Осчетоводяване на запорирана сметка на поръчител(фирма)

20.10.2017, 13:34 1941 1

20.10.2017, 13:34
Публикации: 149 / 36
Здравейте колеги,

за пръв път ми се случва подобен казус и се двоумя - как да процедирам чисто в счетоводното отразяване на ситуацията.
Една от фирмите при мен и едно физическо лице са била поръчител по кредит на друга фирма.
Съответно другата фирма не си е платила кредита.
Банката завежда дело, осъжда, стига се до поръчителите и съответно ЧСИ запорира и дърпа всички пари от сметката на нашето дружество.
Още повече в момента в банкирането сметката е с отрицателна сума от 10 хил лева, тъй като не е имало налични достатъчно средства да покрият цялото задължение.
Не знам как да отразя счетоводно тези дръпнати пари за това дело  - освен като данъчно непризнати разходи в 609?
Другото което се чудя този минус на сметката от 10 хил лв дали трябва ли да го заведа като някакво задължение, но тук има и друго нещо - все пак този кредит е с двама поръчители и по някое време може да вземат пари и от физическото лице поръчител и тази сума да намалее, което ще доведе до некоректно отразяване на задължение за 10 хил. лв. при мен.

Малко объркано го написах, дано ме разберете :)
#1 | 20.10.2017, 17:24
Публикации: 93 / 20
Здравейте,

Според мен, със сумата над това, което ЧСИ е “дръпнал“ (т.е. 10 000 лв.) въобще не трябва да правите каквито и да било записвания.
За останалите ви съждения, съм на същото мнение.

P.S. Ако все още не сте, най-добре да уведомите клиентите на дружеството да не плащат по банков път, а по касов (ако има такава възможност, в см. на ЗОПБ) или да отложите за известен период плащанията им.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група