Тр.договор по чл. 111 от КТ

19.01.2018, 15:33 19612 30

19.01.2018, 15:33
Публикации: 96 / 11
Лице кандидатствува  за работа на пълно работно време 8.00ч. за административна длъжност , от 01.01.2018 г. има сключен тр.договор за личен асистент  на 4 ч.,като тези 4 часа по индивидуален график са разпределени за полагане от 8.00ч. до 18.00 ч.С какво работно време  да назнача лицето за да се спазят разпоредбите по КТ за  междудневната почивка 12 часа /  чл.152 от КТ/.Моля за коментар
#1 | 19.01.2018, 16:20
Публикации: 4366 / 719
Изглежда трябва да уговорите работното време за всеки един ден, съобразено с работното време като асистент... но дали ще стане... трудно.
#2 | 19.01.2018, 19:33
Публикации: 53 / 4
Vest ltd & TESM ltd..
Според мен е важно, кое правоотношение е основно трудово-ако договора на 4 часа е втори трудов/допълнителен/  по чл 111 а при Вас на 8 часа-е по чл 67,68.. и т.н и е основен ТД то страната по основното трудово правоотношение определя графика на работника, може да определи клауза, дали е съгласен работодателя с това , лицето да работи и на друг -втори ТД на 4 часа или по малко и така...Ако ви сте страната за Основното трудово правоотношение , на лицето на 8 часа следва да съгласувате с мястото където е на допълнителен-втори ТД  графика , като Вие сте с предимство-те трябва да се съобразяват с Вас.
Друг вариянт е и при Вас да е на2/ 4 /6/часа  и от двата да се събират общо 6/8/10. а за възнаграждението-както се договорите....
Така ще сте по гъвкави в графика.
Следваща опция е въвеждането на СИРВ при вас , като в едните дни съответно работника изработва повече, в други-по малко но за периода на сумирането-да няма извънреден труд. Има тук цял раздел за сумираното отчитане на работното време. Въпрос на избор.
#3 | 19.01.2018, 19:53
Публикации: 9297 / 1557
Господин Генсузов, нямах търпението да изчета подробно всичко написано по-горе и за това се извинявам, ако нещо не съм разбрала или съм разбрала лошо.
1. Никъде  е указано, че основен е договора с по-голяма продължителност. Основен е ТД, който е сключен по-рано във времето. Нищо не пречи основноя да е на 4 или по-малко часа, а допълнителния на 8.
2. Отдавна не се изисква съгласие от основния рааботодател за работа по допълнителен ТД. Такова съгласие се изисква САМО ако в основния ТД или във Вътрешните правила на основния работодател има такава клауза.
#4 | 19.01.2018, 20:08
Публикации: 53 / 4
Vest ltd & TESM ltd..
Да, напълно правилна трактовка, не е задължително основният ТД да е на 8 часа, но тук говорим за чл 111 от КТ

"Съгласно чл.111 от КТ работникът или служителят може да сключва трудови договори и с други работодатели за извършване на работа извън установеното за него работно време по основното трудово правоотношение"-Кодекс на труда.

Тоест ако договора сключен на 4 часа е по чл 111-не е основен...

Човека има договор за 4 часа, който по КТ не е основен- каква е пречкатра да сключи по чл 67..68-който релано ще е ОСНОВЕН,,,, без значение на колко часа...

Навсякъде в коментарите по ТРЗ казуси се говори за предимство на ОСНОВЕН ТД........ не за сключен първи втори трети пети.................... ..
/Да оставим римското право-първи по време е и първи по право/

Или аз бъркам?
#5 | 19.01.2018, 20:16
Публикации: 53 / 4
Vest ltd & TESM ltd..
Разбирате ли ми идеята, не знам как е сключен предходният договор- темата е тр договор по чл 111, ама сключеният на 4 часа като социален асистент ли е на това основание, или бъдещият ТД ще бъде по чл 111
#6 | 19.01.2018, 20:18
Публикации: 9297 / 1557
Явно Вие бъркате нещо.
Ако имам основен ТД на 4 часов работен ден по чл 67 или 68 от 01.03.2017, нищо не ми пречи на 05.01.2018 да сключа допълнителен ТД по чл.111 или 112 на 6 или 8 часа.
#7 | 19.01.2018, 20:27
Публикации: 53 / 4
Vest ltd & TESM ltd..
Така може, аз мисля че има ТД на 4 часа по чл 111

понеже темата е ТД по чл 111 от КТ-ама за наличен ТД ли се дискутира или за бъдещият, който ще е на 8 часа да е по 111?

