НАП проверява фирмите с голяма касова наличност

30.08.2017, 10:48 13939 104

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


svetlamix

  • Публикации: 12 / 0

Мартина Колева

  • Публикации: 3 / 0
А какво означава "големи касови наличности"? 1 милион, 100 хиляди, 10 хиляди?
Суми над 100 хиляди.

I'm not

  • Публикации: 68 / 2
Днес получихме писмо от НАП, адресирано до собственика на фирмата. Това дали е шаблон или сме на прицел?

gnd

  • Публикации: 35 / 3
Ние също получихме днес такова писмо в което пише ако имаме скрито разпределение на печалбата в 14 дневен срок  да го декларираме иначе следва проверка на касовата наличност на фирмата.

Itn

  • Публикации: 22 / 2
Преди малко и аз получих такова писмо, а най-интересното е че фирмата е ЕТ, което е ЗП. Всеки месец съм на проверки в НАП и никой не е правил на въпрос касата. Все пак е ЕТ и разполага с печалбата си по всяко време и затова данъкът е 15%. Дали са ми 14-дневен срок в гад. дек. по чл.50 да декларирам скрито разпределение на печалбата. Ако някой може да ми каже как се декларира скрито разпределение на печалбата на ЕТ ще съм много благодарен :smile1:. Сега от понеделник ще е ходене по мъките в  НАП да обяснявам, че ЕТ нямат скрито разпределение на печалбата, понеже в писмото пише, че ако не го декларирам в  14-дневен срок автоматично проверка.

delphine

  • Публикации: 6720 / 1107
Сега от понеделник ще е ходене по мъките в  НАП да обяснявам, че ЕТ нямат скрито разпределение на печалбата, понеже в писмото пише, че ако не го декларирам в  14-дневен срок автоматично проверка.

Ние също получихме днес такова писмо в което пише ако имаме скрито разпределение на печалбата в 14 дневен срок  да го декларираме иначе следва проверка на касовата наличност на фирмата.

Оставам с впечатлението, че това е една доброволна покана да се декларира скрито разпределение на печалбата, АКО има такова. Защо трябва да  ходите и да обяснявате, че нямате ???

delphine

  • Публикации: 6720 / 1107
доброволна покана - исках да напиша покана за проява на добра воля от страна на фирмата  :smile1:

deny51@abv.bg

  • Публикации: 239 / 8
доброволна покана - исках да напиша покана за проява на добра воля от страна на фирмата  :smile1:
И аз днес получих такова писмо.Какво значи скрито разпределена печалба.Касовата наличност е само от основната дейност на фирмата.Дивидент има разпределен през 2016.Какво да доказваме.

bobo

  • Публикации: 1980 / 244
Всички вие имате стотици хиляди в касите ли?

PetiaDCh

  • Публикации: 24 / 0
и при нас, за 2 различни фирми едно и също писмо. Интересувам се по-скоро, ако се подаде коригираща декларация с някаква сума в перото "Скрито разпределение на печалбата", какво следва после? Очаква се проверка ли, щом отпада санкцията от 20%, какво следва от страна на НАП?

bobo

  • Публикации: 1980 / 244
Казвате им "елате и ни проверете".

Itn

  • Публикации: 22 / 2
Казвате им "елате и ни проверете".
Какво казваме ела и ни провери фирмата е ЕТ и то разполага с печалбата си по всяко едно време затова данъкат е 15%.

bobo

  • Публикации: 1980 / 244
Освен ЕТ-та има и други.
Ако посочените пари са налични в касата проблеми няма.

PetiaDCh

  • Публикации: 24 / 0
то на всички е ясно, че ако по документи са 100х, най-вероятно дефакто са налични 10-20х (в най-добрия случай). Аз си мисля, че коригиращата декларация за 2016 не е вариант, защото ако няма 20% върху сумата, то ще има глоба/санкция заради самата ГДД плюс лихви, и данъка от 5%...

