Право на трудова борса при работа по чл. 114 - до 40 часа месечно

27.09.2017, 10:55 2273 8

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


ruivmit

  • Публикации: 12 / 1
Здравейте,
Работя на трудов договор по чл. 114 от КТ /до 40 часа месечно/. Така е от ноември 2016 г. Нямам друг работодател. През последните 15 месеца това е единственото ми трудово правоотношение. Осигурителни вноски се внасят върху реално изработеното - имам месеци, в които са ми внасяни осигуровки върху 200 лв. БТВ, имам месеци с осигуровки върху 2600 лв. БТВ.
Имам ли право на обезщетение от трудовата борса?
Изискването, съгласно чл. 54а от КСО е:
"Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването".
Но не мога да разбера - това означава ли 9 месеца осигурителен стаж или просто 9 поредни месеца внесени осигурителни вноски за фонд "Безработица"?
Звънях в НОИ - доста го обсъждаха и не можаха да ми дадат отговор. Казаха да подам документи и тогава ще се разбере.
Благодаря на всички отзовали се.

Sillvy

  • Публикации: 132 / 13
Според мен си е "внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването".  Т.е. не се говори за осигурителен стаж, а вноски. Ако погледнем лицата работещи на 4 часа, те за 15 месеца работа имат приблизително 8 месеца осигурителен стаж, което пък не им пречи да взимат обезщетение.

ХХХХХ

  • Публикации: 5222 / 728
От голямо значение е разпределението на работното време и вноските.
Ако сте работили всеки работен ден по 2 часа и това е отразено в Д1, то имате осигуровки за безработица за целия период.
Ако сте работили 5 дни по 8 часа, а през останалите не сте и в Д1 са отразени периоди без осигуряване, има голяма вероятност да нямате 9 от 15.
Вземете си ПИК от НАП, ако нямате, и вижте по колко дни в осигуряване имате през последните месеци.

ruivmit

  • Публикации: 12 / 1
В Д1 е посочено осигуряване във всички работни дни по 2 часа

ХХХХХ

  • Публикации: 5222 / 728
В Д1 е посочено осигуряване във всички работни дни по 2 часа
Тогава нямате проблем с борсата.

Само една забележка: по чл.114 отдавна отпадна условието до 5 дни (40 часа) месечно. Гледам, че в други теми давате съвети, свързани с осигуряването.... Би трябвало да познавате по-добре КТ.

ruivmit

  • Публикации: 12 / 1
Благодаря, за отговора.
Знам, че по чл. 114 отпадна условието до 5 дни (40 часа) месечно. Нарочно го оставих, защото така е по договор.

Бия

  • Публикации: 2 / 0
Здравейте! От 03.10.2017 год се водя на работа след майчинство!Работя само уикендите ,т.е половината от часовете които трябва! Предстои оцаче закриване на обект и искам да попитам имам ли право да отида на борсата при условие ,че имам срочен трудов договор на 4 часа при друг работодател от миналия месец?

P.G.H.R.

Малко ме обърква фактът, че задавате въпроса в тази тема, но отговорът е, че да, имате право, ако отговаряте на условията по КСО.
Не разбрах дали сте назначена на безсрочен (срочен) ТД на 4 ч. или сте назначена по чл. 114 от КТ.
И не знам дали питате само за "правото" си да отидете на борсата или за сумата на обезщетението.
Уточнете подробностите, сигурно отговорът ми не е пълен.
 :smile1:

delphine

  • Публикации: 7713 / 1277
Предстои оцаче закриване на обект и искам да попитам имам ли право да отида на борсата при условие ,че имам срочен трудов договор на 4 часа при друг работодател от миналия месец?

Ако продължавате да го имате този срочен трудов договор няма как да отидете на борсата независимо, че се закрива обектът по първия ТД.
/ И на мене ми звучи малко неясно зададен въпросът обаче /

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група

Харесайте ни във Facebook