Туй ми е питането, понеже автора е писал ТД по чл 111 от КТ и започва как лицето има ТД на 4 часа и аз навързвам едното за другото... /чл 111+ 4 часа-значи тръгваме от тук/...
#8 | 19.01.2018, 21:14
Публикации: 4366 / 719
Първият по време ТД е основен, следващите са допълнителни, без значение от часовете. Няма никакъв проблем основният ТД да е на 1 час, а допълнителния на 8 часа. Само че работодателят по допълнителния трябва да се съобрази със съществуващото положение (часове, работно време) по основния и да уговори продължителността и разпределението на работното време (чл. 115). Именно разпределението ще е трудно на питащата, понеже работното време по основния ТД не е много ясно.



#9 | 19.01.2018, 22:28
Публикации: 53 / 4
Vest ltd & TESM ltd..
Ако първит е по чл 111 и пише в него -допълнителен, втори ТД

, а вторият по 67

първият на 4, вторият на 8

първият по време ли е основен ?
#10 | 19.01.2018, 22:29
Публикации: 53 / 4
Vest ltd & TESM ltd..
Аз съм прост и питам,  имал  съм основен  по чл 67 и сключвам допълнителен по 111, след това прекратявам този по чл 67 и след 1 месец пак сключвам такъв по 67... Кой е първи и кой втори..?
#11 | 19.01.2018, 22:37
Публикации: 53 / 4
Vest ltd & TESM ltd..
Колега бобо, защо са тези основание01,02,03,07/чл 67,68,70/-след като е от значение кой е първи по време и кой е втори... и защо в чл 111 се говори за допълнителе ТД по КТ, ако е първи по време значи е основен ТД и за какво ни са чл 67,68, да бутаме всичко на 111 по 4-8 часа, все основен, нали е първи по време? :blush: :blush:
#12 | 19.01.2018, 22:46
Публикации: 53 / 4
Vest ltd & TESM ltd..



"чл.111 от КТ:
 Работникът или служителят може да сключва трудови договори и с други работодатели за извършване на работа извън установеното за него работно време по основното трудово правоотношение."-цитат от КТ

Къде тук пише ,че договор по чл 111 е основен, понеже е първи по време?
#13 | 20.01.2018, 00:06
Публикации: 4366 / 719
Цитат на: Стоян Генсузов
Ако първит е по чл 111 и пише в него -допълнителен, втори ТД, а вторият по 67 първият на 4, вторият на 8 първият по време ли е основен?
Не може първият ТД да е по 111 и да пише допълнителен. Нали е първи - към кой ще е допълнителен? Май свързвате работното време с вида на договора, което е грешно. Може основният да е на 4 часа, а допълнителният на 8 часа, макар, че обикновено е обратното.

Аз съм прост и питам, имал съм основен по чл 67 и сключвам допълнителен по 111, след това прекратявам този по чл 67 и след 1 месец пак сключвам такъв по 67... Кой е първи и кой втори..?
При прекратяване на първия (основния) вторият (който е бил по 111) се прекратява и се сключва по 67 (68), тоест досегашният допълнителен става основен. Поне такава е практиката - досегашният допълнителен се прекратява и се сключва вече като основен. Ако се сключи трети ТД, то той става допълнителен, вече спрямо новия основен. Писането на основание "чл. 67" (или 68) и "чл. 111" е в зависимост кой по време е ТД. При скючването на третия ТД от горния пример той е сключен вече след наличието на съществуващ ТД (който първоначално беше допълнителен, а сега вече осовен).

...защо в чл 111 се говори за допълнителе ТД по КТ, ако е първи по време значи е основен ТД и за какво ни са чл 67,68, да бутаме всичко на 111 по 4-8 часа, все основен, нали е първи по време?
Не разбирам много въпроса и коментара, но 111 си е допълнителен "с други работодатели", от където следва, че вече има (поне) един работодател, първи по време, при който ТД е основен. Може да има само един основен ТД (първият по време), а всички останали след него (май до 11) са допълнителни по 111 (или 110).

Къде тук пише ,че договор по чл 111 е основен, понеже е първи по време?
Напротив, пише обратното. Пише, че по 111 е труд извън основното трудово правоотношение. Никой не е казал, че по 111 е основен.
#14 | 20.01.2018, 00:12
Публикации: 53 / 4
Vest ltd & TESM ltd..
"Първият по време ТД е основен, следващите са допълнителни, без значение от часовете. Няма никакъв проблем основният ТД да е на 1 час, а допълнителния на 8 часа"

За това ви пиша и натъртвам за чл 111.........

