Право на борса след 31.12.2017

03.06.2018, 08:41 59815 106

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.


gacony

  • Публикации: 5 / 0
Re: Право на борса след 31.12.2017
Отговор 20 | 03.06.2018, 08:41
Мога ли след като направя 12 месеца във фирмата в която работя в момента, да се преназнача във фирма на приятел, да си платя за 1 месец пълните осигуровки и той да ме съкрати, за да ползвам 12 месеца борса, вместо 4, които бих ползвал при напускане по взаимно съгласие?
Благодаря ви предварително за отговора!

P.G.H.R.

Re: Право на борса след 31.12.2017
Отговор 21 | 03.06.2018, 11:20
След като направите 12 м. във фирмата, в която работите в момента трябва да напуснете и вашият приятел да ви назначи в неговата фирма.
Предполагам, като казвате "да си платя пълните осигуровки" имате пред вид да ви назначи на максималния ОД и вие да му дадете сумата за осигуровките?
Да, може, това са си ваши уговорки.
Ще ползвате 12 м. обезщетение за безработица, ако към момента на съкращаването имате над 15 осигурителен стаж след 01.01.2002 г. (чл. 54в от КСО).
Времето на обезщетението зависи от стажа.
И принципно имате право на обезщетение за безработица, ако са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 12месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването (чл. 54а от КСО)

Успех и късмет!  :good:

gacony

  • Публикации: 5 / 0
Re: Право на борса след 31.12.2017
Отговор 22 | 03.06.2018, 23:12
След като направите 12 м. във фирмата, в която работите в момента трябва да напуснете и вашият приятел да ви назначи в неговата фирма.
Предполагам, като казвате "да си платя пълните осигуровки" имате пред вид да ви назначи на максималния ОД и вие да му дадете сумата за осигуровките?
Да, може, това са си ваши уговорки.
Ще ползвате 12 м. обезщетение за безработица, ако към момента на съкращаването имате над 15 осигурителен стаж след 01.01.2002 г. (чл. 54в от КСО).
Времето на обезщетението зависи от стажа.
И принципно имате право на обезщетение за безработица, ако са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 12месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването (чл. 54а от КСО)

Успех и късмет!  :good:

Благодаря за отговора!
Преди 10 години бях назначен от моя приятел и 9 месеца по-късно съкратен. Получих 11 месеца борса. Имам над 15 осигурителен стаж, но той е преди 1994-та година, а вие ми съобщавате, че трябва да е след 2002-ра година. Явно има промени в законодателството, които не са ми известни. в този случай какво следва? На колко месеца борса имам право? Ако годините ни трудов стаж преди 1994-та са без значение, то по-добре да напусна по взаимно съгласие и след 4 месеца борса, отново да постъпя в същата фирма / не съм убеден, че такъв ход има смисъл, но все пак. Не се знае след 12 месеца, какво ще предстои/.

ХХХХХ

  • Публикации: 6289 / 921
Re: Право на борса след 31.12.2017
Отговор 23 | 04.06.2018, 06:46
Да, има промени в закона от 01.01.2018.
При напускане по взаимно съгласие ще получавате 4 месеца по около 200 лв месечно. При " подходящо" прекратяване ще вземате минимум 4 месеца по 280-300 лв (а може и повече)  месечно.
Преценете, пресметнете, помислете и решете.
Ако питате за най-добрия вариант - да работите на добра заплата

gacony

  • Публикации: 5 / 0
Re: Право на борса след 31.12.2017
Отговор 24 | 04.06.2018, 22:45
Да, има промени в закона от 01.01.2018.
При напускане по взаимно съгласие ще получавате 4 месеца по около 200 лв месечно. При " подходящо" прекратяване ще вземате минимум 4 месеца по 280-300 лв (а може и повече)  месечно.
Преценете, пресметнете, помислете и решете.
Ако питате за най-добрия вариант - да работите на добра заплата

Благодаря за отговора!
Ще се възползвам от съвета! Продължавам да работя, докато има как. Спирам да се интересувам от борсата. :smile1:
Хубава вечер и успешна седмица!

