Регистрация на икономически оператори в системата на Агенция Митници

07.01.2018, 22:44 70613 121

07.01.2018, 22:44
Публикации: 629 / 129
Модератор
Съгласно Заповед № ЗАМ-1203/13.09.2017 г. на директора на Агенция „Митници“ по чл. 66б, ал. 2 от Закона за митниците, която е обнародвана в „Държавен вестник“ бр. 77 от 26.09.2017 г., за икономическите оператори, които към 2.10.2017 г. притежават регистрация по реда на Заповед № ЗАМ-1127/04.11.2016 г. е предвиден преходен период в съответствие с раздел VI на Заповед № ЗАМ-1203/13.09.2017 г., в който следва да се регистрират съгласно новите изисквания.
Предвиденият преходен период за пререгистрация е от 02.10.2017 г.  до 31.01.2018 г. в рамките, на който ще могат да използват и съществуващите към момента регистрации за електронен обмен на информация с Агенция ,,Митници“.

На основание Заповед Nо ЗАМ-1203/32-254379 от 13.09.2017 на Агенция "Митници" обменът на данни между митническите органи и икономическите оператори може да се извършва само след регистрация в е-портала на Агенция  "Митници".

Регистрацията е еднократна и унифицирана за всички електронни услуги, които предлага DG TAXUD и Агенция "Митници".
В тази връзка е необходимо да направите своя еднократна регистрация в системата и след това да продължите процеса с делегиране на права и да посочите свой митнически представител.

Задължителни условия преди да пристъпите към регистрация са:
·  Да разполагате с валиден, квалифициран електронен подпис (КЕП), съгласно изискванията на Регламент (ЕС) No 910/2014 на Европейския парламент и на Съюза от 23.07.2014г;
·  Да сте законен представител на дружеството или законен упълномощен представител чрез нотариално заверено пълномощно;
·  Да разполагате с EORI номер, акцизен номер, ако ползвате такъв;
·  Да разполагате с уникален идентификатор ЕИК по чл.23 от Закона за търговския регистър или ЕИК по Закона за регистър БУЛСТАТ, когато титуляра е регистриран на територията на Република България.


Как да направите регистрация?

Стъпка 1: Влизате на сайта на Агенция " Митници" - Електронни Митници - Регистрация (горе в дясно) и създавате потребителски акаунт.

Може да използвате следния линк:
https://ecustoms.bg/eportal/public/Controler?control=UpdateForm&doc_def_id=14&row_id=1

Небоходимите инструкции и наръчник за регистрация са на следния линк:
https://ecustoms.bg/eportal/public/Controler?control=UpdateForm&doc_def_id=4&row_id=4&param_nav_id=1&param_is_actual=t

Електронни Митници - Актуални документи - Документи за регистрация.

Стъпка 2: Асоциирате Квалифицирания електронен подпис (КЕП) към потребителския си акаунт.

Стъпка 3: Регистрирате данните на дружеството и създавате електронна идентичност.

Стъпка 4: Създавате заявка за упълномощаване към вашия митнически агент, със съответен EORI  номер , за пряко митническо представителство.

След получаване на заявката за митническо представителство чрез системата на Агенция "Митници", вашият митнически агент ще я потвърди електронно и ще бъде в състояние да изготвя митнически декларации от ваше име.

От сайта на Агенция "Митници":
https://ecustoms.bg/eportal/public/Controler?control=ReaderForm&doc_def_id=35&row_id=1&param_news=33

#1 | 08.01.2018, 15:39
Публикации: 214 / 40
някаква идея какво ще се случва с ИО /фирма с ЕОРИ поради минали вносове/износи, която обаче не планира бъдещи такива скоро/, която пропусне този срок 31 януари?
#2 | 17.01.2018, 15:38
Публикации: 285 / 9
Здравейте! Случайно някой да е успял да направи тази регистрация? От сутринта се опитвам и съвсем се замотах :( Наистина ще съм много благодарен да има някой, който да ми окаже помощта си :)
#3 | 17.01.2018, 16:46
Публикации: 629 / 129
Модератор
До коя стъпка стигнахте?
За да синхронизирате с електронния си подпис след всяка стъпка рестартирайте браузера.
#4 | 17.01.2018, 17:25
Публикации: 285 / 9
До коя стъпка стигнахте?
За да синхронизирате с електронния си подпис след всяка стъпка рестартирайте браузера.
Здравейте!
Стигнах до стъпка две, но направих една грешка, понеже правя регистрацията с електронен подпис на упълномощено лице, а не бях прочел, че трябва да съвпадат данните от профила и КЕ. Направих един профил с имената и ЕГН на управителя на самото дружество. Опитах се да мина на втора стъпка и ми даде грешка, че данните не съвпадат. Тогава направих втори профил с идентични данни на акауна и КЕП. Но като мина вече на втора стъпка по подразбиране ме пренасочва към първия профил и грешката си остава :( Иначе рестартирах 100 пъти браузер, компютър, изтрих историята, но натисна ли втора стъпка пак същото. Цял следобед звъня на телефона за контакти, но всички оператори са заети и няма свързване ... Не зная дали ме разбрахте какви съм ги сътворил :(
#5 | 17.01.2018, 17:37
Публикации: 629 / 129
Модератор
Пробвайте да се регистрирате от друг компютър, като започнете всичко отначало.
#6 | 17.01.2018, 17:38
Публикации: 285 / 9
Пробвайте да се регистрирате от друг компютър, като започнете всичко отначало.
Пробвах втората стъпка на друг компютър и пак ме пренасочи към първия акаунт  :hmmm: :hmmm: :hmmm:
За информация - кой браузър ползвате?
#7 | 17.01.2018, 17:40
Публикации: 629 / 129
Модератор
Успешно се регистрирахме през Гугъл Хром.
#8 | 17.01.2018, 19:17
Публикации: 629 / 129
Модератор
Предлагам Ви щом не успявате да се свържете по телефона, да пишете на servicedesk@customs.bg , за да помогнат по казуса Ви.
Поставям и линк към въпроси по регистрацията в АМ, който може да е полезен:
https://eportalapachetest.ecustoms.bg/eportal/public/Controler?control=UpdateForm&doc_def_id=34&row_id=1&param_selector=3
#9 | 18.01.2018, 08:35
Публикации: 285 / 9
Предлагам Ви щом не успявате да се свържете по телефона, да пишете на servicedesk@customs.bg , за да помогнат по казуса Ви.
Поставям и линк към въпроси по регистрацията в АМ, който може да е полезен:
https://eportalapachetest.ecustoms.bg/eportal/public/Controler?control=UpdateForm&doc_def_id=34&row_id=1&param_selector=3
Благодаря! Успешен ден :)
#10 | 18.01.2018, 10:07
Публикации: 629 / 129
Модератор
Благодаря!
Успешна регистрация днес!  :smile1:
#11 | 18.01.2018, 15:21
Публикации: 285 / 9
Благодаря!
Успешна регистрация днес!  :smile1:
Благодаря! Още няма новини от АМ.
Може ли още едно въпросче - става въпрос за фирма, която се занимава с онлайн търговия. През Декември е направен внос от САЩ, стоката е освободена с митническа декларация. Предполагам и тази фирма трябва да се регистрира като ИО?
И има ли някакъв начин да се проверява кои фирми са регистрирани?
#12 | 18.01.2018, 21:14
Публикации: 154 / 5
Здравейте!
Стигнах до стъпка две, но направих една грешка, понеже правя регистрацията с електронен подпис на упълномощено лице, а не бях прочел, че трябва да съвпадат данните от профила и КЕ. Направих един профил с имената и ЕГН на управителя на самото дружество. Опитах се да мина на втора стъпка и ми даде грешка, че данните не съвпадат. Тогава направих втори профил с идентични данни на акауна и КЕП. Но като мина вече на втора стъпка по подразбиране ме пренасочва към първия профил и грешката си остава :( Иначе рестартирах 100 пъти браузер, компютър, изтрих историята, но натисна ли втора стъпка пак същото. Цял следобед звъня на телефона за контакти, но всички оператори са заети и няма свързване ... Не зная дали ме разбрахте какви съм ги сътворил :(