прочетете си цитата.....

първият по време е основен, кой знае дали е първи по време, казва ли ви работника има ли основен-първи....за това ви наблягам на този чл.111.

Много генерализирано е това :
"Първият по време ТД е основен, следващите са допълнителни, без значение от часовете. Няма никакъв проблем основният ТД да е на 1 час, а допълнителния на 8 часа"
#15 | 20.01.2018, 00:16
Публикации: 53 / 4
Vest ltd & TESM ltd..
"Лице кандидатствува  за работа на пълно работно време 8.00ч. за административна длъжност , от 01.01.2018 г. има сключен тр.договор за личен асистент  на 4 ч.,като тези 4 часа по индивидуален график са разпределени за полагане от 8.00ч. до 18.00 ч."

 от горното питане,  началото на темата,по кой чл е договора? 67, 111, ако е имало по 67,68 педи него а този е по 111, дали е прекратеносновният и този по чл 111  и е сключен по чл 67,68, като основен.... историята мълчи...следващият по кой чл. ще  е това ми е идеята...
#16 | 20.01.2018, 00:25
Публикации: 53 / 4
Vest ltd & TESM ltd..
Обикновенно чл 111 е свързан с 4 часа , защото е свързан с допълнителен трудов договор-това ме бърка в питането.
1.какъв договор има лицето? основен, допълнителен(Допълнителен в смисъл ,който би трябвало да е оснвен, но не е прекратен и пуснат на ново)
от там ми се губи връзката-сори ако те бъркам и теб...не ми е това идеята.

За графика си прав.. но и питащият тук, ако натисне малко работника, може да получи от него ориентировъчен график.
(аз когато съм страна ТРЗ на служител по 4 часов договор винаги се съобразявам с колегите на 8-часа, в смисъл, че е в интерес на работника, без значение , дали при мен е основен ил допълнителен договора)
#17 | 20.01.2018, 00:25
Публикации: 4366 / 719
Принципно първият по време (основния ТД) се пише в ТК - от там се вижда. Принципно. Случва се ТД да не е вписан, и да изглежда, че няма действащ ТД, или ТК да не е приключена и да изглежда, че има действащ ТД. В такъв случай се действа според-зависи - я се праща работника да му приключат ТК, я пише декларация, че работи или не работи на друг договор... работодателят гледа да си върже гащите :)

А за горното питане аз го разбирам, че по времето на кандидатстването вече има сключен ТД за личен асистент. Този за личния асистент би трябвало да е по 67/68, а този, за който е кандидатствано - по 111. По нищо в питането не личи, че ТД за личен асистент е прекратен, напротив, сключен е съвсем скоро.

Пиша тия неща без да знам що за договори са тези за лични асистенти и дали нямат някакви специфични особености.
#18 | 20.01.2018, 00:29
Публикации: 4366 / 719
Обикновенно чл 111 е свързан с 4 часа , защото е свързан с допълнителен трудов договор-това ме бърка в питането.
1.какъв договор има лицето? основен, допълнителен(Допълнителен в смисъл ,който би трябвало да е оснвен, но не е прекратен и пуснат на ново)
от там ми се губи връзката-сори ако те бъркам и теб...не ми е това идеята.

За графика си прав.. но и питащият тук, ако натисне малко работника, може да получи от него ориентировъчен график.
(аз когато съм страна ТРЗ на служител по 4 часов договор винаги се съобразявам с колегите на 8-часа, в смисъл, че е в интерес на работника, без значение , дали при мен е основен ил допълнителен договора)

Обикновенно чл. 111 е свързан с 4 часа, но не винаги. Аз имам точно такъв случай - основният е на по-малко часове от допълнителния.

Графикът с "натискане" не става, става с документи. Дори и само декларация от работника за работното му време от-до пак е нещо. Основният работодател може и да не знае с допълнителните договори и няма какво да се съобразява с тях. Но допълнителните трябва да се съобразяват с работата по основния ТД.
#19 | 20.01.2018, 00:36
Публикации: 53 / 4
Vest ltd & TESM ltd..
аа става става, като кажеш на работника ,че има друг на неговото място и ще си остане само с основният грандиозне договор на 4 часа, за който осигурителният-не е равен на трудовият, знаеш ли как бързо стават нещата- и ти е багодарен след това... и този филм съм го гледал.. ако е много ерабп работника да си намери  друг работодател за допълнителен ТД на 8 часа?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група