Майка освобождавана от Инспекция по труда...

22.06.2017, 14:08 8056 19

22.06.2017, 14:08
Публикации: 7 / 0
Здравейте , Имаме следния случай - майка назначена при работодател А е в отпуск по по чл. 164, ал. 1 КТ . Работодател А продава фирмата си на някакво лице преди четири месеца , майката която е бременна с второ дете , разбира това и желае да бъде освободена чрез Инспекцията по Труда от Работодател А, като подава заявление на 12,04,2017г. От инспекцията от труда и казват да я назначат някъде на втори трудов договор докато тече проверката в ИТ. След като свършва с ИТ веднага отива в НОИ , там и казват че втория работодател трябва да я назначи на работа за един ден и следт това да подаде Заявление за промяна обстоятелства . И от тук започва сагата , втория работодател , който сме ние я назначаваме на втори ТД и подаваме заявление в НОИ за промяна на обстоятелствата в следствие на което НОИ спира майчинството на майката - Причина подадени две заявление на едно и също основание . При проверка в НОИ се оказва че няма подадено такова заявление от ИТ във връзка с работодател А, защото проверката още не е приключила - т.е. -лицето още не е освободена от Работодател А. И сега започва следващия кошмар , майката ще получи на 26 юни болничен от 45 дни преди раждане . моля някой да даде съвет , какво правим ние втроия работодател при това положение , защото се оказа че само основния работодател може да прави промени по обстоятелствата . Можем ли ние сега да и променим ТД от втори по чл. 111 на друг по чл.67 ал.1,т.1 от КТ или трябва да питаме пак ИТ .Моля за съвет , какво да правим ние като втори работодател ?
#1 | 22.06.2017, 14:34
Публикации: 1187 / 228
Омазана е прекрасно работата, а и в момента още няма реално освобождаване от основния работодател, доколкото разбирам и Инспекцията не е дала разрешение(и много трудно дава за майки по принцип). Вие още нямате качество на основен работодател, в конкретната ситуация, освен всичко останало. Вашата работа е да чакате развитието на нещата и когато основното правоотношение бъде прекратено, може да предприемете действия. Тогава вашия договор трябва да се трансформира в основен, Това не може да стане с ДС за договор по чл. 111. Последния трябва да се прекрати и сключи нов, безсрочен(както казвате). Най-гладко това може да стане със заявление за освобождване по чл. 325, ал. 1, т. 1 от КТ, който не попада под закрилните разпоредби на чл. 333...
#2 | 22.06.2017, 15:06
Публикации: 132 / 13
Промени в обстоятелства може да прави само работодателят, който е подал въпросното обстоятелство. Както каза Hrili в момента няма какво да направите, освен да чакате да се прекрати първият договор. Като получи болничния за 45те дни си го предайте в НОИ, тук не виждам какъв е проблемът.

 Не разбрах, защо въпросната майка не е подала молба за напускане, а ходи в ИТ? :hmmm:
#3 | 22.06.2017, 15:21
Публикации: 1187 / 228
...
 Не разбрах, защо въпросната майка не е подала молба за напускане, а ходи в ИТ? :hmmm:

Този момент за себе си го свързах с обстоятелството, че "Работодател А продава фирмата си на някакво лице преди четири месеца , майката която е бременна с второ дете , разбира това и желае да бъде освободена чрез Инспекцията по Труда" - вероятно жената просто няма към кого да се обърне, за да й приключат правоотношението...
#4 | 22.06.2017, 15:33
Публикации: 132 / 13
На мен ми звучи, като че някой да е продал просто фирмата.  Не пише че въпросната е спряла дейност и се е укрила или пък, че не подават Д1. Пък ако не подават Д1, май майчинството ще й спре доста преди да почне на втори договор или?  :blush:

Но може и да си прав... А на мен ми е жега!
#5 | 22.06.2017, 15:59
Публикации: 1187 / 228
Смяната на собствеността на фирмата сама по себе си не е обстоятелство за прекратяване на трудовото правоотношение по подобна процедура. В тази връзка ми е странно подобно развитие, но все пак ние разполагме с ограничена информация, с която гадаем, обаче оставам с впечатление, че май и допълнителния работодател май е поставен в същото положение.


