Освобождаване по чл. 325 ал. 1 т. 9 и болничен престой

14.11.2017, 12:20 329 9

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


polyn

  • Публикации: 9 / 0
Моля помогнете ми с този казус. Служител, който е в болничен престой, минава на ТЕЛК и решението е 100 % с чужда помощ и НЕ МОЖЕ да изпълнява тази длъжност. Какво да направя? Мога ли да го освободя по чл. 325 ал. 1 т. 9 и от кога? Лицето най-вероятно ще бъде много дълго в болница. Трябва ли да го изчакам да се върне на работа или мога по време на престоя в болница с болнични да го освободя по предписание на медицинските органи? И трябва ли да му предложим друга длъжност или да го освобождаваме?
Предварително благодаря.

P.G.H.R.

За първи път ли минава на ТЕЛК и решението при вас ли е вече?
Какво пише в него като препоръки за работа?
Връщал ли се е изобщо на работа или е все в отпуск по болест?

Catch-22

  • Публикации: 147 / 13
изчаквате да свъшат болничните и тогава или му предлагате подходяща позиция, ако има, или го освобождавате, по здравословни причини. Лицето няма как да получава болнични с диагноза свързана със заболяването в издаден телк.

polyn

  • Публикации: 9 / 0
За първи път ли минава на ТЕЛК и решението при вас ли е вече?
Какво пише в него като препоръки за работа?
Връщал ли се е изобщо на работа или е все в отпуск по болест?

Да, за първи път минава на ТЕЛК, в решението пише че "не може да изпълнява тази длъжност", не се е връщал на работа, защото е в болница.

polyn

  • Публикации: 9 / 0
изчаквате да свъшат болничните и тогава или му предлагате подходяща позиция, ако има, или го освобождавате, по здравословни причини. Лицето няма как да получава болнични с диагноза свързана със заболяването в издаден телк.
Ами като е в болница, как да го освободим, той представя болничен. Да го освободим по време на болничен на основание чл. 325 ал. 1 т. 9???

Catch-22

  • Публикации: 147 / 13
освобождавате го след като свършат болничните, те не са безкрай, особено предвит факта че болнични с диагнозата на телк-а не се издават. 20 лева месечно е пренебрежимо малка сума за да се чудите какви гимнастики да вършите за да освободите неправомерно човека докато текат болнични

P.G.H.R.

Написаното от Параграф 22 плюс, че евентуално трябва да се съобразите дали има право на обезщетение съгласно текста на чл. 222 (2) от КТ.
Успех и късмет!

polyn

  • Публикации: 9 / 0
Т.е, ако не представи нов болничен спокойно можем да го освободим? В този случай нали не трябва разрешение от ИТ?

b.e.georgieva

  • Публикации: 51 / 5
Здравейте.Предписанието ви на ТЕЛК гласи,че работника не може да изпълнява тази длъжност а не,че не може да ползва отпуск поради временна нетрудоспособност  :good:
Според мен изчакайте както каза колегата да изтекат болничните и след това прекратете договора на основание чл.325 ал.1 т.9 като начислите обезщетение на основание чл.224 и чл.222 ал.2/ако отговаря на условията/

n_alex76

  • Публикации: 1252 / 139
Насочвам вниманието Ви и към съдебната практика.
http://www.telk.info/2015/03/325-9.html

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група

Харесайте ни във Facebook