Съкращение по чл. 328 от КТ

07.10.2018, 09:18 24773 27

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.


ХХХХХ

  • Публикации: 5857 / 850
Re: Съкращение по чл. 328 от КТ
Отговор 20 | 07.10.2018, 09:18
Вече на втора фирма за няколко месеца от НОИ правят  обстойни проверки поради този член. Проверката ако е само документиална -  добре. Посещение на място , обяснения от останалите работници - кога, как , колко, какво работят и т.н. и  за съкратения работник. Обяснения от управители, счетоводители, проверки на другите работници точно какво работят, отговоря ли работата на длъжностната, доказване намален обем на работата  и т.н.

Точно за този член не зная, но  масово проверяват прекратяванията по чл.71.
Явно искат да пестят.

villimon

  • Публикации: 2 / 0
Re: Съкращение по чл. 328 от КТ
Отговор 21 | 15.05.2019, 11:19
Здравейте,

ако служител има граждански договор към друга фирма може ли да се възползва от обезщетение при съкращение по чл. 328 ал. 1, т. 3 - поради намаляване обема на работа, от фирма където работи на трудов договор ?

Предварително благодаря.

P.G.H.R.

Re: Съкращение по чл. 328 от КТ
Отговор 22 | 15.05.2019, 12:16
Ето прочетете тук.
Може при определени условия.

ХХХХХ

  • Публикации: 5857 / 850
Re: Съкращение по чл. 328 от КТ
Отговор 23 | 15.05.2019, 14:40
Струва ми се, че въпросът е за обезщетението по чл. 222, ал.1.
Първоначалният ми отговор щеше да е: "Да, има право", но се разколебах. Няколко пъти прочетох въпросната алинея. Говори се за "за времето, през което е останал без работа", "постъпил на работа с по-ниско трудово възнаграждение", няма конкретно записано "работа по трудов договор". Дали в този смисъл ГД е "работа" и дали възнаграждението за положения труд по ГД е "трудово"?
След като при плащане на това обезщетение се изисква само декларация и копие от трудовата книжка и работодателят не може да има информация за ГД, не виждам защо да не се направи опит.  Ако застана от позицията на работодател, май по-добре да няма право... :(
Само за "дозаплитане" на казуса: Ако ТД е прекратен след началото на месеца и има поне един ден с осигуровки по ТД, то при ГД за същия месец също трябва има осигуровки, независимо от сумата. Та има ли "трудово възнаграждение" или не?

P.G.H.R.

Re: Съкращение по чл. 328 от КТ
Отговор 24 | 15.05.2019, 15:12
Хиксове, аз реших, че пита за обезщетението за безработица, но май наистина пита за това по чл. 222 от КТ.
Ами според скромното ми мнение и без да претендирам, че съм права сумите получени по ГД при подаване на ГДД примерно, се вписват в групата на извънтрудовите отношения, та май не би трябвало да се третират като "трудово възнаграждение", ако това имаш пред вид.

villimon

  • Публикации: 2 / 0
Re: Съкращение по чл. 328 от КТ
Отговор 25 | 15.05.2019, 22:39
Благодаря за отговорите изключително полезни са :)

Ще ми позволите ли да ви попитам за мнението ви за следната ситуация. Предизвестието изтича на 30.05 а гражданския договор влиза в сила от 01.06 за 1000лв който се изплащат на 01.07. В тази ситуация според вас по чл. 222 може ли да се ползва обезщетение? Трябва ли да се регистрирам на борсата? Какви документи трябва да се предоставят, за да се възползвам от това обезщетение ако не мога да се възползвам от обезщетението от борсата?

P.G.H.R.

Re: Съкращение по чл. 328 от КТ
Отговор 26 | 16.05.2019, 13:23
Според мен, на въпросите ви по ред:
1. Да
2. За регистрацията на борсата не подхождаме от позицията "трябва-не трябва", то си е ваше лично решение.
3. Прочетете отговора на Хиксовете, обезщетението и борсата са 2 различни неща.

ХХХХХ

  • Публикации: 5857 / 850
Re: Съкращение по чл. 328 от КТ
Отговор 27 | 16.05.2019, 13:50
При ГД от 1000 лв за един месец няма да имате право на обезщетение за безработица, защото по този ГД подлежите на осигуряване.


В момента тук са: 0 Потребители и 2 Гости


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook