год.
Ще имате право на обезщетение за бременност, раждане и гледане на дете след като придобиете 12 месеца - т.е. от м.10.2017 год.
Ще имате също така право на социални помощи.

GM93

• Публикации: 2 / 0
Благодаря много за бързия отговор. Значи мога да разчитам на това, че ще получа първият ми болничен около 14.4. който ще бъде 460*0.8=368лв. :)

Р.Атанасова

• Публикации: 1 / 0
Здравейте , разгледах доста от въпросите/отговорите .. изясних картината до някъде , но продължава нещо да ми липсва . Много се извинявам предварително ако се повтарям.
 От 13 Януари 2017г. съм на ТД  (преди това нямам стаж) . От 14 Юли излизам в болничен 45 дни преди раждане. (До сега не съм ползвала болничен.) Ще ми бъде ли платен като все още няма да имам 12м. трудов стаж ?
Благодаря!  :smile1:

marpan_64

Няма да Ви бъдат платени всички издадени болнични до придобиване на 12 месеца осигурителен стаж. Тези болнични ще се зачитат за стаж. Може да подадете документи в Дирекция Социално подпомагане за да получите помощи.

Hrili

• Публикации: 871 / 155
Но вие продължавате да си подавате документацията по установения ред и срокове, както е казала колежката(понеже някъде смятат, че така или иначе няма стаж и респективно - обезщетение, та няма какво да се декларира до придобиването му).

Melihamustafa

Здравейте

Бременна съм на седмия месец и от 4 месеца ползвам болнични, понеже имах усложнения. От 15 ноември 2016 съм започнала да работя това ми е първата работа, към датата на издаване на първия болничен нямах 6 месеца осигурителен стаж и съответно не ми е изплатено обезщетение и въпросите ми са:

времето когато съм болничен брои ли се за трудов стаж?

да очаквам ли да ми се плати обезщетение за болничен и кога евентуално?

Благодаря

ХХХХХ

• Публикации: 4397 / 556
Да, болничния се брои за трудов и за осигурителен стаж. Ще започнат да Ви плащат обезщетение, след като направите 6 месеца ОСИГУРИТЕЛЕН стаж. Ако трудовия Ви договор е на 8 часа, то от 15.05.2017 трябва да получавате обезщетение за болничния (ако в това време нямате някоя "дупка" в стажа)

pina.kolada

Здравейте
Към момента имам 10 месеца трудов стаж общо за последните 7 години.
През повечето време съм била и на гржадански договори.
След като станат 12 месеца общо ще имам ли право на майчинство и в какъв размер и за колко време?Трябва ли да съм на трудов договор за да мога да изляза в майчинство?

dijit

• Публикации: 484 / 45
Първото , което Ви трябва, е трудов договор! Без него няма как да упражните правата си, произлизащи от ДОО

rado0194

Zdraveite izkam da popitam ako liceto ne e na trudov dogovor ima li pravo da poluchava maichinstvo prez purvata godina

delphine

• Публикации: 6634 / 1092
Zdraveite izkam da popitam ako liceto ne e na trudov dogovor ima li pravo da poluchava maichinstvo prez purvata godina

Да , има - от Дирекция "Социално подпомагане"  .

http://www.karieri.bg/trudovopravna_konsultaciq/2649274_maichinstvo_na_bezrabotna/

Finsist

• Публикации: 8 / 0
Здравейте. Става въпрос за бременна жена, на която е издаден болничен за 45 дни преди раждането. В момента работи /от 4 м. и 12 дни/ на трудов договор и на пълен работен ден, но преди това е осигурявана на различни места за от 2 до 4 ч на ден по 2-3 месеца, събират се общо 8 м и 12 дни, но осигурителния е общо 2 м и 7 дни /като се съберат всички осигурителни часове и се приравнят на 8 часов раб. ден/. Общия трудов стаж става 12 м и 24 дни, но осигурителния 6 м и 19 дни. Въпроса ми е зачитат ли се общия трудов стаж, за да ѝ платят болничните или след като навърши 1 година осигурителен стаж?

marpan_64

КСО:
Право на обезщетение за бременност и раждане
Чл. 48а. (Нов - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 1.07.2004 г., изм., бр. 69 от 2004 г., бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение за бременност и раждане вместо трудово възнаграждение, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.

Finsist

• Публикации: 8 / 0
Благодаря. А трябва ли в прил. 9 да се попълва дата на придобиване на 12 м осигурителен стаж или НОИ си ги изчислява?

rumifnk

Здравейте,имам следния въпрос,дано ми помогнете.
Бременна съм вече в 9-тия месец,уволниха ме когато разбраха,че съм бременна и съм безработна от май месец тази година.Имам доста над една година трудов стаж,но не към тази фирма. Питането ми е:
- от къде би трябвало да получавам майчинство? от НОИ или социалните?

marpan_64

При условие, че сродномесечния доход на член от семейството е 400 лева имате право на:
1. Еднократна помощ при бременност - 150 лева.
2. Месечна помощ по 100 лева месечно до навършване на 1 година
3. Месечна помощ за отглеждане за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст.
Също така имате право на еднократна помощ за раждане.

cdh

• Публикации: 52 / 0
Здравейте, имам следния казус. Бременна в 6 месец с термин 17.02.2018 г. и три месеца осигурителен стаж. Ако я назначим на трудов договор от 01.11.2017 г.  От кога НОИ ще започне да й плаща болничните след като напрви 6 месеца или важи изискването за 12 м. внасяне на осигуровки в ОЗМ.
 Втората година ще има ли право на майчинство?

Pupeshche

• Публикации: 2087 / 216
Лицето има право да получава обезщетение при 6 м. ОС за временна неработоспособност и при 12 м. ОС при раждане и майчинство.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост

Facebook група

Харесайте ни във Facebook