kostova_85

  • Публикации: 6 / 0
Re: Право на борса след 31.12.2017
Отговор 25 | 12.06.2018, 15:55
Здравейте много ще съм благодарна ако ми отговорите на следния въпрос - след дълго отсъствие от работното ми място поради болнични и майчинство,преминало в още една бременност и още едно майчинство,общо 7г ми предстои съкращение поради закриване на работното ми място. Имам дете на 2 г и 11 м като за последните 11 месеца съм ползвала неплатен отпуск по чл.167а. Въпросът ми е ,ще имам ли право на борса,за какъв период (имам над 9г трудов стаж-като е включено и времето на майчинството и неплатения отпуск) и на каква база ще се изчисли обезщетението след като нямам осигурителен доход за последните 11 месеца.

marpan_64

  • Публикации: 5668 / 475
Re: Право на борса след 31.12.2017
Отговор 26 | 12.06.2018, 16:03
За базата не се тревожете - МРЗ за страната.

kostova_85

  • Публикации: 6 / 0
Re: Право на борса след 31.12.2017
Отговор 27 | 12.06.2018, 16:11
Много благодаря за бързия отговор,значи все пак ще има смисъл изобщо да се регистрирам на трудовата борса,след като разбера по кой точно член ще ме съкратят. Извинявам се но ми изникна още един въпрос ,регистрацията трябва да стане в 7 дневен срок от прекратяването, за седем работни дни ли става въпрос, тъй като договора ми най-вероятно ще бъде прекратен от 11.06. 2018г.,срока да се регистрирам до края на седмицата ли ще е или до 19. 06.

P.G.H.R.

Re: Право на борса след 31.12.2017
Отговор 28 | 12.06.2018, 16:16
Работни. :good:

ще бъде прекратен от 11.06. 2018г.

Ама това беше вчера... :blink:

kostova_85

  • Публикации: 6 / 0
Re: Право на борса след 31.12.2017
Отговор 29 | 12.06.2018, 16:46
 P.G.H.R. да и на мен ми е странно, но отпуска ми беше до 10.06 включително,а днес аз сама се обадих на счетоводителката за да я питам какво да правя и пратих трудовата книжка,дано ми я оформят за този кратък срок и пратят нужните документи защото седалището на фирмата е  в друг град.

P.G.H.R.

Re: Право на борса след 31.12.2017
Отговор 30 | 12.06.2018, 18:07
kostova_85,
на мен не ми е странно, че ви освобождават от 11.06.18
Стана ми странно, че го пишете днес, но с вчерашна дата и в бъдеще време.  :smile1:
Предположих, че не са ви освободили без някаква предварителна информация.
Както и да е, не това е важно, а фактите.
Можете да отидете в АЗ дори само със заповедта за освобождаване, без трудовата книжка.
Те ще ви регистрират и ще запишат, че трябва да занесете още документи.
Но и да не спазите 7-дневния срок пак ще си получите обезщетението, обаче с толкова дни по-малко, колкото сте се забавила.
Успех и късмет!

Нефисе

  • Публикации: 5 / 0
Re: Право на борса след 31.12.2017
Отговор 31 | 28.06.2018, 11:27
Здравейте!
Искам да попитам за Английската борса до някъде знам, че по новия закон трябва да имаш 12 от 18 месеца работни, но тези 12 месеца трябва да са  от Англия или не
В България нямам прекъсване освен, че съм била за 1 месец на борса през Август месец 2015.

P.G.H.R.

Re: Право на борса след 31.12.2017
Отговор 32 | 28.06.2018, 11:51
Ето ТУК Делфинчето е отговорила на почти същия въпрос.
Само не знам дали ще има промени във връзка с брекзит.
Ако отговаряте на всички други условия ще придобиете право на "пълна" борса след м. август, когато изтекат 3 г. от предишната.