Itn

  • Публикации: 22 / 2
то на всички е ясно, че ако по документи са 100х, най-вероятно дефакто са налични 10-20х (в най-добрия случай). Аз си мисля, че коригиращата декларация за 2016 не е вариант, защото ако няма 20% върху сумата, то ще има глоба/санкция заради самата ГДД плюс лихви, и данъка от 5%...
Какви глоби "В този смисъл настоящото съобщение може да се счита и като такова по чл.103, ал.1 от ДОПК. Подаването на новата декларация се извършва в 14-дневен срок от получаване на настоящото съобщение в компетентната териториална дирекция на НАП. По този начин по отношение на дружеството биха се реализирали благоприятните последици на чл. 267, ал. 2 от ЗКПО, а именно отпадане на административнонаказател ната отговорност за извършено скрито разпределение на печалбата. ", те ти разрешават да направиш корекция и да внесеш само данъка върху дивидента и лихвата разбира се.

PetiaDCh

  • Публикации: 24 / 0
ами това, не касае ли случая:
Чл. 261. (1) Данъчно задължено лице, което не подаде декларация по този закон, не я подаде в срок, не посочи или невярно посочи данни или обстоятелства, водещи до определяне на дължимия данък в по-малък размер или до неоснователно намаляване, преотстъпване или освобождаване от данък, се наказва с имуществена санкция в размер от 500 до 3000 лв.

delphine

  • Публикации: 6720 / 1107
Всъщност , ако фирмата има счетоводни касови наличности и подаде сега корекция означава, че признава скритото разпределение на печалбата. Ако обаче разпредели в този момент дивидент не следва да подава корекция , мисля.
Интересно, че такова писмо съм получила за едно ЕТ с касова наличност от 4000 лв..

delphine

  • Публикации: 6720 / 1107
Писмата завършват с текста :
" По отношение на лицата, които в 14 дневен срок не подадат коригиращи декларации, когато са налице основания за това , ще бъдат предприети своевременно контролни действия."

Има фиктивна касова наличност - подаваме корекция само тогава. Това не изключва възможността да "изплатим" дивидент, за да приведем касовата наличност в съответствие. Ефектът за фиска ще е един и същ.

Itn

  • Публикации: 22 / 2
ами това, не касае ли случая:
Чл. 261. (1) Данъчно задължено лице, което не подаде декларация по този закон, не я подаде в срок, не посочи или невярно посочи данни или обстоятелства, водещи до определяне на дължимия данък в по-малък размер или до неоснователно намаляване, преотстъпване или освобождаване от данък, се наказва с имуществена санкция в размер от 500 до 3000 лв.
Имам чуството, че нещо не си много в час колега, и само е заяждаш вместо да дискутираме темата, може да прочетеш ЗКПО и ЗДДФЛ
чл.75, ал(3) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., доп. - ДВ, бр. 15 от 2013 г., в сила от 01.01.2013 г., изм. - ДВ, бр. 97 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) В случаите по ал. 1 при откриване през текущата година на счетоводна грешка, свързана с предходната година, за която е подадена годишна данъчна декларация и законоустановеният срок за подаването ? е изтекъл, данъчно задълженото лице може еднократно в срок до 30 септември на текущата година да коригира данъчния финансов резултат и данъчното задължение чрез подаване на нова декларация. В останалите случаи по ал. 1 данъчно задълженото лице уведомява писмено компетентния орган по приходите, който в 30-дневен срок от получаване на уведомлението предприема действия за промяна на данъчния финансов резултат и на задължението за съответния данъчен период. 
 
Чл. 53. (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) (1) Годишната данъчна декларация се подава в срок до 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода.

(2) При откриване на грешка в декларираните данни и обстоятелства, основата и определените задължения след срока по ал. 1 данъчно задължените лица имат право, еднократно в срок до 30 септември на годината, следваща годината 
 

delphine

  • Публикации: 6720 / 1107
Какво казваме ела и ни провери фирмата е ЕТ и то разполага с печалбата си по всяко едно време затова данъкат е 15%.

Не знам как допускат да бъдат разпращани писма на ЕТ с текстове за скрито разпределение на печалбата и дивиденти. Явно трябва регулярно да си даваме парите на собственика и да не се трупат в касата . И да дойдат на проверка и да не намерят парите - какво следва ? Едно нищо.
 / става дума за ЕТ, разбира се /

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група

Харесайте ни във Facebook