п.с. А и майките изпитват вопиюща потребност да се самоограмотяват и ограмотяват другите майки фичически по градинки и виртуално с помощта на БгМама...
#6 | 22.06.2017, 16:05
Публикации: 132 / 13
За БгМама или добро, или нищо! :stop: (не знаеш, кой те чете! И няма ли да изскочат няколко мами от зад ъгъла)
#7 | 22.06.2017, 16:10
Публикации: 3326 / 256
Като зададеш въпрос на чичо Гугъл и веднага отговора се намира в БгМама :)
#8 | 23.06.2017, 13:18
Публикации: 7 / 0
Смяната на собствеността на фирмата сама по себе си не е обстоятелство за прекратяване на трудовото правоотношение по подобна процедура. В тази връзка ми е странно подобно развитие, но все пак ние разполагме с ограничена информация, с която гадаем, обаче оставам с впечатление, че май и допълнителния работодател май е поставен в същото положение.


п.с. А и майките изпитват вопиюща потребност да се самоограмотяват и ограмотяват другите майки фичически по градинки и виртуално с помощта на БгМама...

Ами просто новия собственик и някой който е бушон , така се оказа ... . майката няма към кой да се обърне и затова прекратява през ИТ.  Като цяло се оказа че по служебен път от НОИ ще направят промените в обстоятелствата. Вчера като бях в ИТ и на въпроса ми Аз като втори работодател на основание чл.111 , как да прекратя ТД за да назнача майката при мен на основание чл.67 ми беше казано да е по чл. 325 ал.1 т. 1 от КТ по взаимно съгласие . Но тук  сега колеги ми казват че това било безумие . ... тотално се обърках какво да правим.
#9 | 23.06.2017, 14:33
Публикации: 1187 / 228
Аз по-горе ви казах същото. Защо да е безумие да освободите майката по чл. 325, ал. 1, т. 1, за да я преназначите на безсрочен трудов договор? Какви са техните аргументи, та да определят, аджеба, подобен вариант като "безумие"? И какво ви предлагат като алтернатива - и вие на свой ред да го направите чрез Инспекцията, ли?
#10 | 23.06.2017, 14:52
Публикации: 132 / 13
Единствената пречка, която виждам аз е, че майката излиза в болничен от 26ти. Т.е. ако до тогава не е станала врътката, до 135тия ден нищо не може да се направи. Ще си седи на допълнителен, който всъщност ще е основен (след прекратяването от работодател А) и ще се чудите накрая, какво да нанасяте в ТК и т.н...
#11 | 23.06.2017, 15:10
Публикации: 7 / 0
т.е. ако днес аз  пусна уведомление за прекратяване на ТД който е по чл.111 и отново от днес го напрява нов ТД по чл.67 ал. 1 ще е най безболезнено за всички ... защото днес от Инспекцията по труда преди час са и казали че най късно във втроник сутринта ще има документа за освобождаване .
#12 | 23.06.2017, 15:56
Публикации: 132 / 13
Е зависи от кога ще й е прекратен договорът с работодател А.... Ако е прекратен от понеделник, днес нищо не можете да направите...
#13 | 23.06.2017, 15:58
Публикации: 7 / 0
не по всички правила трябва от 11.04,2017 година да и се прекрати договора с работодател А.
#14 | 23.06.2017, 16:23
Публикации: 132 / 13
А при вас от коя дата е?
#15 | 23.06.2017, 16:27
Публикации: 7 / 0
от 12.04.2017
#16 | 23.06.2017, 16:29
Публикации: 132 / 13
Значи от 12.04 вие сте единствен работодател, щом сте единствен сте основен независимо, че сте подали уведомление за допълнителен?  :blush:
#17 | 23.06.2017, 16:34
Публикации: 7 / 0
Значи от 12.04 вие сте единствен работодател, щом сте единствен сте основен независимо, че сте подали уведомление за допълнителен?  :blush:
и аз разсъждавам така ... но  НОИ казват основен работодател може да подава данни ... и това ме притеснява ... защото
#18 | 23.06.2017, 16:39
Публикации: 132 / 13
Нещо не сте се разбрали с НОИ, според мен.
#19 | 23.06.2017, 16:40
Публикации: 132 / 13
Трябва да тръгвам! Успех!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група