Банков превод на възнаграждение по трудов договор по сметка на съпруга

02.05.2017, 11:38 3613 11

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


irenados

  • Публикации: 69 / 29
Здравейте колеги,

Възможно ли е цялото възнаграждение на служител по трудов договор да бъде превеждано по сметка с титуляр съпруга на служителя? По негово желание е.

Кодекс на труда
Чл. 270. (1) Трудовото възнаграждение се изплаща в предприятието, където се извършва работата.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Трудовото възнаграждение се изплаща авансово или окончателно всеки месец на два пъти доколкото не е уговорено друго.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Трудовото възнаграждение се изплаща лично на работника или служителя по ведомост или срещу разписка или по писмено искане на работника или служителя - на негови близки. По писмено искане на работника или служителя трудовото му възнаграждение се превежда на влог в посочената от него банка.

Чл. 272. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Без съгласието на работника или служителя не могат да се правят удръжки от трудовото му възнаграждение освен за:
1. получени аванси;
2. надвзети суми вследствие на технически грешки;
3. данъци, които по специални закони могат да се удържат от трудовото възнаграждение;
4. (нова - ДВ, бр. 28 от 1996 г., в сила от 01.03.1996 г.) осигурителни вноски, които са за сметка на работника или служителя, осигурен за всички осигурителни случаи;
5. (предишна т. 4 - ДВ, бр. 28 от 1996 г.) запори, наложени по съответния ред;
6. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна т. 5 - ДВ, бр. 28 от 1996 г.) удръжки в случая по чл. 210, ал. 4.
(2) Общият размер на месечните удръжки по предходната алинея не може да надвишава размера, установен с Гражданския процесуален кодекс.

Hrili

  • Публикации: 1192 / 225
Ами чл. 270 ал. 3 от КТ принципно допуска трудовото възнаграждение по писмено искане да се изплаща на трети лица - негови близки, без да се уточнява по какъв точно ред да се направи плащането...

was2014

  • Публикации: 96 / 3
Скрит текст :
На мен ми звучи като да може, ако са в брой. Аз лично по чужди банкови сметки заплати не превеждам.

Sillvy

  • Публикации: 132 / 13
На мен ми звучи, като че да може и по банка.
Въпреки, че и аз не бих превела по чужда сметка.  :blush:

delphine

  • Публикации: 8536 / 1428
Според мене няма никакъв проблем заплатата да се превежда по банка стига да има писмено заявено желание от страна на работника за това. От години превеждам наем на имот, който е СИО по сметката на съпруга като имам писмено съгласие на съпругата за този превод. Наистина не е РЗ, но пък КТ разрешава недвусмислено превода и на РЗ.

Hrili

  • Публикации: 1192 / 225
Въпроса не е уреден специално в нотариалната уредба, относно банкова сметка на трето лице. Аз съм приемал в няколко ограничени случаи - между роднини, с изрично представено писмено искане за целта, като съм искал съгласието да е нотариално заверено.

irenados

  • Публикации: 69 / 29
Явно е, че нормативно въпроса е уреден преди доста години и не отговаря на съвременните условия. Но, според мен, КТ позволява изплащане на друг човек, само когато плащането е в брой по ведомост или с разписка - и това е възможност възнаграждението да бъде изплатено дори когато служителят не може да посети територията на предприятието и да получи лично възнаграждението - например дълъг платен отпуск, отпуск по болест, командировка и други. В случаите, когато възнагражденията се изплащат по банков път и не е необходимо получателят на възнаграждението да е в дадено време и на дадено място за да го получи това не е позволено.

delphine

  • Публикации: 8536 / 1428
" (3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Трудовото възнаграждение се изплаща лично на работника или служителя по ведомост или срещу разписка или по писмено искане на работника или служителя - на негови близки. По писмено искане на работника или служителя трудовото му възнаграждение се превежда на влог в посочената от него банка."

Кое точно от текста не отговаря на съвременните условия ?
Явно е, че нормативно въпроса е уреден преди доста години и не отговаря на съвременните условия.

От къде правите това заключение ? 
Но, според мен, КТ позволява изплащане на друг човек, само когато плащането е в брой по ведомост или с разписка

irenados

  • Публикации: 69 / 29
Например думата "влог", тази дума не знам вече и дали се използва в банките, има депозитни и разплащателни сметки, картови сметки, както и сметки за обслужване на банков кредит, например.
А пояснението, че може да бъде изплатено на друг, освен лично, е в първото изречение, в което се говори за изплащане по ведомост или с разписка.

n_alex76

  • Публикации: 1522 / 166
Например думата "влог", тази дума не знам вече и дали се използва в банките, има депозитни и разплащателни сметки, картови сметки, както и сметки за обслужване на банков кредит, например.
Използва се и се предлага и в момента от банките.Това са спестовни сметки.Именно безсрочните влогове са визирани в последното изречение на чл.270, ал.3 от КТ.

zizulinka

  • Публикации: 18 / 0
Здравейте! Имам следният въпрос : Може ли директно да преведа с левов превод заплата на един служител по личната му сметка ,която е декларирал и имам и молба за превод на заплата по нея или трябва задължително да обявя в банката на фирмата ,че ще плащам заплата? Знам ,че звучи глупаво въпросът ми ,но не мерих никъде отговор на този въпрос . За пръв път ми е и не искам да сбъркам . Благодаря предварително :blush:

bobo

  • Публикации: 2769 / 371
Не можах да разбера - ако въпросът е дали може да превеждате заплатата по банкова сметка на работника, без да се обяснявате с банката - можете. Повечето правим така. А и на самото платежно има описание за какво е превода, например "Заплата юни 2019г."

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook