ОПР в Бюджетните предприятия - грешка в публикация или реалност?

06.07.2017, 15:55 5019 6

06.07.2017, 15:55
Публикации: 4 / 0
Здравейте! Тъй като от известно време проявих интерес към счетоводството и по-конкретно това в публичния сектор започнах да чета различни разработки и статии за същността му. В изчетената от мен литература научих, че елементите на ГФО в тези предприятия включват само баланс, приложения и отчет за касовото изпълнение на бюджета. В публикация на човек, занимаващ се с това обаче се твърди, че бюджетните предприятия съставят и отчет за приходите и разходите.
От тук и въпроса ми - необходимо ли е да се съставя ОПР в публичния сектор или е допусната грешка в публикацията?
#1 | 06.07.2017, 16:03
Публикации: 4400 / 737
Поне аз не съм виждал ОПР. Може да погледнете тук файла на баланса и на месечните касови отчети: http://www.minfin.bg/bg/page/1155
#2 | 06.07.2017, 16:54
Публикации: 4 / 0
Благодаря! Точно както си мислих. Уви, след като съм нов в тези неща, ЗС и ЗПФ само ме объркаха допълнително, след като се правят препратки от единия към другия закон към Заповед на МФ за изискванията за съставяне на отчети от бюджетни предприятия, която така и не открих. Очевидно все още не се съставя ОПР в публичния сектор.
Да разбирам ли, че елементите на ГФО (баланс, отчет за касово изпълнение на бюджета и прилжения) са все още актуални и няма добавени такива с промените от 01.01.2017г?
#3 | 06.07.2017, 17:04
Публикации: 4400 / 737
На страницата, която ви показах нещата са съвсем актуални към 30.06.2017 г. Може да прегледате и по-старите ДДС-та от тази и миналите години, както задължително и ДДС 20/2004 г. (но в него някои неща са променени в последствие).
#4 | 06.07.2017, 22:47
Публикации: 4 / 0
Всъщност се оказва, че е издадена заповед от МФ, която доста променя нещата. Заповедта е № ЗМФ-1338/2015 г., която е в сила и за тази година и гласи, че ГФО на бюджетните организации включват баланс, отчет за приходите и разходите, отчет за касовото изпълнение на бюджета и приложения.
Не съм сигурен вече на какво да вярвам - на ДДС 20, на тази заповед или на хора с реален опит с които разговарях днес. Никой не успя да ми даде точен отговор. Отговорите звучаха по-скоро като "би трябвало, но...".
#5 | 07.07.2017, 11:31
Публикации: 4400 / 737
Във вчерашният ми постинг в 16:03 съм излъгал. Оказа се вярно - във файла за баланса има страница за ОПР, която се попълва автоматично и която даже съм "попълвал" за миналите години :) Та - доверяй, но проверяй :)
#6 | 07.07.2017, 17:25
Публикации: 4 / 0
Благодаря за потвърждението! Колкото повече трудове на специалисти изчитам, толкова повече разбирам колко много имаме да наваксваме спрямо ЕС и МССПС и конкретно в случая МССПС 1 и финансовите отчети, които се изготвят в публичните предприятия в другите членки на ЕС. Разликите в изготвяните отчети са доста сериозни.

Не знам как се процедира във форума, но за мен темата е изчерпана и е за заключване.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група