Деклариране на ЕКАТТЕ в Уведомлението по чл. 62 ал.5 от Кодекса на труда

27.09.2017, 10:27 52908 135

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Sillvy

  • Публикации: 128 / 13
Аз не съм много съгласна, щом е назначено на по 2 часа в четири училища, всяко си праща съответния ЕКАТТЕ. 

bobo

  • Публикации: 2020 / 250
Аз не съм много съгласна, щом е назначено на по 2 часа в четири училища, всяко си праща съответния ЕКАТТЕ.

Много правилна забележка :)

vesko999

  • Публикации: 8 / 1
Колеги, един глупав въпрос, в указанието се започва с това как се попълва уведомлението за действащите трудови договори -  от т.2. - допълнително споразумение от 01.04.2017; А какво попълваме в т.1 - ?! код 0 - редовни данни или 1 - корекция ?!?!

bobo

  • Публикации: 2020 / 250
Понеже нищо не коригираме - редовни данни.

eli-lilova

  • Публикации: 25 / 0
Здравейте,

ДУК трябва ли да се подава уведомление и трябва ли да се подава ЕКАТТЕ ?

Благодаря за отговорите

delphine

  • Публикации: 6829 / 1130
ДУК трябва ли да се подава уведомление и трябва ли да се подава ЕКАТТЕ ?

Да, ако е сключен по КТ и не, ако не е по КТ.

eli-lilova

  • Публикации: 25 / 0
Сключен по чл.147 ал.,1 от Търговския закон , като управител на ЕООД , т. е. в случая не трябва ? Правилно ли е да не се подава уведомление по чл.62 и да не се подава сега за ЕКАТТЕ ?

Благодаря

delphine

  • Публикации: 6829 / 1130
Сключен по чл.147 ал.,1 от Търговския закон , като управител на ЕООД , т. е. в случая не трябва ? Правилно ли е да не се подава уведомление по чл.62 и да не се подава сега за ЕКАТТЕ ?

Правилно - не подавате ЕКАТТЕ. Това се отнася за назначените по ТД лица.

eli-lilova

  • Публикации: 25 / 0

eli_dasseva

  • Публикации: 97 / 1
Здравейте!
Наложи се да инсталирам на ново програмата на НОИ за трудовите договори и сега няма никакви данни за лицата, които са подавани вече. Това проблем ли е? Ще се попълнят отново.
През м.септември майка се връща след 2 години майчинство, но сега е в платен отпуск. С какъв код се подава за нея?
Мерси.

eli_dasseva

  • Публикации: 97 / 1
И за всички служители ли се попълва дата на сключване 01.04.2017 г. ?

bobo

  • Публикации: 2020 / 250
01.04.2017 г. се попълва когато подавате Ув62 само заради ЕКАТТЕ-то, служебно, така да се каже. В други случаи при реална нужда от подаване на Ув, например при сключване на ДС, си посочвате съответната дата.

eli_dasseva

  • Публикации: 97 / 1
Да, точно служебната промяна.
А може ли пример кога се подава ДС към договор? Кои параметри трябва да се променят, за да се подава? Ако се променя МОД, който е равен на работната заплата, тогава трябва ли да се подава допълнително споразумение?

bobo

  • Публикации: 2020 / 250
Може би е добре да погледнете наредбата (Наредба № 5/2002 г. за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл. 62, ал. 5 от КСО)? Например чл. 3.

eli_dasseva

  • Публикации: 97 / 1
Да, мерси за насоката. Просто не се подава ДС в конкретния случай, за който попитах. Но в самата програма код 2 е ДС, реших да няма промяна.

anny_

  • Публикации: 28 / 0
Здравейте, опитвам се да декларирам  кода по ЕКАТТЕ на един служител, но НАП ми връща уведомлението с основание: "Неправилна последователност от подаване на  данни в поле "тип на документа". Тип на документа нали трябва да бъде 2. Какъв е проблема не разбирам.. Някой с подобен проблем?

delphine

  • Публикации: 6829 / 1130
Вижте в справката за активните трудови договори към момента дали имате такова назначено лице.

Janѐ

  • Публикации: 148 / 9
Аз имах. Писах в друга тема, можеш да провериш.
Оказа се, че преди повече от 10 години договора е бил заличен при опити за някаква промяна.
Договора на този, за когото подаваш промяната вижда ли се в справката за регистрираните ТД

anny_

  • Публикации: 28 / 0
 :blink: :blink: Направих справка за актуално състояние на трудовите договори и ... това лице не фигурира от 2013 насам  :noexpression: Как трябва да процедирам сега?

Janѐ

  • Публикации: 148 / 9
Не разбрах точно - излиза, че е прекратен през 2013, така ли?

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група

Харесайте ни във Facebook