Доход от наем и осигуровки

20.02.2017, 16:45 4283 2

20.02.2017, 16:45
Публикации: 4 / 1
Здравейте,

Самоосигуряващо се лице съм, упражняващо свободна професия.

Предстои ми да получавам доходи от наем. Прочетох по темата и се консултирах с ТД на НАП, които ми обясниха че доходът от наем ще намалява с 10% признати разходи и от получената сума се изчислява 10% данък, като върху тези пари не дължа здравни и социални осигуровки.

Притеснява ме обаче чл. 44, ал. 1 от ЗДДФЛ, който гласи: Лице, придобило доход от наем или от друго възмездено предоставяне за ползване на права или имущество, дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход по чл. 31 и осигурителните вноски, които лицето е задължено да прави за своя сметка.

Интересува ме какви са тези осигурителни вноски и дължа ли друг данък, освен фиксирания в размер на 10% (чл.  44, ал. 3 от ЗДДФЛ ) от доходите ми от наем?

От НАП ми обясниха, че в декларацията по чл. 55 ЗДДФЛ за авансовия данък, се попълва само Част IV, т. 1 - получател на дохода (колона 4), като изчислявам доходите ми като самоосигуряващо се лице, като намалявам с нормативно признати разходи и  от тях изваждам дължимите осигурителни вноски, а от дохода от наем само намалявам с 10%, като получената сума от доходи като стопанска дейност и наем, пиша общо. Правилно ли съм разбрала?

Благодаря предварително!


#1 | 20.02.2017, 16:50
Публикации: 2966 / 392
Вие като СОЛ какви осигуровки внасяте? Как си изчислявате данъка за дейността като свободна професия?
#2 | 20.02.2017, 16:55
Публикации: 4 / 1
Внасям здравни осигуровки - 8%, 17,3 % осигуровки за общо заболяване и майчинство и 5% ДЗПО. Получавам доходи по граждански договори и ги намалявам с 25% нормативно признати разходи.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група