Предизвестие

03.05.2017, 14:59 3610 5

03.05.2017, 14:59
Публикации: 2 / 0
Здравейте, служител решава да отправи предизвестие за прекратяването на трудовото му правоотношение, като в него е упоменато следното: " с настоящето и на основание чл.326 от КТ............", без да са упоменати алинеи 1 или 2 или друга. Възникна спор с Управителя относно законността на така подаденото заявление- тоест той твърди, че така подадено, няма никаква правна стойност(консултирал се е с юрист). Та въпросът ми е следния: достатъчно ли е в предизвестието да бъде упоменато само чл.326 или задължително трябва да са обозначени и алинеи- примерно на основание чл.326 ал.1, за да има някаква стойност евентуално и пред съда?Благодаря предварително.
#1 | 03.05.2017, 15:08
Публикации: 2976 / 397
Според мен няма проблем да е написано по този начин, достатъчно ясно изразяване на волята на лицето е.
#2 | 03.05.2017, 15:11
Публикации: 2 / 0
Благодаря за отговора! Аз също не виждам проблем в подобен запис, но..............
#3 | 03.05.2017, 15:12
Публикации: 9366 / 1574
За мен "на основание чл.326 от КТ............" е достатъчно. Алинеите не противоречат една на друга, за да има каквото и да объркване.  Надявам се че Управителя Ви може да вземе писмено становище от консултиралия го юрист, в което да са изброени мотивите.

Не зная на какво се надява Вашия Управител, но служителят още утре може да подаде ново предизвестие с изписана алинея 1 /например/ и няма как да му откажете.

ПП  Вече написах в една друга тема, но ще го повторя и тук: За съжаление в повечето случай тежкарските "говорих с адвокат", "консултирах се с адвокат" или "адвокатът ми каза" заместват небезизвестния термин  ЕЖК.
#4 | 04.05.2017, 09:45
Публикации: 1187 / 228
Няма какъвто и да е проблем предизвестието, че и заповедта за прекратяване да включват само чл. 326 - той, милият, в своята цялост урежда една-единствена хипотеза.
#5 | 08.06.2017, 16:01
Публикации: 81 / 0
Здравейте,
Служител ще навърши 64 г. през декември тази година т.е. остават му около 6 месеца до навършване възраст за пенсиониране
Работил е повече от 15 г. в същата фирма
Има 39 г. осигурителен стаж
По КТ и КСО тази година мъжете трябва да са навършили възраст за пенсиониране 64г., и да имат осигурителен стаж 38 г, и 4 месеца

1. Може ли да му се пусне 3 мес. предизвестие за прекратяване на ТД - има ли защита в тези 6 месеца който остават ? / по КТ знам, че няма защита от предизвестие и прекратяване

2. Какви са вариантите ,за да може служителя да си взема полагащите се 6 РЗ и да не бъде принуден сам да се пенсионира предварително по чл.68 а от КСО което води до намаляване на пенсията пожизнено с 0.4 %

3. как се приравнява втора към трета категория труд
 примерно имаш 5 г., 4 месеца, 27 дни втора категория - колко е за трета категория

Благодаря за отговорите
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група