Обезщетение за безработица и възнаграждение по граждански договор

17.07.2019, 10:54 8541 52

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Pooh1

• Публикации: 1 / 0
Здравейте!
Обръщам се за съвет по един объркан казус.
Фирма работодател изчезва докато служителка е в отпуск по майчинство, съответно никой не подава декларации за осигуровки и за втората година майчинство. Трудовият договор не е прекъснат към днешна дата. Втората година (за отгеждане на дете) изтече в края на юни. Инспекция по труда предлага служебно прекратяване на трудовия договор. Майката има гражански договр за 500 лв на месец бруто. Питането е когато трудовият договор бъде прекратен служебно, тя ще може ли да се запише в Агенция по заетостта за обезщетение за безработица, при положение, че липсват осигуровки по вина на работодател и предвид гражданския договор?
Благодаря на всички, които вземат отношение!

Lila

• Публикации: 23 / 4
Към ххххх
Задължението за осигуряване е обвързано с получения доход и при доход под 560 лв, след приспадане на НПР няма задължение за осигуряване - КСО чл.4, ал.3, т.5

Pupeshche

• Публикации: 2275 / 240
Да, Х-четата това казва от известно време.
И аз това казах, ама по най-объркания възможен начин.
Това, че лицето е получило плащането на куп не е важно. Важно е за какъв период е извършен труда и колко е месечното възнаграждение. И 7000 лева възнаграждение, изплатено през декември, но касаещо цялата 2019 г., няма да подлежи на осигуряване.

Lila

Напротив, ако се изплати сума само веднъж през м.12.2019г ще се дължат осигурителни вноски и ще се подаде Д1 до 25-то число на следващия месец- КСО чл.6 ,ал.4. - Осигурителни вноски и осигурителен доход.И при този случай ще трябва да връща обещетение за м.12 ако получава такова / хипотетично/.

ely_g

• Публикации: 115 / 12
Ще се подадат 12 броя Д1 (за всеки месец положен труд). Съответно във всяка декларация дохода ще бъде 1/12 от изплатената на куп сума през декември и няма задължение за осигурителни вноски.

Lila

Точно така ,но едва ли ще има задължение за подаване на Д1, тъй като няма да има никакви осигурителни вноски, вкл. и ЗО.

Pupeshche

Няма да се подава Д1 и няма да се дължат осигуровки! Освен, ако лицето не е осигурено на друго основание разбира се, но тук не говорим за такъв казус.

ХХХХХ

• Публикации: 6075 / 881
Точно така ,но едва ли ще има задължение за подаване на Д1, тъй като няма да има никакви осигурителни вноски, вкл. и ЗО.

Че е така, както казва ely_g (и Пъпешчето и други включили се), така е. Само дето Вашия отговор  N 45 е в противоречие с отговора Ви N43 и всички предходни отговори.

Питащия вече  има нужния отговор (въпреки Вашите включвания) и смятам темата за приключена

shantararam

• Публикации: 2 / 0
Извинявам се, ако някъде е разисквано вече, но не успях да открия информация по моя казус.

До месец Август се водя на трудов договор, който работодателят ми решава да прекрати поради негови си причини. В момента чакам съкращаването, за да мога да подам документи за борса, която ще продължи 4 месеца (до м. Ноември).

Преди това, през месец април имам подписан граждански договор за услуги с аванс около 3000 лв, като за месеца на превода има платени осигуровки. ГД е със срок не повече от 100 дни, като се очаква второ плащане по този договор някъде през Октомври - Ноември.

Та така съвпаднаха нещата, че губя трудовият си договор, но имам ГД с друга фирма за други услуги, което ме обърква. Имам ли право на трудова борса за следващите 4 месеца, след като имам подписан ГД през април месец? В ГД няма конкретна времева рамка, но е записано "за не повече от 100 дни". Съответно този договор трябва ли да го декларирам някъде, след като скоро ще загубя трудовите си правоотношения?

Pupeshche

Колко е сумата по ГД и колко време ще се извършва дейността по него?

ХХХХХ

Ако ТД е прекратен например на 02,08., то за м.08 сте "осигурен на друго основание" и по ГД ще се дължат осигуровки. Независимо от сумата.. След като има осигуровки, не отговаряте на условията за отпускане на обезщетение за безработица.
Ако ТД е прекратен считано от 01,08, /31,07, е последен работен ден/ и сумата по ГД разделена на месеците на действие на този ГД, намалена с 25%, е под 560 лв - по ГД няма осигуровки и имате право на обезщетение за безработица. Ако сумата е над 560 - ще има осигуровки и няма борса .

shantararam

• Публикации: 2 / 0
Извинявам се, това със 100-те дни явно съм го разбрал погрешно и не е записано в предмета да ГД. ГД е със срок до приключване на дейностите по проекта, което е обозначено със срок 31 октомври 2019. Междувременно не се заплаща нищо по ГД освен авансът през април. Ако се вземе крайното плащане през октомври, средно-аритметичното възнаграждение за месеците се падат над минималната заплата. Какво трябва да направя точно в случая и лишавам ли се с този ГД от трудова борса?

Благодаря и хубав ден!

ХХХХХ

Значи ГД е за седем месеца. При това условие и при 25% нормативно признати разходи, ако брутната сума по договора е 5227 лв има осигуровки и нямате право на обезщетение. Ако брутната сума е 5226 лв може да имате право на обезщетение за безработица.
Датата на плащане не е от голямо значение. Важното е кога е положен труда (целия период на на ГД)

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост

Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook