Питане за отработване и заплащане на половин отработен ден

12.01.2018, 13:17 3718 4

12.01.2018, 13:17
Публикации: 26 / 0
Здравейте, колежки и колеги!
Бих искал да ви попитам следното. Ако работник на пълно работно време не отработи целия си месечен норматив часове по негова инициатива(така да речем) какво се случва? Понеже винаги се опитваме да работим коректно, не е проблем някой примерно да си тръгне за половин ден, ако се наложи да отсъства. Принципно човека после миже да си го отработи, или пък ако желае да си пусне един ден платен отпуск, като се съберат няколко половинки. Честно казано не следим стриктно това и разчитаме на насрещна коректност. В един момент обаче се получава така, че някои хора започват да злоупотребяват с тази възможност, което е своеобразна подигравка със съвестните им колеги. Една женица твърди, че на предната й работа при отработен половин ден отчитали и заплащали цял...
Може ли да ме насочите към подобен законов текст - доколкото знам, работникае длъжен да изработи целия месечен норматив от часове, а работодателя да му осигури договорената работа за тях...
#1 | 12.01.2018, 13:31
Публикации: 1187 / 228
Нахалници, казвате?  :wink1: Просто организаторите на  работния процес при вас са меки марии, а хората много добре усещат подобни работи. Няма никъде подобни законови текстове или становища, поне аз не съм срещал. Вариантите за подобно"нормативно" тълкуване са ограничени:
1. Лелката, която твърди подобно нещо, е прелистила Кодекса по "квадратно-гнездовата система" и е заключила, че след като пълен трудов стаж се зачита за 4-часов работен ден, това носи допълнителен келепирец;
2. На предната работа на лелката е нямало хептен никакъв контрол и отчитане на работното време и присъствие на работа, така че вероятно всеки си е правил в масата работещи каквото си иска. Така обикновено става в големи фирми, където се "икономисва" от подходяща администрация и трудно се хваща цялата картина;
3. Лелката се прави на луда, ако мине номера, виждайки че сте мекушави и подсмърчате насреща й;
Моя съвет е да си намерите един серт надзорник - обезателно темерут, свадлив, грозноват, но компетентен. Ако е жена - трябва да е по-слаба - така шансовете да е злобна се увеличават. Дайте й прилична заплата, уверявам ви, че ще ви се изплати с лихвите, без да коментираме допълнителните ползи от дори един разтропан човек на място, вместо цяла група мекотели  :smile1:...
#2 | 12.01.2018, 13:44
Публикации: 1703 / 207
Погледнете чл.190, ал.1 от КТ.
Поставете ясни правила. Ако работодателят не разреши, работникът няма право да напуска работа иначе е самоотлъчка.
Аз дори да отида служебно до пощата се обаждам, че излизам от офиса.
#3 | 12.01.2018, 13:55
Публикации: 1187 / 228
Аз, доколкото разбирам, работниците нито се самоотлъчват, нито закъсняват, нито напускат самоволно работното място. Просто със знание и уведомяване на работодателя си тръгват по-рано, или отиват на работа по-късно, и не желаят да компенсират отсъствието си по някакъв начин, защото виждат, че другата страна е деликатна и мига насреща им с нега в очите, разчитайки на редки човешки достойнства. В резултат и останалите работници вземат да се питат "абе аз ли съм най-глупавия тук?" и работата комплексно отива на една страна...
Съвсем логично и естествено е да тръгнат и да се жалват по инспекции, защото се намират ощетени. Но както показва практиката, глобите лекуват много недъзи, включително и душевна доброта...
#4 | 10.07.2018, 21:12
Публикации: 5 / 0
  Здравейте,и аз се натрапвам с един мой проблем и много ще съм ви благодарен ако някой има информация по тая тема.В момента съм в Шотландия и дойдох тук уж за борса.Работих в България за една фирма 8години.Първо бях усигуряван на 4 часа,после на 2.От този период ми се събират общо околу 3 години стаж.И тук направих 45 дена.Въпроса ми е дали имам право на английска борса ?Благодаря ви предварително!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група