Калкулатор: Кое е по-изгодно EOOД или самонает?

29.11.2012, 18:33 18253 11

29.11.2012, 18:33
Публикации: 549 / 224
Администратор на сайта
Калкулатор: Сравни данъци и осигуровки на Самонаент и EOOД

Ако получавате доход от услуги от чужбина или България и се колебаете дали:
(1) да регистрирате свое ЕООД, с осигуряване за Вас, като самоосигуряващо се лице или
(2) да се облагате, като физическо лице, което се осигурява, като самоосигуряващо се лице,
то този калкулатор ще Ви помогне.

Калкулаторът изчислява общата сума на данъците и осигуровките при двата варианта. Отнася се за възнаграждения по извънтрудови договори, свободни професии, занаяти, артисти, авторски и лицензионни възнаграждения, продажба на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството от техните автори.

Калкулаторът не се отнася за пенсионери и за лица с намалена трудоспособност. Настоящата публикация съдържа единствено обща информация. В някои случаи регистрацията по ЗДДС ще бъде задължителна при работа чрез ЕООД и при облагане, като физическо лице. Преди да вземете каквото и да е решение или да предприемете каквото и да е действие, засягащо Вашите финанси или бизнес, следва да се консултирате с професионален консултант.

http://www.kik-info.com/calculators/samonaet-eood.php

Важно: Тук коментираме само този калкулатор. За въпроси, касаещи конкретни казуси по социално и данъчно облагане, молим ползвайте съответните раздели на форума. Мнения, които не са свързани с темата ще бъдат изтривани или премествани.
#1 | 09.12.2012, 20:12
Публикации: 7 / 0
Поздравления за полезния калкулатор, доскоро и аз се колебаех точно дали да осъществявам дейността си като свободна професия или ЕООД и правих всички тези сметки на ръка.
#2 | 28.12.2012, 11:20
Публикации: 4 / 0
Поздравления за калкулатора, но малко се озадачих с точка 8 Данък върху заплатата на самоосигуряващо лице. Досега не съм видяла някой да си е внесъл такъв данък или да го е декларирал по някакъв начин. Данъчните и счетоводителите, а и банките също не признават осигурителният доход от 420 лева за разход като заплата на фирмата. Моля да ми посочите вашият източник на информация, за да се коригирам, ако аз греша. Този въпрос винаги е бил спорен.
#3 | 28.12.2012, 11:24
Публикации: 11932 / 2174
Аз например си начислявам и плащам такъв данък като СОЛ, защото си изплащам доход от личен труд в дружеството. Можете да прочетете Допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ и по-точно пар.1 т.26 буква " и " , където личният труд на СОЛ в дружеството се приравнява за целите на данъчното облагане с трудово правоотношение.
Само да допълня, че става дума за реално начислен и изплатен доход за положен личен труд, а не просто за осигурителен доход.
#4 | 28.12.2012, 11:32
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
ЗАКОН ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА

Глава пета.
ГОДИШНИ ДАНЪЧНИ ОСНОВИ
Раздел I.
Доходи от трудови правоотношения

и

Допълнителни разпоредби, § 1, точка 26. "Трудови правоотношения" са:
....
и) (нова - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) правоотношенията, независимо от основанието за възникването им, със съдружници и член-кооператори, както и с акционери, притежаващи повече от 5 на сто от капитала на акционерното дружество, за полагане на личен труд в дружествата и кооперациите, в които те са съдружници, член-кооператори или акционери;

Разбира се, за калкулатора това е валидно, ако е чекнато Избраният осигурителен доход ще се изплаща, като възнаграждение през ЕООД-то. Ако тази отметка не е чекната, то данък не се изчислява, защото няма изплатен доход по ЗДДФЛ, а само осигурителен доход по КСО.
#5 | 28.12.2012, 11:32
Публикации: 11932 / 2174
още нещо по темата - виж прикачения документ
http://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=1913.0

#6 | 28.12.2012, 15:42
Публикации: 4 / 0
Много благодаря за изчерпателните отговори! Почти ми се изясни всичко, само трябва да взема решение плащат ли ми се тези 29.69 лева или не ми се плащат:)))) Весело посрещане на новата година!
#7 | 17.02.2018, 11:18
Публикации: 9299 / 1558
До сега не ми се беше налагало да ползвам този калкулатор, но по повод темата: https://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,22358.msg133100/topicseen.html#new
погледнах за какво се отнася.
Направи ми впечатление, че първата възможност е: Възнаграждения по извънтрудови правоотношения или доходи от упражняване на свободна професия. Според мен тези две основания не бива да се обединяват, защото при извънтрудови правоотношения /най-общо при ГД/ осигуровките са върху възнаграждението минус НПР, а при упражняване на свободна професия лицето трябва да е регистрирано като СОЛ и да се осигурява минимум върху 510 лв /за тази година/.
За да няма недоумения, както в цитираната тема, предлагам да отделите лицата, упражняващи свободна професия от лицата /СОЛ/, работещи по ГД, нерегистрирани като СОЛ.
#8 | 17.02.2018, 11:29
Публикации: 9299 / 1558
Тъй като не мога вече да се редактирам, моля последното изречение да се чете:
Предлагам да отделите лицата, упражняващи свободна професия /СОЛ/ от лицата , работещи по ГД, нерегистрирани като СОЛ.
#9 | 21.02.2018, 10:08
Публикации: 549 / 224
Администратор на сайта
Здравейте, безплатния калкулатор: "Кое е по-изгодно EOOД или самонает?" прави сравнение на данъците и осигуровките при двете хипотези:

1) дейност като физическо лице, което се осигурява, като СОЛ и после довнася върху целия си доход
и
2) дейност чрез ЕООД с осигуряване като СОЛ

Тоест облагането е като СОЛ и при двете хипотези, като при втората има изравняване осигуровките в годишен аспект.

Идеята е хора, които сега навлизат в бизнеса, да си преценят преди да откриват фирми.

Ако са по граждански договор, без самоосигуряване, то си има съвсем отделен калкулатор в сайта: https://www.kik-info.com/kalkulatori/grajdanski-dogovor.php

А госпожата от другата тема трябва да смята с Калкулатор за СОЛ, ако иска да получи месечния размер на осигуровките върху 510 лв.: https://www.kik-info.com/kalkulatori/osigurovki-samoosiguriavashtose-lice.php

Последните два калкулатора са част от абонамента.
#10 | 07.09.2020, 17:27
Публикации: 2 / 0
Относно т.2 тук:
Вариант облагане чрез ЕООД
1.   Месечен приход   9750.00 лв.
2.   Разход възнаграждение на самоосигуряващото се лице

- наистина ли при ЕООД осигуровките се признават за разход?
#11 | 27.09.2020, 00:34
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Относно т. 2 се признава разходът за личния труд на СОЛ, тоест ако е чекнато: "Осигурителният доход ще се изплаща като възнаграждение през ЕООД".

Калкулациите са представени така:

Вариант I при работа като ФЛ: всички осигуровки и данъци на физическото лице
Вариант II при работа като ЕООД: всички осигуровки и данъци на ЕООД + тези на СОЛ, които ще плаща, защото лицето е длъжно да се самоосигурява при този вариант

Идеята е да видим сумата на всички осигуровки и данъци при единия вариант и след това сумата на всички осигуровки и данъци при другия варианта и да се сравнят.

При вариант II СОЛ ще плаща осигуровки за самоосигуряването си, така че събираме сумите през ЕООД-то с тези на СОЛ-а по втория вариант и така получаваме общо сметката за вариант II. Тази сметка я сравняваме със сметката по вариант I.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група