Отчитане на стоки с надценка

25.01.2018, 20:03 11673 15

25.01.2018, 20:03
Публикации: 7 / 0
Здравейте,искам да Ви попитам следното.Магазин за стоки от типа 1 лев води стойностно само стоките.Стоките се изписват с 40%надцека.Днес на  семинар ми казаха,че при проверки от Нап не одобрявали този тип стойностно водене на склад на магазин.Грешен ли е този подход на завеждане на стоките.Трябва ли задължително в края на годината да имам инвенратизационен опис с наличните стоки по количество и стойност?
#1 | 26.01.2018, 09:40
Публикации: 1223 / 70
Аз имам подобен магазин-за всякакви нехранителни стоки,основно перилни и почистващи.Купуват ги от различни фирми и във фактурите са посочени по видове и цени.Обаче ги продават ,като на касовия апарат има само едно перо-стоки.Много пъти се опитвах да ги накарам да си настроят касовия апарат да има различни групи ,но нищо не правят по въпроса.Тъй като продаваните стоки са извънредно много,аз съм си направила около 30 групи-прах за пране,омекотител,шампоан,балсам.......и т.н.Продажбата е с 30% надценка.
Изписвам ги по средно претеглена стойност.Правя опис на продадените и го давам на управителя да го подпише.Не знам до колко този метод ще се хареса на данъчните,защото не сме имали проверка,но друг по-добър не мога да измисля,с оглед на това,че не ми дават никаква аналитична информация за продажбите.
#2 | 26.01.2018, 10:41
Публикации: 99 / 0
И аз така правя по принцип. Но от 2 години има опция в счет. програма за вкарване на стоките с надценка. Програмата си изписва автоматично, но липсва аналитично отчитане. Така че мисля да преработя 2017 и пак да направя склад и да групирам стоките. При мен на касовия бон всичко е дом.потреби.
#3 | 26.01.2018, 13:21
Публикации: 144 / 13
Всичкото това с групите е напълно безсмислено и не минава отдавна. Хващат ти продажните цени към момента, виждат ти покупните и го пренасят назад през годините. Иди обяснявай как точно си продавал по групи с тая надценка, особено като ползваш и софтуер и ти се влиза в средно седемгодишна процедура по обжалване на акт с неясен изход.
Още повече, че от лятото на тая година във всички касови апарати стоките трябва да са по артикули, а складовите програми лицензирани и без възможности за насочване на продажбите направо към принтера. Та забравете тия изписвания по групи, прехвърлете отговорността още сега и си изискайте реалната наличност на склада към 31.12.2017, за да не оберете негативите на следващия 31.12. Поне да знаят собствениците как ще ги сготвят.

Има много интересни неща в последните две промени на наредбата за касовите апарати, за който е изпуснал!
#4 | 26.01.2018, 13:30
Публикации: 1187 / 228
Те са толкова интересни, че чак притеснителни...  :smile1:
#5 | 26.01.2018, 13:51
Публикации: 1223 / 70
Така е,но както казах нито на касовия апарат правят някакви промени,нито ми дават някаква аналитичност.Всеки месец им нося наличността,която е по документи ,за да видят как са нещата счетоводно и да направят нещо по въпроса.Обаче глас в пустиня.Обяснила съм и за касовите апарати и за промените и че могат да ги запечатат,ама никой нищо не предприема.
#6 | 26.01.2018, 14:11
Публикации: 11932 / 2174
В последната редакция на Закона за счетоводството при определени условия вече ивнвентаризациите не са задължителни. Отчитането обаче на стоките стойностно според мене няма никакво законово основание и "оправдание" . Ако някой предложи нещо обосновано по въпроса за безпроблемното и законосъобразно отчитане на същите стойностно бих се възползвала на всяка цена. :smile1:
#7 | 26.01.2018, 14:28
Публикации: 1703 / 207
Те са толкова интересни, че чак притеснителни...  :smile1:
Особено чл.26, ал.1 т.7.
Чл. 26. (1) (Доп. - ДВ, бр. 40 от 2013 г., в сила от 30.04.2013 г.) Фискалната касова бележка от ФУ трябва да бъде четима, да съответства на образеца съгласно приложение № 1 и да съдържа задължително следните реквизити:
7. (доп. - ДВ, бр. 76 от 2017 г.) наименование на стоката/услугата, код на данъчна група, количество и стойност по видове закупени стоки или услуги;
#8 | 26.01.2018, 14:42
Публикации: 1223 / 70
Ами дано на това основание поне да направят нещо.Миналата година специално ги пращах при техника на касовия апарат,но ги беше върнал,защото било глупост .Беше им обяснил,че по такъв начин били много по уязвими.
#9 | 26.01.2018, 14:44
Публикации: 11932 / 2174
Защо направо не направят задължително всеки касов апарат да е с тези четци / като в Метро / - направо и материални книги ще правят вместо да се чудим как да групираме и какво да правим. Скъпа им се вижда инвестицията на фирмите, но пък ще реализират икономия от заплащане на труд за въвеждане на стоки в складова програма . Тези сегашните касови апарати не знам какви възможности имат - представям си един магазин с 500 артикула какви ленти ще вади с името на всяка стока.
#10 | 26.01.2018, 14:49
Публикации: 1703 / 207
Ами 500 е малко при нас.Все ми е на ума болтчета и гайки в касовата бележка. :blush:
Виждам , че има КА с функционални възможности  с брой артикули:
до 15 000 в търговски режим на работа
до 5 000 в ресторантски режим на работа
#11 | 26.01.2018, 14:58
Публикации: 144 / 13
Ами дано на това основание поне да направят нещо.Миналата година специално ги пращах при техника на касовия апарат,но ги беше върнал,защото било глупост .Беше им обяснил,че по такъв начин били много по уязвими.

Неоспорим факт :)
#12 | 22.11.2019, 16:25
Публикации: 72 / 3
Здравейте, моля за помощ и мнения ако някой се е сблъскал с подобен случай: данъчни влизат в обект и правят инвентаризация резултата от която е излишък, т.к няма фактури за всички стоки...определен е размера на излишъка примерно 5000хил.лв, как го осчетоводявам? Според мен е 304/709 за 5000лв? Имам объркване с това, че ми искат осчетоводяване на надценката в гр.70, за да завърша процеса на инвентаризация? това каква контировка би трябвало да бъде? не идва ли прихода от надценка след като реализирам тази стока? намирам, че излишъка се завежда по справедлива стойност, но недоумявам ако справедливата ми е продажна -нестава ли двойно облагане , като веднъж я заприходя в 709 и втори път я продам?
Благодаря предварително?
#13 | 22.11.2019, 17:13
Публикации: 16 / 1
Как ще стане с тези касови бележки в строителен магазин с 12000 близо артикула??? Примерно изважда се фактура за всичко което е пазарувано за ремонт/строеж . Фактурата е 5 листа формат А4 , артикулите за 400 реда
#14 | 22.11.2019, 17:14
Публикации: 16 / 1
Касовия апарат  ще печата всичко от фактурата по артикули??? Това у лудост
#15 | 25.11.2019, 11:56
Публикации: 1 / 0
Здравейте! ЕТ на патент трябва ли да има отделен код за всеки артикул на касови апарат или може да е на групи? Става въпрос за магазин с разнообразни стоки. Благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група