Болничен от служител по втори трудов договор 2 пъти по 2 ч седмично.

29.05.2017, 10:12 4859 4

29.05.2017, 10:12
Публикации: 94 / 7
Здравейте ! Имам служител назначен на 2 пъти по 2 часа седмично, общо 16 часа за месеца. Служителят излиза в болничен. Би следвало да представи болничен и за вторият трудов договор (чл. 111), нали ?
#1 | 29.05.2017, 12:36
Публикации: 1187 / 228
Да, трябва да представи. Вие трябва да представите същия в НОИ, като посочите към момента на настъпване на заболяването лицето било ли е осигурено за риска - т.е. елементарно казано работило ли е предния ден.
От НОИ се мръщят на тези болнични по договори за определени дни, защото обърквали пропорциите и алгоритмите за изчисление на системата им при определяне размера на обезщетението. От три различни поделения са ме увещавали при ниски суми да посочвам фиктивно, че лицето не е било осигурено за риска по този договор, поради посочената причина...
#2 | 29.05.2017, 12:45
Публикации: 94 / 7
Ехаа, не знаех че може да има такъв проблем. Мислех, че ще мога да си го предам с електронния подпис и че ще бъде всичко наред. За сега само проверих файла с безплатната програма и не ми даде грешка, но тепърва ще видя като го подавам.
#3 | 29.05.2017, 13:26
Публикации: 1187 / 228
Разбира се, че можете да си го подадете без проблем и системата ще го приеме. Проблем би възникнал впоследствие - затова моя съвет е да изкоментирате въпроса с "вашето" си НОИ.  :wink1:

п.с. Не, че е в пряка връзка с темата, но има и най-различни тълкувания как е "най"-коректно да се посочват дните в декларация 1 при работа през определени такива. Едни институционални специалисти твърдят, че трябва да бъде реално(при което за един месец може да има десетина започвания и спирания, до степен да ги отвърли системата на НАП), други - че трябва да бъдат събрани като плътен период "от-до", трети - да бъдат приравнени към пълно работно време и каквото излезе...
#4 | 30.05.2017, 09:27
Публикации: 94 / 7
Съгласна съм с вас. Аз ги направих плътно и мисля че затова сега системата ми ги прие, но днес мисля да го оправя на реалните. Може да е малко мъка, но се надявам системата да ми го приеме, може би на място ще трябва да отида.  :good:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група