СОЛ може ли да наема на трудов договор друго лице

21.04.2017, 12:15 799 5

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


meiani

  • Публикации: 7 / 0
Здравейте,

СОЛ (зъболекар) може ли да наема на работа по трудов договор друго ФЛ? Физическото лице към момента на наемане на работа няма сключен трудов договор и не е регистрирано като СОЛ.
В случай, че това е възможно има ли някакви особености?
 Сключва се трудов договор, подава се уведомление по чл. 62., ал. 5 и могат осигуровките да са върху МОД за дейността?

Pupeshche

  • Публикации: 2094 / 217
Може, разбира се.

create

  • Публикации: 1831 / 327
Зъболекарят се е регстрирал по булстат като свободна професия. Обикновено това е ЕГН-то, често и различаващ се от ЕГН номер за булстат. В това си право той е раблотодател и може да сключва трудови договори със същите задължения, които имат фирмите. Различието е, че вместо трудова книжка, попълва осигурителна книжка на наетите при него по трудов договор.
При издаването на осигурителни книжки на работещите по трудово правоотношение при работодател,който не е ЕТ или юридическо лице, се извършва проверка в регистъра на трудовите договори за подадено уведомление по чл.62, ал.5 от КТ.

Pupeshche

  • Публикации: 2094 / 217
И ТК си издава, защо да не издава :)

create

  • Публикации: 1831 / 327
Здравейте,

СОЛ (зъболекар) може ли да наема на работа по трудов договор друго ФЛ? Физическото лице към момента на наемане на работа няма сключен трудов договор и не е регистрирано като СОЛ.
В случай, че това е възможно има ли някакви особености?
 Сключва се трудов договор, подава се уведомление по чл. 62., ал. 5 и могат осигуровките да са върху МОД за дейността?

Да, регистрираният зъболекар като свободна професия може да наема на работа по трудов договор лица за осъществяване на дейността си.
Да, сключва трудов договор с наетото лице.
Да, подава се уведомление по чл.62 КТ.
Да, осигуровките са съобразени с праговете за дейността.
Особености:
По отношение на осигурителните книжки на работещите при зъболекаря лица:
Скрит текст :

По отношение попълването на трудови книжки на работещите при него лица- отговор от МТСП.
Скрит текст :

Pupeshche

  • Публикации: 2094 / 217
По отношение на трудовото законодателство, КТ не прави разлика между работодател физическо и юридическо лице (с малки изключения). Така че дали е СОЛ или е ООД, всичко си е едно и също.
ОК вече не се вадят (чудесно! :))

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група

Харесайте ни във Facebook