Вътрешни правила ДАНС

12.01.2012, 12:34 11037 7

12.01.2012, 12:34
Публикации: 308 / 8
Здравейте,

Ноември 2011 г. изпратих до ДАНС изработих собствени вътрешни правила по чл.3, ал.2, т.31 от ЗМИП. До колкото разбрах в едномесечен срок председателя на ДАНС трябваше да върне отговор дали приема правилата или да даде препоръки за поправката им. В декември 2011 г. вече имам сделки по закупуването на активи от чужбина платени по банков път на стойност над 30 000 лв. Трябва ли да да ги декларирам пред ДАНС след като още нямам потвърждение на правилата?

Благодаря предварително!
#1 | 12.01.2012, 17:31
МамаБожка
и аз зададох подобен въпрос на едно друго място, тъй като все още моите правила не са индикирани, че са одобрени, има няма 3 месеца вече и ми отговориха, че въпреки че нямам потвърждение от ДАНС, съм трябвало да ги спазвам... следователно, си правите досие на тази фирма според правилата, започвате да я следите осторожно и докладвате дискретно където трябва :scenic:
#2 | 12.01.2012, 21:24
Публикации: 308 / 8
Май само се опитват да прилагат наложените евро директиви и май не им се получава!
#3 | 13.01.2012, 08:07
Публикации: 6403 / 1129
Май не толкова се опитват да ги прилагат, а по-скоро се опитват да отчетат, че ги прилагат.
#4 | 13.01.2012, 10:25
МамаБожка
май вече ми писнаха с техните глупости :(
#5 | 14.01.2012, 13:37
Публикации: 1884 / 384
"В декември 2011 г. вече имам сделки по закупуването на активи от чужбина платени по банков път на стойност над 30 000 лв."

Вие ли имате сделки или фирма, която обслужвате?

Само ако Вие или вашата фирма имате комисионна от обслужване над 10 000 лв в брой или над 30 000 лв по банка, следва да попълните приложение 1 за произход на парите, а ако е над 30 000 лв в брой, да попълните приложение 3 и да го изпратите до 15 число, следващ месеца на получаване на парите в ДАНС.

Сделките на фирмите, които обслужвате, следва да обследвате, ако има съмнения за пране на пари или финансиране на престъпността.

Но преди всичко идентифицирахте ли си фирмите, които обслужвате ?
#6 | 15.01.2012, 12:44
МамаБожка
значи в моите правила, за които все още нямам хабер дали са приети или не и които трябва да спазвам, независимо от това пише така:

Идентифициране на клиенти и проверка на тяхната
идентификация
ЛИЦАТА, КОИТО ПО ЗАНЯТИЕ ИЗВЪРШВАТ СЧЕТОВОДНИ УСЛУГИ, като задължени по чл.З, ал.2, т.31 от ЗМИП лица, идентифицират клиентите си в следните случаи:
-при установяване търговски или професионални отношения въз основа на писмен договор;
-при извършване на операция или сключване на сделка на стойност над 30 000 лв. или тяхната равностойност в чужда валута;
Идентифицирането на клиентите се прави и в случаите, на извършване на повече от една операция или сделка, които поотделно не надвишават 30 000 лв. или тяхната равностойност в чужда валута, но са налице данни, че операциите или сделките са свързани.
Клиентите се идентифицират и извън горните случай, когато възникне съмнение за изпиране на пари или за финансиране на тероризма.

задълженията ми:
-събират,   обработват, съхраняват и разкриват информация за конкретни операции или сделки;
-събират   доказателства относно собствеността на имуществото, подлежащо на трансфер чрез представяне на официален документ за собственост, а при необходимост и други доказателства;
-изискват   сведения за произхода на паричните средства или ценности - предмет на операциите или сделките; произходът на тези средства се удостоверява с декларация от клиента, а при необходимост и с други доказателства;
-събират информация за своите клиенти и поддържат точна и подробна документация за операциите им с парични средства или ценности;
-събират информация дали клиента е включен в списъка по чл. 5 от Закона за мерките срещу финансирането на тероризма
-създават копие от всички документи относно идентифицирането и ги съхранява в архива на дружеството за срок от 5 (пет) години.




#7 | 16.01.2012, 13:14
Публикации: 308 / 8
Сделката е на моя клиент - ВОП над 30 000 лв. платени по банков път. Трябва да попълня декларация 1, но до колкото прочетох в ЗМИП чл. 4, ал. 7 Лицата по чл. 3, ал. 2 и 3 са длъжни да изискат декларацията преди извършването на съответната операция или сделка. Тъй като ВОП е вече платен от клиента и към момента не съм изискал от него декларация по приложение 1, дали може да се изпрати тази декларация на ДАНС след като сделката е вече осъществена или да я изпратя със задна дата?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група