Може ли работодателя ми да внася осигуровките ми вместо мен?

17.01.2018, 15:39 1938 2

17.01.2018, 15:39
Публикации: 1 / 0
Здравейте, предстои ми да подпиша граждански договор и да работя от вкъщи за досегашния ми работодател. Той каза, че е ок осигуровките ми да бъдат плащани от фирмата и да не се налага аз да ходя всеки Април да го правя сам. Възможно ли е изобщо това да се случи или трябва да ми светне червена лампа за някаква неправда?
#1 | 17.01.2018, 15:56
Публикации: 37 / 8
От въпроса Ви не става ясно къде е необходимо да ходите всеки Април и какво е необходимо да правите сам?
#2 | 17.01.2018, 16:10
Публикации: 9299 / 1558
Здравейте, предстои ми да подпиша граждански договор и да работя от вкъщи за досегашния ми работодател. Той каза, че е ок осигуровките ми да бъдат плащани от фирмата и да не се налага аз да ходя всеки Април да го правя сам. Възможно ли е изобщо това да се случи или трябва да ми светне червена лампа за някаква неправда?
Ако но гражданския договор има осигуровки, възложителят ги внася в бюджета и подава нужните декларации. Част от осигуровките са за негова сметка, част - за Ваша /удържат се при плащането по договора/.
При всяко плащане по договора през първите три тримесечия възложителят удържа данък и го внася в бюджета. През четвъртото тримесечие удържа данъка само ако Вие писмено сте пожелали това.
Независимо, че възложителят удържа и внася данъка /дори когато е удържал и през четвъртото тримесечие/, Вие сте длъжен да подадете годишна данъчна декларация за придобития доход и евентуално да доплатите данък /ако има за доплащане/.

Има граждански договори, по които не се дължат осигуровки /например - ако не работите другаде и сумата по ГД е под минималната заплата/. В този случай Вие сте длъжен сам да си внасяте здравни осигуровки като лице, неосигурено на друго основание. Възложителят не може да направи това вместо Вас.

Дано ме разбрахте.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група