Деклариране на ЕКАТТЕ в Уведомлението по чл. 62 ал.5 от Кодекса на труда

28.04.2017, 14:00 69483 135

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


delphine

  • Публикации: 8250 / 1379
по чл. 62 ал.5 от Кодекса на труда
Отговор 40 | 28.04.2017, 14:00
 "В срок до 30 октомври 2017 г. всеки работодател трябва да подаде уведомление с данните за кода по ЕКАТТЕ на всеки служител за регистрираните трудови договори преди 1 април 2017 г. "

Мисля, че Вашият управител не е по трудов договор или греша ?

JulyNova

  • Публикации: 134 / 2
Управител е, но е подаден в НАП с основание код 10.

JulyNova

  • Публикации: 134 / 2
Управител е, но е подаден в НАП с основание код 10.
По-точно, с код 10 го виждам в Д1.

delphine

  • Публикации: 8250 / 1379
Този управител по трудов договор ли е ? Подавано ли е за него уведомление за ТД при назначаване ? Това 10 ми говори за ДУК по облигационно правоотношение и за него не следва да се декларира ЕКАТТЕ .

JulyNova

  • Публикации: 134 / 2
Този управител по трудов договор ли е ? Подавано ли е за него уведомление за ТД при назначаване ? Това 10 ми говори за ДУК по облигационно правоотношение и за него не следва да се декларира ЕКАТТЕ .
Така мислех и аз, но при проверка с ел.подпис за  действащите трудови договори към момента във фирмата, виждам, че е подаден с код 01, а в Декл.1 излиза с код 10, т.е като управител. Нещо съвсем се замотах..

delphine

  • Публикации: 8250 / 1379
С една дума виждате, че това лице е назначено по трудов договор и има подадено уведомление ли ? Има го в справката на активните трудови договори ?

JulyNova

  • Публикации: 134 / 2
С една дума виждате, че това лице е назначено по трудов договор и има подадено уведомление ли ? Има го в справката на активните трудови договори ?
Да, точно така. Но пък в Декл.1 го виждам с код 10.

delphine

  • Публикации: 8250 / 1379
Вижте и самия договор - това ще Ви ориентира. При подадено уведомление обаче май договорът е трудов и следва да декларирате ЕКАТТЕ . Малко гадаем. :smile1:

JulyNova

  • Публикации: 134 / 2

bobo

  • Публикации: 2663 / 356
Предполагам трябва, ако сте му подавали уведомление при назначаването...

ПП Упс, недоскив, че имало и трета страница :)

bobo

  • Публикации: 2663 / 356
Да доложа от днес - прекратявам ТД, за който по-рано е подадено ЕКАТТЕ-то (което е без значение в случая). При попълване на данните в НАП-ската програма сложих и кода на ЕКАТТЕ, но ми върна грешка, че това поле трябва да е празно. Подадох без ЕКАТТЕ, прието успешно, договорът прекратен.

Та на въпроси от по-горе, дали ако до прекратяването на ТД не сме подали за ЕКАТТЕ можем ли с едно уведомление хем да обявим кода, хем да прекратим - не може. Поне с нАП-ската програма. Рапорт даден :)

Sillvy

  • Публикации: 132 / 13

Fenix42

  • Публикации: 128 / 21
Здравейте!
Зададох въпрос по темата в сайта на МТСП.
Ето и отговорът им:

"2017-04-21 10:44:09 - Светла Керчева
Здравейте! Назначен служител на трудов договор, сключен преди 01.04.2017г. ще бъде освободен, считано от 01.06.2017г. Към датата на прекратяване на договора, работодателят не е подал Уведомление с данните за кода по ЕКАТТЕ. Задължително ли е да го направи, преди да е прекратил трудовия договор, при положение, че срокът за деклариране на ЕКАТТЕ е 31.10.2017 г.?

2017-05-05 10:55:57 - Дирекция "Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд"
Съгласно § 10 от преходни и заключителни разпоредби към Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № 5 от 2002 г. за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл. 62, ал. 5 от Кодекса на труда (ДВ, бр. 23 от 2017 г., в сила от 1.04.2017 г.), в срок до 30 октомври 2017 г. работодателят изпраща уведомления съгласно приложение № 1 към чл. 1, ал. 1 за регистрираните преди 1 април 2017 г. трудови договори, като попълва: код за тип на документ – 2, код на работодателя, трите имена и ЕГН (ЛН, ЛНЧ), служебен номер, издаден от НАП на работника или служителя, основанието за сключване на трудовия договор или последното регистрирано допълнително споразумение, за "дата на сключване" се попълва 1.04.2017 г., длъжностно наименование, код по НКПД, код по КИД (2008) и код по ЕКАТТЕ на населеното място, където е работното място на лицето при изпращане на уведомлението. Когато лицето изпълнява трудовите си задължения в повече от едно населено място, както и в други случаи, когато не е възможно да се определи код по ЕКАТТЕ, се попълва код "00000" (ал. 1). Уведомление по ал. 1 се изпраща за трудови договори, които не са прекратени към датата на изпращането (ал. 2). От това е видно, че не е необходимо преди прекратяване на трудовия договор на 1.06.2017 г. да бъде подадено уведомление с данните за кода по ЕКАТТЕ".

SpokoSpoko

  • Публикации: 13 / 1
При пререгистрирацията на ТД с кодовете по ЕКАТТЕ,  попълвате ли полето „Основно трудово възнаграждение” или остава празно?

bobo

  • Публикации: 2663 / 356


bobo

  • Публикации: 2663 / 356
Разбира се, иначе нали щях да подам повторно със заплата, ако не беше прието без :)

Hrili

  • Публикации: 1193 / 224
Един глупав въпрос, скъпи колежки и колеги. Справката от системата на НАП за заверени допълнителни споразумения давате ли я на работниците да я подписват?


delphine

  • Публикации: 8250 / 1379
нн
Отговор 59 | 10.05.2017, 09:24
Аз - не. Не виждам, както на справката за назначаване да има реквизит "подпис" . Пък и нали с тези уведомления уведомявам НАП за ЕКАТТЕ, а не работника. В неговия ТД си е изписано къде му е работното място.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook