Уволнение на бременна в изпитателен срок

20.03.2017, 18:03 8170 5

20.03.2017, 18:03
Публикации: 3 / 0
Здравейте, започнах работа в началото на ноември месец 2016г. и в началото на януари 2017г. разбрах, че съм бременна. Наложи се да изляза в болнични малко след това понеже не се чувствах никак добре. Два месеца по-късно имах желание да се върна на работа, но разбрах, че ако го направя ще бъда освободена, защото съм в изпитателен срок 6 месеца, за това продължих да представям болнични. До колкото знам имам право на 180 дни болничен, а до датата на която излизам в майчинство са 195 дни. Въпросът ми е за тези 15 дни какви са ми вариантите? И дали след изтичане на болничните, ако бъда уволнена ще мога да взимам обезщетение за майчинство?
#1 | 20.03.2017, 18:06
Публикации: 2973 / 395
Ако сте в срок за изпитване, договорът може да бъде прекратен по всяко време, включително и по време на болничните. Моят съвет е вместо да си взимате болнични, да говорите с работодателя си да ви остави да си ползвате майчинството при него и след това да ви освободи. Или да ви освободи сега и да си търсите други варианти, докато е време.
#2 | 20.03.2017, 19:13
Публикации: 3 / 0
Благодаря за отговора! И аз това разбрах от четенето на КТ, но вече трети месец представям болнични и нищо. Едва когато изявих желание да се върна на работа ме уведомиха, че ако го направя ще бъда освободена. В случай, че не бъда освободена и след изтичането на тези 180 дни болничен, дали имам право да представя друг болничен за тези 15 дни? Ако не, трудовата борса добър вариант ли е? И ако по време на излизане в майчинство съм на борсата ще получавам ли обезщетения?
#3 | 20.03.2017, 22:12
Публикации: 2973 / 395
Мисля, че се полага някакво социално обезщетение, ако сте на борсата.
За тези 15 дни можете да си пуснете платен или неплатен отпуск, ако работодателят се съгласи.  Оттам нататък не мога да коментирам за процесите във вашата фирма и защо биха ви освободили, ако се върнете на работа.
#4 | 20.03.2017, 23:54
Публикации: 9335 / 1570
Колкото до борсата - не е добър вариант, ако искате да получавате майчинство. За да имате такова, в двня преди 45 дневния болничен трябва да сте осигурена за ОЗМ (да работите по трудов договор или да сте се регистрирали като самоовигуряващо се лице).  В противен случай ( безработна със или бе обезщетение) ще получите само някакви социални помощи.
#5 | 21.03.2017, 11:31
Публикации: 3 / 0
Благодаря за изчерпателните отговори!  :good:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група