Нефисе

  • Публикации: 5 / 0
Re: Право на борса след 31.12.2017
Отговор 33 | 28.06.2018, 11:56
Ето ТУК Делфинчето е отговорила на почти същия въпрос.
Само не знам дали ще има промени във връзка с брекзит.
Ако отговаряте на всички други условия ще придобиете право на "пълна" борса след м. август, когато изтекат 3 г. от предишната.

Благодаря, но само пак не разбрах дали 12 месеца трябва да съм в Англия останалото ми е ясно.

P.G.H.R.

Re: Право на борса след 31.12.2017
Отговор 34 | 28.06.2018, 12:04
От чл. 54а на КСО трябва да

...са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването...

Не е поставено изискване в коя държава са внесени. Трябва да са ви осигурявали за съответния риск.

busta18

  • Публикации: 2 / 0
Re: Право на борса след 31.12.2017
Отговор 35 | 04.07.2018, 16:15
Здравейте, драги съфорумници :)

Имам следния въпрос (проблем) - През последните 4 години съм работил в Англия, на трудов договор, без прекъсвания.

Тъй като ми се наложи да се прибирам по-експедитивно към България (наложи! :( ), не съумях да се регистрирам като безработен в Англия поради редица обстоятелства, но най-вече защото няма как да ходя до бюрото по труда там (изискват от време на време да се ходи там за подписи и т.н.).

Тъй като имам познат, който след прибиране от Англия беше назначен на временен трудов договор в България и освободен по член 64 мисля че беше (срочен договор), с цел да получава по-високо обезщетение в България, аз реших автоматично че това ще ми свърши работа и стана тя каквато стана - назначиха ме във фирма на познат (550лв заплата, за да не се набива на очи уж), освободиха ме при същите условия (временен договор) и днес след като отидох в НОИ, за да си подам документите ми казаха, че взимали предвид целия осигурителен период, но доходите само от България - това вярно ли е? (тоест да ми изплатят обезщетение от около 300лв вместо евентуално максималното обезщетение, което мисля че беше около 74 лв за работен ден)

Ако това е вярно - бих бил изключително благодарен, ако някой може да ме посъветва как "да си отворя вратичка", защото в единият случай бих разчитал на обезщетение в размер на 6 месеца по около 300лв, докато в другия случай биха изплатили 6 месеца по около 1500лв.

Благодаря много на всеки допринесъл със съвет или споделен опит.

Поздрави!

marpan_64

  • Публикации: 5668 / 475
Re: Право на борса след 31.12.2017
Отговор 36 | 04.07.2018, 16:26
Уважаеми(а) господине (госпожо) след като през последните 4 години сте внасяли осигуровки в Англия, как си мислите, че ще получавате ежемесечно по 1500 лева от България?

Нефисе

  • Публикации: 5 / 0
Re: Право на борса след 31.12.2017
Отговор 37 | 19.07.2018, 18:14
Здравейте, на 01.08.2015год. се записах в бюрото по труда, получих само един месец обещетение,. Искам да попитам дали на 01.08.2018(т.е. Тази година) ще имам право да се запиша или трябва да се брои и този месец в който бях на борса. Благодаря!

ХХХХХ

  • Публикации: 6289 / 921
Re: Право на борса след 31.12.2017
Отговор 38 | 19.07.2018, 18:44
Винаги можете да се запишете на борсата. :) Няма ограничения.
Ако питате за право на обезщетение - ако имате 12 месеца с осигуровки за безработица от последните 18, не сте пенсионер и не подлежите на осигуряване на друго основание,  ще имате право.
Ако питате онова за трите години - броят се от датата на отпускане на предходното обезщетение до датата на прекратяване на трудовия договор. Вижте си предишното разпореждане. Понякога има разлика между датата на "записване" и датата на отпускане.

Нефисе

  • Публикации: 5 / 0
Re: Право на борса след 31.12.2017
Отговор 39 | 19.07.2018, 18:50
На 10.09.2015 ми беше отпуснато само за един месец. Това означава, че трябва до 10да се водя на работа ли?

В момента тук са: 0 Потребители и 3 Гости


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook