Преминаване от срочен трудов договор към безсрочен преди изтичането на срочния

22.06.2017, 10:20 6651 9

22.06.2017, 10:20
Публикации: 5 / 0
Здравейте, имам нужда от помощ при разрешаването на един казус.
Назначена съм в държавна фирма по допълнително щатно разписание на срочен трудов договор, който от шест години назад се прекратява всяка година в края на календарната година и сключвам с работодателя нов договор за следващата. Към 01.07.2017г. ще има ново щатно разписание, в което ще премина на постоянен трудов договор. Длъжността ще е нова за предстоящия щат. До сега съм изпълнявала функциите за тази длъжност възложени ми с вътрешна заповед от работодателя.
Въпросите които ще възникват преди датата 01.07. 2017г.са два:
Възможно ли е да премина на безсрочен трудов договор, чрез подписване на допълнително споразумение при условие, че се променя длъжността, срока и възнаграждението или трябва да се прекрати срочния трудов договор и да се подпише нов договор?
И в случай, че е необходимо подписването на нов договор със същия работодател, какво се случва с платения годишен отпуск? Необходимо ли е  ли към датата на прекратяване да се изплати или ако е възможно да се ползва? Или има възможност, да го ползвам след тази дата в размера, който ми се полага за цялата година?
#1 | 22.06.2017, 10:35
Публикации: 679 / 25
1.Срочният ТД се прекратява,най-добре по взаимно съгласие.
2.За платения неизползуван платен годишен отпуск ви изчисляват обезщетение на основание чл. 224, ал. 1 от Кодекса на труда.
3.Сключване на нов трудов договор от 01.07.2017 г.
#2 | 22.06.2017, 10:55
Публикации: 4394 / 734
Според мен пък щом с ДС могат по отделно да се променят срок или длъжност или заплата, то могат да се променят и в съвкупност. Ще се избегне и проблема с отпуска.

Освен ако няма някакви вътрешни правила и изисквания.
#3 | 22.06.2017, 11:04
Публикации: 5 / 0
Според мен пък щом с ДС могат по отделно да се променят срок или длъжност или заплата, то могат да се променят и в съвкупност. Ще се избегне и проблема с отпуска.

Освен ако няма някакви вътрешни правила и изисквания.
Извинявам се, но това ваше тълкувание ли е или е обосновано  някъде законово.
#4 | 22.06.2017, 11:13
Публикации: 4394 / 734
Чл. 119. Трудовото правоотношение може да се изменя с писмено съгласие между страните за определено или неопределено време.

Доколкото горните неща са елемент от трудовото правоотношение не виждам проблем да се изменят, особено когато са в рамките на същото ТПО.
#5 | 22.06.2017, 12:00
Публикации: 5 / 0
Чл. 119. Трудовото правоотношение може да се изменя с писмено съгласие между страните за определено или неопределено време.

Доколкото горните неща са елемент от трудовото правоотношение не виждам проблем да се изменят, особено когато са в рамките на същото ТПО.
Благодаря  :good:
#6 | 22.06.2017, 15:48
Публикации: 5 / 0
1.Срочният ТД се прекратява,най-добре по взаимно съгласие.
2.За платения неизползуван платен годишен отпуск ви изчисляват обезщетение на основание чл. 224, ал. 1 от Кодекса на труда.
3.Сключване на нов трудов договор от 01.07.2017 г.
В случая никой няма претенции от двете страни, т.е. няма несъгласие. По скоро въпросът е дали може да се случи със споразумение или задължително се минава през прекратяване и подписване на договор.
#7 | 22.06.2017, 15:55
Публикации: 132 / 13
Не виждам, какво не ви харесва в отговора на bobo. Аз съм на неговото мнение, пускате си ДС и уведомление, и нямате проблем с отпуските.
#8 | 22.06.2017, 15:58
Публикации: 5 / 0
Не виждам, какво не ви харесва в отговора на bobo. Аз съм на неговото мнение, пускате си ДС и уведомление, и нямате проблем с отпуските.
Не , че не ми харесва отговора на bobo.
Коментарът ми се отнася до отговора на rayna.
Иначе мен това с ДС напълно ме устройва.
#9 | 22.06.2017, 16:17
Публикации: 4394 / 734
Отговорът на raynavh също е практикуван вариант, въпрос на договорки и сметки е кой от вариантите ще се избере :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група