Оле, направо се побърках вече няколко дни! И при ме е така ,две регистрации ,като от тях втората вярна! И при мен се преплитат и даже не мога да мина на стъпка 2  Дава ми липсва индефикация! Много ще съм благодарна ,ако споделите отново какво се случва с вас!
#13 | 19.01.2018, 08:56
Публикации: 285 / 9
Оле, направо се побърках вече няколко дни! И при ме е така ,две регистрации ,като от тях втората вярна! И при мен се преплитат и даже не мога да мина на стъпка 2  Дава ми липсва индефикация! Много ще съм благодарна ,ако споделите отново какво се случва с вас!
Здравейте! Все още не са ми отговорили за съжаление. И няма как да продължа и от друг компютър, защото пак ме препраща към стария профил :( При първи новини ще пиша! Успех на вас и ако имате напредък, моля Ви също да споделите!
#14 | 19.01.2018, 09:00
Публикации: 3 / 1
Здравейте,
интересува ме как става тази регистрация. Моля да ми помогнете със следните съвети. Тъй като прочетох, че трябва първо добре да се направи акаунта, възможно ли е да се използва ел. подпис на счетоводителя - този ел. подпис, който се ползва пред НАП, НОИ и т.н.? Този ел. подпис е на друго име и с друг булстат. Въпросът е - ако има нотариално заверено пълномощно, че фирмата с EORI номера упълномощава притежателя на КЕП, т.е. счетоводителят, как трябва да се направи регистрацията в ел. портал на Агенция митница и възможно ли е това?
Благодаря Ви!
#15 | 19.01.2018, 09:27
Публикации: 285 / 9
Здравейте,
интересува ме как става тази регистрация. Моля да ми помогнете със следните съвети. Тъй като прочетох, че трябва първо добре да се направи акаунта, възможно ли е да се използва ел. подпис на счетоводителя - този ел. подпис, който се ползва пред НАП, НОИ и т.н.? Този ел. подпис е на друго име и с друг булстат. Въпросът е - ако има нотариално заверено пълномощно, че фирмата с EORI номера упълномощава притежателя на КЕП, т.е. счетоводителят, как трябва да се направи регистрацията в ел. портал на Агенция митница и възможно ли е това?
Благодаря Ви!
Здравейте! Принципно е възможно да се ползва подпис на счетоводителя, трябва да има нотариално заверено пълномощно, но не зная дали имат определена бланка или  се прилага това за пред НАП. Акаунта трябва да се направи с данните на притежателя на подписа !!! Задължително е това условие, иначе ще попаднете в нашия "капан", от който 3 дни няма излизане :)
#16 | 19.01.2018, 09:35
Публикации: 154 / 5
Здравейте! Все още не са ми отговорили за съжаление. И няма как да продължа и от друг компютър, защото пак ме препраща към стария профил :( При първи новини ще пиша! Успех на вас и ако имате напредък, моля Ви също да споделите!
Благодаря ,Мани!
И при мен е така! Чакам отговор на е мейла!  Ето къде съм писала: до: ServiceDesk@customs.bg
 дата: 17 януари 2018 г., 16:13 ч.
тема: проблем в Е регистрация -създадени два профила

Ако разбера нещо или имам отговор и аз ще пиша непременно!
От миналия ден звъня наред на всички телефони на Агенция Митници, с молба вътрешно да ме прехвърлят на някой от отдела ,но още не съм попаднала на такъв! Не помня вече ,но някой от тях ми каза ,че в гр София в централата правили регистрация и на място! Вие да сте чували такова нещо?
Ако е така ,аз съм от Пловдив и ако се наложи ще отида до София другата седмица!
#17 | 19.01.2018, 09:47
Публикации: 285 / 9
Благодаря ,Мани!
И при мен е така! Чакам отговор на е мейла!  Ето къде съм писала: до: ServiceDesk@customs.bg
 дата: 17 януари 2018 г., 16:13 ч.
тема: проблем в Е регистрация -създадени два профила

Ако разбера нещо или имам отговор и аз ще пиша непременно!
От миналия ден звъня наред на всички телефони на Агенция Митници, с молба вътрешно да ме прехвърлят на някой от отдела ,но още не съм попаднала на такъв! Не помня вече ,но някой от тях ми каза ,че в гр София в централата правили регистрация и на място! Вие да сте чували такова нещо?
Ако е така ,аз съм от Пловдив и ако се наложи ще отида до София другата седмица!
Здравейте! И аз съм писал на същия имейл. За регистрация на място честно казано за пръв път чувам, но ако е така и другата седмица нямам отговор, сигурно ще се наложи да отида на място :( Във всички случаи ще Ви пиша подробности ;)
#18 | 19.01.2018, 12:06
Публикации: 3 / 1
Благодаря за отговора, Мани! Благодаря!!! Ще пиша какво става с моята регистрация :) Благодаря още веднъж!
#19 | 22.01.2018, 09:07
Публикации: 154 / 5
Добро утро колеги,
ето това получих днес като отговор от АМ !  Това искане / бланка/ в техния саит ли да го тьрся ? Да бяха сложили линк ако е от сайта им,ама не!
Вие как го разбирате?
Бланка или от мен написано искане с данните описани в отговора им?

Здравейте,
Моля попълнете бланката с исканата информация за да можем да я придвижим
 към колегите от ниво 2.
Искане за изтриване да съдържа следните данни:
1.       Потребителско име (например sivanov):
 2.       Собствено, бащино и фамилно име на потребител:
3.       ЕГН на потребителя:
4.       Име на Икономически оператор, който е регистриран от този юзер по
 погрешка (този ИО не трябва да има друг регистратор, друг собственик
 регистрация, други суперпотребители, други служители, назначени профили,
направени делегации).
5.       Идентификатор на ИО (например 130691973):
 6.       Тип на идентификатор на ИО (например ЕИК) (може да е Булстат, ЕГН,
ЛНЧ, Друг):
7.       ЕОРИ (ако има):
8.       АН (ако има):
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група